امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۳:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4723
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۱
تعداد بازدید: 254
کبری خزعلی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و مسئول شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان و خانواده علاوه بر عضویت هیأت علمی دانشگاه تهران از سال 70 تاکنون ...

کبری خزعلی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و مسئول شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان و خانواده علاوه بر عضویت هیأت علمی دانشگاه تهران از سال 70 تاکنون است و از سال 68 عضو فعال کمیته‌های تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی مانند کمیته مبانی و کمیته خانواده، کمیته حقوق و اشتغال بوده و چند دوره نیز مسئولیت شورای زنان را به عهده داشته است.

وی در تدوین طرح‌ها و مصوبات شورای عالی و ایجاد هماهنگی با قوای سه‌گانه نقش داشته و با حضور در کارگروه‌ها و کمیسیون‌های مجلس و دولت و نیز همکاری صمیمانه با مرکز امور زنان و ستاد ملی زن و خانوده سعی در توسعه و ارتقای ساختاری منسجم و هماهنگ در قوای سه‌گانه برای فعالیت‌های مورد نیاز جامعه در امور زنان و خانواده را دارد.

به مناسبت هفته گرامیداشت مقام زن خبرنگار جامعه فارس با کبری خزعلی مصاحبه‌ای را انجام داده است که در زیر این مصاحبه را می‌خوانید

فارس : خانم خزعلی از تاریخچه شورای فرهنگی اجتماعی زنان برای مخاطبان ما بگویید.

خزعلی: شورای فرهنگی- اجتماعی زنان و خانواده یکی از شوراهای اقماری وابسته به شورای عالی انقلاب فرهنگی است که به منظور سیاستگذاری در مسائل فرهنگی و اجتماعی زنان و ایجاد هماهنگی‌های لازم تشکیل شده و از تیر ماه سال 1367 کار خود را آغاز کرده است.

فارس: تشکیل شورای فقهی زنان به کجا رسید؟

خزعلی: تشکیل شورای فقهی زنان یکی از موارد مورد تأکید مقام معظم رهبری بود که البته این موضوع از سال‌‌های قبل پیشنهاد شده بود و ایشان نیز موافقت خود را اعلام کرده بودند و در نشست راهبردی نیز مورد تأکید قرار گرفت.

پیرو این مسئله شورای فرهنگی- اجتماعی زنان، سلسله جلساتی را با کمیسیون حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی و مرکز تحقیقات و مطالعات حوزه علمیه خواهران برگزار و به نتایجی نیز دست یافت.

الگوی عملی مبتنی بر سیاست‌های اشتغال زنان که سازمان ‌های مربوطه باید برنامه‌ ریزی‌های خود را براساس این الگو اشتغال زنان تعریف کنند که البته این سند تدوین شده و منتظر تصویب نهایی است.

فارس: شورای فرهنگی زنان در راستای ترویج عفاف و حجاب چه اقداماتی را انجام داده است؟

خزعلی: یکی از اقدامات مهم شورا در یک‌سال اخیر تعیین میزان تحقق سیاست‌های مصوب شورای عالی در موضوع  حجاب و عفاف و تأکید مقام معظم رهبری به رعایت مسئله محرم و نامحرم است در این راستا شورا بسته ‌ای را که شامل مقاله ‌ای تحت عنوان «آسیب‌ شناسی حجاب با نگرش به استراتژی قرآن» و جریان‌‌شناسی و راهکار سنجی علل و عوامل بی‌‌حجابی تهیه کرده است که به مراکز ذیربط برای برنامه ‌ریزی‌‌های فرهنگی ارسال شده است.

در این پاورپوینت این مسئله از منظر روانشناسی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بررسی و راهکارهای مربوطه نیز تهیه و تدوین شده است. که در آن به عوامل مؤثر در توسعه و تقویت فرهنگ عفاف و حجاب در حوزه خانواده، آموزش‌‌های رسمی و غیررسمی پرداخته شده و در پایان راهبردهای فرهنگی منبعث از رهنمودهای رهبر انقلاب نیز تهیه شده و برنامه عمل جامعی برای ارزیابی دستگاه‌های فرهنگی تهیه گردیده است که در این راستا امکان ارزشیابی فعالیت دستگاه‌ ها میسر و مقایسه دستگاه ‌های موفق‌تر فراهم می‌ شود.

فارس: موضوع زن و خانواده در سند مهندسی فرهنگی چه جایگاهی دارد؟

خزعلی: تهیه بخش‌هایی از سند مهندسی فرهنگی در موضوع زن و خانواده یکی از اقدامات مهم این شورا است که شامل سیاست‌های ارتقای جایگاه و شخصیت زن، خانواده و تأمین امنیت آن، سیاست‌های جمعیتی، سیاست‌های حمایت از کودکان، نوجوانان و سالمندان است و ستاد ملی زن و خانواده از دیگر اقدامات و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگی اجتماعی زنان بوده و طرح اولیه این ستاد از طرف شورای زنان تهیه و به تصویب شورای عالی رسیده است که جلسات آن به طور منظم در حال برگزاری و مصوباتی نیز داشته است.

فارس: آیا ارتقاء رشته مطالعات زنان در دانشگاه‌ها در دستور کار شورای فرهنگی زنان قرار دارد؟

خزعلی: پیگیری اصلاح علوم انسانی به ویژه ارتقای رشته مطالعات زنان در دانشگاه‌ها یکی از مسئولیت‌های شورا است که سرفصل‌ها، اساتید و کتب این رشته باید مورد بررسی قرار گیرد و هدف شورای فرهنگی- اجتماعی زنان، ارتقای این رشته از طریق ایجاد دکتری تخصصی در رشته‌های ذیربط برای تربیت استاد در تخصص‌های مختلف مورد نیاز است و تدوین منابع آموزشی و کمک آموزشی مورد نیاز است که در حال پیگیری است.

فارس: خانم خزعلی در مورد طرح پیوست خانواده برایمان توضیح دهید و این طرح چه کارکردی دارد؟

خزعلی: یکی از طرح‌های پیش رو و چشم‌انداز آینده که از ضروریات فرهنگی نظام است تهیه پیوست خانواده است و شورای عالی انقلاب فرهنگی با همکاری شورای فرهنگی اجتماعی زنان، از آبان ماه سال 1391طرحی را با عنوان پیوست خانواده آغاز کردند که براساس آن قرار است توجه به خانواده در اولویت طرح‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی قرار گیرد.

پیوست خانواده، آثار و پیامدهای پیش بینی شده در اجرای طرح‌ها و پروژه ها را کنترل می‌کند و بعد از اینکه این نظارت صورت گرفت و راهکارهای جبران آثار و پیامدهای منفی آن لحاظ شد، همه دستگاه‌ها موظفند در هنگام تدوین طرح‌ها در کنار پیوست‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و غیره پیوست خانواده را نیز قرار دهند.

فارس: اما به سراغ بحث سیاست‌های جمعیتی و افزایش جمعیت برویم، شورای زنان در راه تحقق سیاست‌های افزایش جمعیت چه راهبردهایی را در پیش گرفته است؟

خزعلی: مصوبات جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی در 5 ماده و 6 تبصره در جلسات 709، 710، 711 و712 طی ماه ‌های فروردین تا خرداد ماه سال 1391 به تصویب رسید و در راهبردهای ملی این مصوبه به فرهنگ‌سازی برای دستیابی به جمعیت مطلوب و اصلاح بینش و نگرش مسئولان و مردم نسبت به پیامدهای منفی کاهش باروری به ویژه زیر حد جانشینی، تدوین سیاست‌ ها، برنامه‌‌ها و قوانین و مقررات حمایتی و تشویقی برای دست یابی به نرخ باروری مناسب،‌ جمعیت مطلوب و لغو سیاست ‌ها، برنامه‌ها و قوانین و مقررات مشوق کاهش باروری، تدوین الگوی سبک زندگی و ترویج آن به ویژه فعالیت‌‌های اجتماعی، آموزشی و اشتغال زنان متناسب با معیارهای اسلامی و هماهنگ با مصالح خانواده به منظور ایفای هرچه کامل‌تر نقش مادری و همسری، ایجاد و استقرار نظام مدیریت فرابخشی و جامع جمعیت کشور، آمایش مستمر جمعیتی کشور و تدوین سیاست‌ های مهاجرتی به منظور جهت دهی به جابجایی‌ های جمعیتی در سطوح ملی، منطقه‌‌ای و بین المللی و اهتمام به ارتقای کیفی جمعیت کشور از طریق متناسب ساختن نرخ باروری خانواده‌ها با شرایط و اقتضائات سلامت، معیشت و فرهنگ آنها اشاره شده است.

فارس: این راهبردها شامل چه برنامه‌هایی است؟

خزعلی: براساس این مصوبه، متناسب با هر یک از راهبردهای ملی اقدامات ملی صورت می‌گیرد که شامل تهیه طرح جامع تولید و اجرای انواع برنامه‌های آموزشی، پژوهشی، اطلاع رسانی، نمایشی، تبلیغی و غیره در رسانه‌‌های جمعی به ویژه صدا و سیما و شبکه‌‌های استانی آن با هدف گفتمان سازی و ترویج فواید فرزندآوری و تبیین آثار منفی کاهش نرخ باروری با رعایت شرایط و مقتضیات راهبردی می‌‌شود.

فارس: افزایش مرخصی زایمان مادران و مرخصی تشویقی پدران هم که به تصویب هیأت دولت رسید. خزعلی: بله، در این مصوبات که مراحل قانونی شدن برخی از بندهایش را در مجلس طی می‌کند افزایش مدت مرخصی زایمان به 9 ماه و مرخصی بدون حقوق به 21 ماه و جمعاً به مدت 30 ماه به ازای هر فرزند و در مجموع 10 سال به صورت شناور با حفظ شغل برای کلیه شاغلان بخش دولتی و غیردولتی نیز پیش بینی شده است، همچنین به پدر نیز مرخصی استحقاقی 2 هفته‌‌ای با تولد فرزند اختصاص می‌یابد.

فارس: اما برای مادران شاغل و مادرانی که دانشجو هستند چه تدابیری اندیشیده شده است؟

خزعلی: طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی امکان حضور منعطف و کاهش ساعات کار موظف، ایجاد امتیازات خاص و تسهیلات لازم در طرح دورکاری و نیمه حضوری و سایر شیوه‌‌های مناسب اشتغال برای زنان باردار و مادران دارای فرزند زیر 5 سال فراهم می‌‌شود.

همچنین حق عائله‌مندی در کلیه قوانین و مقررات استخدامی به دو برابر افزایش می‌‌یابد. همچنین امکان مرخصی 2 ساله بدون احتساب سنوات برای دانشجویان در حال تحصیلی تا عالی‌ترین سطوح تحصیلی در نظر گرفته شده است.

فارس: با توجه به اینکه شورای فرهنگی زنان یکی از متولیان اصلی و سیاستگذار در حوزه زنان است، هم اکنون چه اولویت‌هایی را در دستور کار خود قرار داده است؟

خزعلی: طرح بررسی خلأهای قانونی حقوق کودک و نوجوان، طرح بررسی وضعیت آسیب‌‌های اجتماعی زنان و خانواده و راهکارهای رفع آن، ایجاد گفتمان خانواده محور با برنامه‌‌ریزی و ایجاد نشست‌‌هایی در دانشگاه‌‌ها و حوزه‌ ها و مراکز علمی پژوهشی و صداوسیما، تهیه منابع و مقالات علمی- پژوهشی و ترویجی در موضوعات زنان و خانواده و جمعیت، پی ‌گیری مسئله ازدواج‌‌های آسان و آگاهانه و پایدار و مشاوره با رویکرد دینی و ترویج مهر‌السنه، زمینه‌ سازی برای احتساب خانه‌‌داری به عنوان اشتغال و مسئولیت اساسی و قابل تقدیر زنان خانه‌دار، همکاری با کمیسیون‌ها و شوراهای فعال در امر سبک زندگی به ویژه مراکز پژوهشی برای تدوین سبک خانواده اسلامی- ایرانی، انجام تحقیقات به منظور رصد و پایش مستمر وضعیت فرهنگی رسانه‌‌های مکتوب دیداری و شنیداری به ویژه صداوسیما و سایت‌‌ها و سینما به ویژه دهه فجر و بررسی جایگاه و نقش زن و خانواده در این فضا از جمله اقداماتی است که شورای فرهنگی- اجتماعی زنان در راستای سومین نشست راهبردی انجام داده است. همکاری با دبیرخانه علمی نشست‌های راهبردی که توسط مرکز امور زنان و خانواده اجرا شد.

فارس: به عنوان آخرین سؤال برنامه آینده شورای فرهنگی اجتماعی زنان چیست؟ 

خزعلی: یکی از برنامه‌های آینده شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی اعتلای جایگاه خانواده و زن، ارتقای سطح فرهنگ و آموزش آداب و مهارت‌های سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی و تقویت شورای فقه به منظور احقاق حقوق زن و خانواده است.

فارس: برای رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان آرزوی موفقیت و سربلندی دارم.

خزعلی: با تشکر.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها