امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۳:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47179
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۱
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «بشار الجعفری» نماینده سوریه در سازمان ملل گفت کشورش اکنون عضو کامل معاهده جهانی منع تسلیحات ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «بشار الجعفری» نماینده سوریه در سازمان ملل گفت کشورش اکنون عضو کامل معاهده جهانی منع تسلیحات شیمیایی است و این همان اقدامی است که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه وعده داده بود.

بشار الجعفری پس از تحویل مدارک مربوط به سازمان ملل متحد، در نیویورک به خبرنگاران گفت: «از لحاظ قانونی، سوریه از امروز به یکی از اعضای کامل معاهده (تسلیحات شیمیایی) تبدیل شده است.»

سوریه یکی از 7 کشوری بود که به معاهده تسلیحات شیمیایی مصوب سال 1997 نپیوسته بود. طبق این معاهده کشورهای عضو باید ذخائر سلاح‌های شیمیایی خود را نابود کنند.

سلاح‌های شیمیایی سوریه، نوعی ابزار بازدارنده در برابر انواع تسلیحات کشتارهای جمعی اسرائیل بود که این رژیم با حمایت‌های واشنگتن از پیوستن به معاهده‌های منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی، از جمله پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی (ان‌پی‌تی) طفره رفته است.

سوریه پس از بالا گرفتن احتمال حمله آمریکا به این کشور، به پیشنهاد روسیه با امضای معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی و واگذاری نظارت این سلاح‌های به سازمان‌های بین‌المللی موافقت کرد تا بهانه جنگ از واشنگتن را بگیرد.  

ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه در تاریخ نهم سپتامبر گفت دمشق از پیشنهاد روسیه استقبال می‌کند.

به دنبال اظهارات وزیر امور خارجه سوریه، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که دولتش کمپینی گسترده برای حمله نظامی به سوریه به راه انداخته بود گفت در صورتی که نحوه برخورد سوریه در قبال پیشنهاد روسیه «واقعی» باشد، می توان برنامه حمله به سوریه را تغییر داد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین از کنگره خواست تا رای گیری درباره حمله نظامی به سوریه را به تعویق بیاندازد.

لفاظی‌های جنگ‌طلبانه امریکا علیه سوریه پس از آن شدت یافت که شورشیان فعال در خاک سوریه و مخالفان سوری مورد حمایت کشورهای خارجی مدعی شدند که بیش از یک هزار نفر در حمله شیمیایی دولت علیه مواضع شورشیان در حومه دمشق در 21 آگوست کشته شدند.

این ادعاها در حالی صورت می‌گرفت که بازرسان سازمان ملل به درخواست دولت سوریه به دمشق سفر کرده بودند تا درباره یک حمله شیمیایی دیگر که چند ماه پیش در منطقه خان‌العسل صورت گرفته بود، تحقیق کنند.

دولت سوریه به شدت این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید در شرایطی که پیروزی‌های نظامی به دست آورده و بازرسان سازمان ملل در سوریه به سر می‌برده‌اند، نیروهای دولتی دلیلی برای استفاده از تسلیحات شیمیایی نداشته‌اند.

دمشق همچنین به بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل اجازه داده در مناطقی که ادعا می‌شود در آنها از حمله شیمیایی استفاده شده تحقیقات لازم را به عمل آورند.

علی‌رغم این، دولت آمریکا ضمن کوبیدن بر طبل جنگ در سوریه گفت دولت سوریه برای اعتمادسازی دیر وارد عمل شده است. سوریه از سال 2011 صحنه ناآرامی و خشونت‌های مرگبار بوده است. بسیاری از مردم و مأموران امنیتی در درگیری‌های این کشور از آن زمان کشته شده‌اند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، قدرت‌های غربی و متحدان آنان در منطقه به ویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیان معارض دولت در سوریه حمایت می‌کنند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها