امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۳:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47236
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۰
تعداد بازدید: 47
جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به برخی ویژگی‌های اصلاحیه ...

جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به برخی ویژگی‌های اصلاحیه قانون بودجه 92 اشاره کرد و در این باره گفت: چند مورد را دولت در اصلاحیه بودجه مطرح و خواستار شده، یکی اینکه 8 درصد کمتر از آنچه در بودجه آمده، به صندوق توسعه ملی واریز شود، یعنی به جای 28 درصد 20 درصد و  این 8 درصد به بودجه تزریق شود، تا بخشی از هزینه جاری و عمرانی دولت از این محل تأمین شود.

وی افزود: مجلس با این پیشنهاد قبلا مخالف بوده، الان هم بعید است موافقت کند، زیرا در بخشی از احکام برنامه پنجم توسعه آمده است که علاوه بر 20 درصد اولیه سهم صندوق توسعه ملی از درآمد نفت و گاز، هر سال 3 درصد از درآمد صادرات نفت و گاز به صندوق توسعه ملی اضافه شود که با گذشت 2 سال 6 درصد و با 2 درصد برگرداندن منابع صندوق توسعه ملی از بابت عیدانه‌ای که سال گذشته از محل منابع صندوق برداشته شد، بنابراین منطق 8 درصد کاملا روشن است.

قادری گفت: اگر این منابع برداشت شود و به بانک مرکزی داده شود و در مقابل آن بانک مرکزی اقدام به  چاپ و انتشار پول کند، باعث افزایش پایه پولی می‌شود که این موضوع نقدینگی را افزایش می‌دهد و افزایش نقدینگی هم منجر به تورم می‌شود.

وی گفت: دلیل دیگر مخالفت مجلس با این موضوع این است که با این کار مجددا سهم دولت را در اقتصاد افزایش می‌دهیم و این خلاف سیاست‌های کلی و کلان ابلاغی مقام معظم رهبری است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بیان داشت: اگر گفته شود، این منابع به بانک مرکزی داده نمی‌شود و دلارهای نفت از طریق مرکز مبادلات در بازار فروخته و تبدیل به ریال می‌شود، باز هم یک اشکال می‌ماند که سهم بخش خصوصی کاهش و سهم دولت افزایش می‌یابد.

وی گفت: نکته دیگری که در اصلاحیه بودجه آمده کاهش سقف منابع و مصارف بودجه از 210 هزار میلیارد تومان به 154 هزار میلیارد تومان است که مجلس با این موضوع موافق است، ولی دولت باید فرمول میزان کاهش را در هر کدام از طرح‌ها و پروژه‌ها بیان و مشخص کند که بر چه اساسی طرح‌ها و اعتبارات عمرانی و یا اعتبارات تملک دارایی‌های مالی را کاهش می‌دهد.

وی در ادامه گفت: مجلس با این موضوع که دولت هرجایی خواست اعتبار طرحی را کم یا هر جا خواست اعتبارش را پرداخت کند ، مخالف است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به نکته دیگری که در اصلاحیه مجلس آمده است، یعنی جابجایی اعتبار طرح‌ها و پروژه‌ها اشاره کرد و در این خصوص گفت: طبق قانون دولت می‌تواند 10 درصد از اعتبارات هر کدام از طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی را کم و در هر جایی که تشخیص می‌دهد، استفاده کند که در اصلاحیه بودجه این میزان قدرت مانور کم دانسته شده و خواستار مانور بیشتری در بودجه شده‌اند که مجلس با حذف کامل این محدودیت‌ها موافق نیست.

قادری گفت: الان در بودجه یک بند وجود دارد که طبق آن تمام مبادلات باید برای اعضا مرکز ستاد تدابیر ویژه ارسال شود و اگر اعضا نسبت به این مصوبات اعتراض داشتند، این مصوبات اجرا نشود و در شورای امنیت ملی مطرح شود.

وی افزود: دولت در اصلاحیه بودجه درخواست کرده که این بند از بودجه یعنی ارسال تمام مبادلات برای اعضا مرکز ستاد تدابیر ویژه لغو شود که دلیل لغو این مصوبه برای ما روشن نیست.

قادری در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در مورد اینکه نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی از افزایش منابع جدید برای بودجه خبر داده‌است، گفت: در این خصوص در اصلاحیه بودجه چیزی ذکر نشده است.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها