امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۵:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47302
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۲
تعداد بازدید: 86
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، رئیس جمهور قرقیزستان ضمن افتتاح جلسه عمومی سران کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری‌های شانگهای در بیشکک، ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، رئیس جمهور قرقیزستان ضمن افتتاح جلسه عمومی سران کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری‌های شانگهای در بیشکک، اوضاع منطقه و جهان را غیر عادی عنوان کرد و گفت: اوضاع خاورمیانه و آفریقا و به‌خصوص وجود قربانیان متعدد بر اثر تشدید بحران سوریه نگرانی‌های زیادی را به‌بار آورده است. 

رئیس جمهور قرقیزستان معتقد است که این بحران باید از طریق مذاکرات صلح و با نقش سازمان ملل متحد حل و فصل یابد.

آتامبایف در بخش دیگری از سخنرانی خود، عامل اصلی در جهت تامین امنیت منطقه‌ای را مبارزه با تهدیدات ناشی از افغانستان دانست و بر مبهم بودن دورنمای تحولات این کشور در متن کاهش حضور نظامی ائتلاف بین‌المللی اشاره کرد.

وی همچنین خواستار نقش فعال سازمان‌ همکاری‌های شانگهای در امر بازسازی افغانستان شد.

رئیس جمهور قرقیزستان از نمایندگان کشورهای عضو اصلی و ناظر دعوت کرد تا در کنفرانس علمی که در رابطه به‌افغانستان در ماه اکتبر سال جاری در بیشکک برگزار خواهد شد، شرکت کنند.

وی نگرانی کشورش در مورد فعالیت گروه‌های جنایی مشغول به‌قاچاق مواد مخدر در آسیای مرکزی را اعلام داشت و خواستار اجرایی کردن برنامه سازمان همکاری‌های شانگهای در این زمینه شد.

آتامبایف گفت که سازمان همکاری‌های شانگهای بر اقدامات خود علیه تروریسم ، افراط گرایی، جدایی طلبی و جرائم رایانه‌ای ادامه خواهد داد.

وی ضمن پرداختن به‌مسائل همکاری‌های اقتصادی، یادآور شد که تامین ثبات و امنیت منطقه‌ای بدون حل مشکلات اقتصادی میسر نخواهد بود.

آتامبایف ادامه داد: ما علاقمند ایجاد هرچه سریع‌تر بنیاد توسعه و بانک توسعه سازمان هستیم. این ساختارهای مالی بدون تردید برای گسترش روابط تجاری و اقتصادی میان کشورهایمان کمک خواهند کرد بنابراین توسعه اقتصادی باید پایه و اساس سازمان همکاری‌های شانگهای شناخته شود.

موضوع همگرایی در بحث انرژی، بررسی تحولات سوریه و افغانستان و بحث برسر پذیرش اعضای جدید (ایران، پاکستان و هند) از مهمترین محورهای مورد بحث در نشست سران سازمان همکاری‌ شانگهای در بیشکک است.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار