امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۱۵:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47150
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۳
تعداد بازدید: 111
علی محمد مودب از شاعران کشورمان و مدیرعامل موسسه فرهنگی شهرستان ادب در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس درباره بحث‌های به وجود آمده درباره مساله ...

علی محمد مودب از شاعران کشورمان و مدیرعامل موسسه فرهنگی شهرستان ادب در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس درباره بحث‌های به وجود آمده درباره مساله ممیزی کتاب و ضرورت وجودش گفت: به نظرم اینکه عده ای می‌گویند ممیزی نباشد معقول نیست. ممیزی کتاب همه جا هست و هر فرهنگ و کشوری برای خودش حداقل‌هایی دارد. حتی در نظام‌های غربی و طبقه بندی محصولات فرهنگی هم نوعی ممیزی اعمال می‌شود.

وی افزود: منتها اشکالی که وجود دارد حاصل از ناکارآمدی ساختار ممیزی است. وقتی بررسی کتاب طول می‌کشد یا عده‌ای سلیقه‌های شخصی را اعمال می‌کنند، زمینه بروز حرف‌های دیگری پیش می‌آید و عده‌ای می‌آیند و اصل قضیه را زیر سوال می‌برند.

مودب گفت: آنچه که درباره ممیزی امروز نیاز است این است که ساختاری سریع و روشن داشته باشد و جایی باشد که بتوانند رسما با مولف مذاکره کنند و مولف اجازه داشته باشد درباره کارش توضیح دهد. با اصلاح ساختار خیلی از مشکلات برطرف می‌شود. منتها اگر ساختار ناکارآمد و تنبل باشد، کتاب مولفانی که سال‌ها برای نوشتن کتابشان زحمت کشیده‌اند، مدت‌ها منتظر می‌ماند بدون اینکه پاسخی بگیرد. خود ما در انتشارات شهرستان ادب کتاب های فاخری داریم که بیش از یک سال است که منتظر دریافت مجوز هستند.

مدیرعامل موسسه شهرستان ادب اظهار داشت: باید در ساختار ممیزی چرخه‌ای به سامان و مرتب در نظر گرفت که به ناشر نامه بزنند، نتیجه درخواست او را به سرعت اعلام کنند، یا سایتی با قابلیت پیگیری ارجاعات سامان دهی شود، که همه اقدامات قانونی و شفاف انجام شود. البته این نکته را هم باید در نظر داشت که در این ساختار به سامان و شفاف باید حرمت مولف را بسیار نگه دارند و خیلی خشک و کوبنده با نیروی خلاق برخورد نکنند. مولف با ایثار عمرش متن تولید می‌کند و اگر مشکلی در اثر او وجود دارد باید توسط اهلش و با زبان مناسب به او منتقل شود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار