امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۲۲:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47142
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۱
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، ظاهر رستمی در نشستی با خبرنگاران با اشاره به سخنان رئیس جمهور با مردم در مورد وضعیت بازار دارو و تورم گفت: ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، ظاهر رستمی در نشستی با خبرنگاران با اشاره به سخنان رئیس جمهور با مردم در مورد وضعیت بازار دارو و تورم گفت: التهاب بازار دارو از ابتدای سال نشأت گرفته از سیاست‌های غیراصولی وزارت بهداشت در دوره قبل و شفاف نبودن سیاست‌ها و نبود اطلاع‌رسانی مناسب به مردم بود.

وی فقدان تصمیم‌گیری به موقع برای پاسخگویی به جامعه هدف در وزارت بهداشت را یکی دیگر از دلایل نابسامانی بازار دارو معرفی کرد گفت: به عنوان مثال در سه ماهه اول امسال وزارت بهداشت هیچ تصمیمی برای اینکه چه سیاستی را در بازار دارو پیش بگیرد نداشت که همین موضوع یکی از دلایل گرانی دارو بود و آقای طریقت منفرد حاضر نبود تا نرخ ارز مرجع را برای واردات دارو بپذیرد و خود او مخالفت می‌کرد که ارز مرجع به دارو اختصاص یابد.

رئیس سازمان تدارکات پزشکی گفت: حتی در مقطعی هلال احمر بنا داشت 400 هزار دوز واکسن با نرخ ارز مرجع وارد کشور کند که حتی بانک مرکزی هم با این موضوع موافقت کرد، اما در آخرین دقایقی که از آقای وزیر استعلام گرفتند او 100 درصد مخالفت کرد که فقط باید واکسن با ارز مبادله‌ای وارد شود که همین امر به بحران کمبود واکسن مننژیت در اردیبهشت دامن زد.

رستمی موانع گمرکی ترخیص دارو را یکی دیگر از دلایل التهاب بازار دارو در ماههای قبل برشمرد و افزود: گمرک در ترخیص داروهای فوریتی و مواد اولیه دارویی شرکتها نه تنها همراهی نمی‌کرد بلکه به التهاب دامن هم می‌زد.

وی گفت: از طرفی بخشنامه بانک مرکزی این بود که شرکتهایی که در سال 91 برای واردات دارو با ارز مرجع اعتبار اسنادی (LC) باز کرده و پول پرداخته بودند در زمان خروج دارو باید با نرخ ارز مبادله‌ای محاسبه شود.

بازار دارو در دست سیاستگذاران منطقی نبود

ایجاد دلال بازی در بازار پرالتهاب دارو نکته دیگری بود که رئیس سازمان تدارکات پزشکی به آن اشاره کرد و گفت: بازار دارو در دست سیاستگذاران منطقی نبود و شفافیت در قیمت‌گذاری دارو وجود نداشت. از طرفی یکی از آثار تورمی در کشور به دلیل بروز شایعات از مرکزیت دولت به بیرون بود و شاید عدم رازداری خیلی افراد که در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داشتند در مقطعی به بحران دارو دامن زدند.

بخشنامه بانک مرکزی در افزایش مبلغ ضمناتنامه دارو تورم زا بود

وی با بیان اینکه بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر اینکه 130 درصد از مبلغ کالای وارداتی باید به عنوان ضمانتنامه در بانک بلوکه شود افزود: این بخشنامه کاملاً تورم‌زا بود چرا که فردی می‌خواست 10 میلیارد تومان کالا وارد کند باید 13 میلیارد تومان در بانک بلوکه کند.

فقط 30 قلم کمبود دارویی در داروخانه‌های هلال احمر داریم

رستمی به وضعیت داروخانه‌های زیرمجموعه جمعیت هلال‌احمر در اردیبهشت اشاره کرد و گفت: وقتی در این ایام از داروخانه‌های هلال‌احمر بازدید کردم با وضعیت غم‌انگیزی روبه‌رو شدیم چرا که کمبود دارو، نبود دارو و مراجعات زیاد مردم رنج ما را دو چندان می‌کرد و در این ایام صورت خود را با سیلی سرخ می‌کردیم و با برنامه‌ریزی‌های خودمان در  کمبود دارویی را برطرف کردیم تا جایی که اکنون فقط 30 قلم کمبود دارو داریم و 267 هزار دوز واکسن مننژیت در انبارهای ما موجود است که تا پایان بهمن جوابگوی نیاز حجاج و زائران است.

سیاستگذاران جدید واقع بینانه عمل می‌کنند

وی در مورد چشم‌انداز دارویی کشور در دولت یازدهم گفت: تیم اقتصادی دولت از انسجام و تجربه بالایی برخوردار است که همین کوله بار تجربه به تشکیل کارگروه‌های تخصصی و علمی کمک کرده و می‌تواند تورم را بشکند.

رستمی تصریح کرد: به نظر می‌رسد در دولت جدید سیاستگذاران واقع‌بینانه عمل می‌کنند و برای هر بخشی که وارد می‌شوند. کارگروهی در راستای بررسی و تحقیق تشکیل می‌دهند که در اولین قدم شاهد بودیم که تمام داروهایی که در انبارها راکد مانده بود به یکباره خارج شد.

وی افزود: این در حالی است که به دلیل عدم پاسخگویی و شفاف نبودن سیاست‌ها به ویژه در بخش گمرکی و بانکی میلیاردها ریال دارو در گمرک دپو شده بود.

رئیس سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر اذعان داشت: تدوین آیین‌نامه‌هایی که دولت در بخش دارویی برای خروج سریع دارو از گمرک تصویب کرده می‌تواند بسیار راهگشا باشد و همچنین سیاست پرداخت یارانه در بخش دارو نیز بسیار مفید است.

وی با تأکید بر اینکه به جای آنکه به یکدیگر انگ بزنیم باید با همیاری مشکلات کشور را از پیش رو برداریم گفت: همه به خوبی می‌دانند که هلال احمر بخش عظیمی از سرنگ کشور را تولید می‌کند اما هنگامی که به ورود سرنگ‌های غیراستریل چینی اعتراض کردیم مسئولان وزارت بهداشت گفتند سوزن‌های سرنگ‌های هلال‌احمر زنگ زده است در حالی که همین سوزن‌ها را از شرکت زیرمجموعه وزارت بهداشت برای کامل کردن پک سرنگ خریداری می‌کردیم و از آن پس به فکر تولید همان سوزن‌ها در زیرمجموعه خود هلال احمر افتادیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها