امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۲:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47280
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۴
تعداد بازدید: 181
‌محمدحسین جعفریان مسئول دفتر ادبیات فارسی زبانان مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری حوزه هنری در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود ...

‌محمدحسین جعفریان مسئول دفتر ادبیات فارسی زبانان مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری حوزه هنری در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره انتشار نشریه از سوی این دفتر توضیح داد: شماره نخست این نشریه با نام «در دری» در پائیز به سردبیری «سید ابوطالب مظفری» منتشر خواهد شد.

* حوزه توزیع نشریه «در دری» تمام کشورها

مسئول دفتر ادبیات فارسی زبانان مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری حوزه هنری درباره حوزه توزیع این نشریه توضیح داد: حوزه توزیع این نشریه در کل جهان به ویژه در سه کشور ایران افغانستان و تاجیکستان خواهد بود، به نسبت حدود یک سوم نشریه به ادبیات تاجیکستان و حدود بیش از یک سوم به ادبیات معاصر افغانستان و مابقی به ادبیات ایران اختصاص دارد.

جعفریان با نام‌بردن از سید ابوطالب مظفری از او به عنوان شاعر برجسته افغانستان مقیم مشهد یاد و تصریح کرد: در شهر مشهد دفتری تدارک دیده شده که افراد در آن مستقر شده‌اند البته از قبل تشکلی داشتند که ما هم سعی کردیم آن را زنده کنیم.

مسئول دفتر ادبیات فارسی زبانان مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری حوزه هنری به راه‌اندازی سایت «در دری» هم تاکید و ابراز داشت: سایت «در دری» هم موجود است که ما سعی در احیای آن داریم. این سایت مدتی فعال بود اما پس از مدتی از دسترس خارج شده است که قصد احیای آن را داریم.

* نسخه اینترنتی مجله «در دری» در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد

جعفریان با تاکید بر اینکه این پیش از این نیز افراد فعال در انتشار این نشریه در این حوزه فعالیت کرده و دارای سابقه هستند، بیان کرد: دوستان تجربه انتشار نشریه را داشته و در کشورهای مختلف دنیا نمایندگانی را دارند تا در کشورهای فارسی‌زبان مجله را توزیع کنند، از این رو آنها می‌توانند به ما کمک کنند تا نشریه در نقاط مختلف دنیا توزیع و به دست فارسی‌زبانان و علاقه‌مندان به زبان فارسی برسد، در استرالیا آقای سید نادر احمدی قبلا این کار را انجام می‌داد و پس از انتشار «در دری» هم توزیع مجله را ادامه می‌دهد، در کانادا «محمد بشیر رحیمی» ، آقای محمدی در لندن و...این دوستان به ما کمک می‌کنند تا بتوانیم مجله کاغذی و نسخه‌‌ای را که پس از فاصله زمانی مشخص روی اینترنت قرار می‌گیرد به دست مخاطبان اصلی این مجموعه‌ها برسانیم.

* سه محور گنجانده شده در نشریه/ «در دری» قاصد ادبیات ایران امروز

وی درباره انتشار آثار در این نشریه گفت: نشریه در واقع به سه قسمت تقسیم می‌شود، حدود 25 درصد مجله درباره ادبیات، داستان و شعر امروز تاجیک‌ها خواهد بود و نزدیک به 40 درصد مربوط به افغان‌ها و مابقی مجله هم به ادبیات ایران اختصاص دارد، البته در حوزه افغانستان و تاجیکستان تاکید ما بر این است که آثار ادیبان داخل دو کشور بیشتر در مجله منعکس شود، چون آثار شاعران و نویسندگان مهاجر افغانستان به اندازه کافی در ایران معرف حضور مخاطب ایرانی هست، به همین ترتیب درباره تاجیک‌ها، باز کارکرد سه جانبه‌ای این نشریه خواهد داشت و قاصدی خواهد بود تا ادبیات امروز ما را به مخاطبان فارسی زبان در این دو کشور معرفی کند.

* انتشار گفت‌وگوی «گل نظر» شاعر تاجیک در نشریه

مسئول دفتر ادبیات فارسی زبانان مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری حوزه هنری گفت: در گسترش فرهنگ فارسی زبانان این نشریه نقش مهمی دارد، چراکه آثار افغان‌ها را به تاجیک‌ها و آثار تاجیک‌ها را به افغان‌ها معرفی می‌کند.

جعفریان ضمن اشاره به برگزاری شب شعر اکو در هفته گذشته ادامه داد: شب شعری را که اکو برگزار کرد در آن محفل با افتخار حسین عارف رئیس موسسه فرهنگی اکو صحبت کردیم و پس از آن در نشست در دفتر ریاست حوزه هنری صحبت‌هایی مطرح شد تا به مرور مجموعه یا افرادی را داشته باشیم که مجله برای آنها در کشورهای فارسی زبان ارسال شود؛ البته با «گل نظر» شاعر شهیر تاجیک گفت‌وگویی انجام شد تا در شماره پائیز درج شود.

* قطره‌ای از امپراطوری زبان فارسی در نشریه «در دری»

وی تصریح کرد: در حال حاضر حلقه فرهیخته‌ای در مشهد گرد هم آمده‌اند که در محل دفتر مجله هفته‌ای یک روز جلسه‌ای قدیمی تشکیل می‌شود که پیش‌تر هم بوده‌ است، البته صبح جمعه هم جلسه شعری پرشور دارند، من نیز در یکی از آنها شرکت کردم، در آن شعرایی از ایران هم شرکت کردند که جلسه پربار و متفاوت از سایر جلسات بود، در همان دفتر عصرهای جمعه جلسه قصه‌نویسی برگزار می‌شود که افغانی‌های مقیم مشهد در آن شرکت کرده و اساتید فن آنها را راهنمایی می‌کنند. البته شبیه این حلقه را در تهران داریم با نام «خانه ادبیات افغانستان» داریم که توسط محمد سرور رجایی اداره می‌شود، در ادامه آن در قم و اصفهان هم دفاتری فعال هستند، امیدواریم در قدم‌های آتی بتوانیم حلقه‌های تهران، قم و اصفهتان را تشکلی داده و یاری کنیم، اما در گام نخست چون در مشهد تجمع با حضور اساتید بیشتر بود و این افراد امتحان پس داده بودند کار آغاز شده و امید می‌رود بتوانیم نشریه را ملجعی قرار دهیم تا تعبیر رهبر انقلاب که فرمودند «امپراطوری زبان فارسی» محقق شود و ان‌شاء‌الله قطره‌ای از آن بتواند در این نشریه متجلی شود.

* نشریه «در دری» فصل نامه خواهد بود تا به دست همه فارسی زبانان در سراسر جهان برسد

جعفریان با تاکید بر اینکه امیدواریم در این زمان که فرصت انتشار نشریه فراهم شده آن را به دست علاقه مندان برسانیم، ‌توضیح داد: در این قحطی بودجه‌های فرهنگی که فرصتی فراهم شد تا این کار را انجام دهیم، مجموعه مراکزی که توانایی کار کردن در این حوزه را دارند اصلا فکر نکنند که این حوزه مسئولی دارد بلکه یک عده جوانانی هستند که زحمت می‌کشند و از هر فردی که بیاید استقبال خواهند کرد، این موضوع را از این باب عرض می‌کنم که حوزه هنری به صورت رایگان مجله را منتشر خواهد کرد، اما به هرحال در بخش تحریریه سایت، اداره دفاتر و تاسیس مراکز جدیدتر چنانکه گفتم در قم و اصفهان و تهران نیازمند مشارکت‌هایی هستیم که اگر نباشد کار پیش نمی‌رود و ما دچار سختی و مشکلاتی خواهیم شد که شاید باعث شود کیفیت کار سقوط کند و اصلا این موضوع دلخواه من نیست، اگرچه که من خوش‌بین هستم و با توجه به سابقه‌ای که از دوستان می‌بینم و اینکه خود ما در حاشیه در حال کمک هستیم تا این کیفیت به حداکثر برسد یقین دارم مجله‌ای منتشر خواهد شد که با بسیاری از مجلات وزینی که کارشان این است و با بودجه‌های کلان و از سوی مراکز پر طمطراق اداره می‌شود برابری خواهد کرد و چه بسا ان‌شالله از آنها سر خواهد بود.

وی درباره زمان‌بندی انتشار این نشریه هم افزود: یکی از دلایلی که ما نوبت انتشار را فصل نامه انتخاب کردیم همین بود وگرنه ما هم مطلب برای ماهنامه شدن نشریه داشتیم و همین اینکه حوزه هنری حاضر بود نشریه را ماهانه منتشر کند، اما ما فصلنامه را انتخاب کردیم تا پس از انتشار، توزیع و رسیدن آن به دست مردم جهان به خصوص افغانستان و تاجیکستان به راحتی و سر حوصله صورت گیرد.

وی ابراز داشت: فصل نامه را انتخاب کردیم تا اگر ابتدای فصل منتشر شد سه ماه فرصت داشته باشیم، تا به دست مخاطب برسانیم ضمن اینکه نسخه الکترونیکی مجله به ایمیل‌هایی که اکنون در حال تجمیع هستند، ارسال خواهد شد و روی سایت «در دری» هم قرار می‌گیرد.

گفتنی است، محمد حسین جعفریان متولد 1346 درمشهد است وی شاعر، مستند ساز، روزنامه نگاروخبرنگار جنگ است که دو دوره رایزن فرهنگی ایران درافغانستان بوده است. بیشتر شهرت جعفریان از شعرهای بلند و نیز گزارش‌ها و مستندهایش از ( کوزوو، پاکستان، کشمیر، عراق، لبنان و... ) بویژه ساخت مستند معروف «حماسه ناتمام» یا «شیر دره پنجشیر» از زندگی احمد شاه مسعود است.

وی در سال 72 درشمال شرق افغانستان مجروح واز یک پا فلج شد. جعفریان یکی ازمعدود خبرنگاران جهان است که با ملا محمد عمررهبر طالبان دیدار داشته است او از  کارشناسان خبره ایرانی درامور افغانستان است .

از کتاب‌های وی می‌توان به: درحاشیه شط ، پنجره های رو به دریا ،فریادی پشت پنجره جهان، شانه های زخمی پامیر ، شیری درقفس 902 را می توان نام برد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها