امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۳:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47301
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۲
تعداد بازدید: 25
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان، توسعه تجارت، همکاری‌های ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان، توسعه تجارت، همکاری‌های اقتصادی، صنعتی و سرمایه‌گذاری از محورهای مورد بحث در این دیدار بود.

به گفته این منبع، طرفین با رضایت از روند رو به افزایش سرمایه‌گذاری ایران در جهت اجرای طرح های اقتصادی تاجیکستان ساخت نیروگاه برق آبی «سنگ‌توده 2» را نماد مطلوب برای سرمایه‌گذاری مشترک و متقابلا سودمند دانستند.

بنا به این بیانیه روحانی و رحمان با تکیه به این تجربه ابراز اطمینان کردند که ایران در زمینه احداث دیگر تاسیسات و واحدهای صنعتی و نیروگاه‌های برق آبی در تاجیکستان باز هم کمک خواهد کرد.

در بیانیه مسائل مربوط به ساخت راه آهن و جاده‌، خطوط شبکه‌های قوی برق، لوله‌های آب‌رسانی، خطوط لوله نفت بین تاجیکستان و ایران و ساخت راه آهن ایران-افغانستان-تاجیکستان-قرقیزستان-چین از دیگر محور های مذاکرات عنوان شده‌ است.

در بیانیه تصریح شده که روسای جمهور ایران وتاجیکستان در این ملاقات جهت توسعه روابط اقتصادی و تجاری به پیشنهاد تاجیکستان بر لزوم برگزاری همایش کارآفرینان، تجار و بازرگانان دو کشور در شهر دوشنبه موافقت کرده  و این تدبیر را برای گسترش زمینه سرمایه گذاری واجرای برنامه‌های سرمایه گذاری ایران در تاجیکستان مهم خواندند.

به گفته این منبع در این دیدار هر دو طرف همچنین در مورد اوضاع افغانستان و چشم‌انداز تحولات امنیتی و ثبات در این کشور و پیامدهای آن برای منطقه تبادل نظر کردند.

برای حضور در این نشست سران کشورهای روسیه، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان و چین به عنوان اعضای اصلی و مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران، مغولستان، هند، پاکستان و افغانستان به عنوان اعضای ناظر، شرکت دارند.

موضوع همگرایی در بحث انرژی، بررسی تحولات سوریه و افغانستان و بحث برسر پذیرش اعضای جدید (ایران، پاکستان و هند) از مهمترین محورهای مورد بحث در نشست آتی سران سازمان همکاری‌ شانگهای در بیشکک خواهد بود.
انتهای پیام/.
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها