امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۹:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47249
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 74
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران صبح امروز در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران صبح امروز در بیشکک پایتخت قرقیزستان، در دیدار امامعلی رحمان رییس جمهوری تاجیکستان با وی به سوابق تاریخی و مشترکات فرهنگی سه کشور ایران، تاجیکستان و افغانستان اشاره و بر اهمیت توسعه روابط و همکاری های دوجانبه و سه جانبه در تمامی زمینه ها تاکید کرد.

وی با اشاره به فرهنگ و زبان مشترک ایران و تاجیکستان، اجرای پروژه های مشترک فرهنگی را از جمله ساخت فیلم ها و سریال هایی که مشترک میان کشورهای فارسی زبان است، برای نزدیکی این کشورها و ملت های آنها مفید خواند.

رییس جمهوری اسلامی ایران، همکاری های اقتصادی میان ایران و تاجیکستان بویژه در زمینه ساخت نیروگاه ، سد، خطوط راه آهن و خطوط انتقال آب و برق را بسیار مهم دانست و گفت: دولت ایران آمادگی دارد تا برای توسعه همکاری های اقتصادی تهران و دوشنبه، ضمن فعال تر کردن بخش خصوصی، از اجرای پروژهای مشترک حمایت و پشتیبانی کند.

روحانی افزود: باید تلاش کنیم تا ضمن برداشتن موانع پیش روی بخش خصوصی و رفع مشکلات آن، تسهیلات لازم برای ورود این بخش به پروژه های مشترک فراهم شود.

رییس جمهوری اسلامی ایران، روابط سیاسی و فرهنگی ایران و تاجیکستان را خوب توصیف کرد و خواستار ارتقای سطح روابط و همکاری های میان دو کشور شد.

روحانی از پیشنهاد رییس جمهوری تاجیکستان برای برگزاری نشست های مشترک میان ایران ، تاجیکستان و افغانستان برای تبادل نظر به منظور توسعه همکاری های اقتصادی و اجرای پروژه های مشترک استقبال کرد.

رییس جمهوری اسلامی ایران، صلح و ثبات در افغانستان را به عنوان یک کشور همسایه و دوست مورد تأکید قرار داد و گفت: ایران و تاجیکستان می توانند برای برقراری امنیت و صلح در افغانستان به این کشور یاری دهند.

روحانی از حضور امامعلی رحمان رییس جمهوری تاجیکستان در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ایران قدردانی کرد.

رییس جمهور تاجیکستان نیز در این دیدار با اشاره به سوابق تاریخی و فرهنگی دو کشور و زبان مشترک، اراده جدی دولت و ملت تاجیکستان را برای توسعه و تعمیق روابط با ایران اعلام کرد.

امامعلی رحمان، نقش و جایگاه ایران در منطقه را در طول تاریخ بسیار برجسته و موثر خواند و گفت: ایران می تواند در حل و فصل مشکلات و بحران های منطقه ای مشارکتی موثر داشته باشد و کمک کند.

رییس جمهور تاجیکستان با اشاره به اهمیت سازمان های همکاری منطقه ای از جمله شانگهای و اکو همکاری مشترک کشورهای فارسی زبان را در این سازمان ها موجب ایفای نقش موثرتر و ارتقاء جایگاه آنها در حل و فصل مسایل منطقه ای ارزیابی کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها