امروز : جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 22
۱۷:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47340
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 94
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، موفق الربیعی مشاور سابق امنیت ملی در گفت‌وگو با شبکه روسیاالیوم تاکید کرد که با وجود ادامه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، موفق الربیعی مشاور سابق امنیت ملی در گفت‌وگو با شبکه روسیاالیوم تاکید کرد که با وجود ادامه تلاش‌های دولت عراق و موسسات امنیتی این کشور برای تحت کنترل گرفتن اوضاع امنیتی، حملات تروریستی همچنان در کشور ادامه دارد.

وی با تاکید بر اینکه این پدیده پیچیده و خطرناک عواملی دارد، گفت که در وهله اول اختلافات داخلی در بعد سیاسی است که باعث این می‌شود برخی گروه‌های سیاسی برای تحقق بلند پروازی‌ها و منافع اقتصادی خود دست به راه‌های خشونت‌آمیز بزنند.

وی درگیری‌های طایفه‌ای و یارکشی منطقه‌ای را از دیگر دلایل این خشونت ها دانست و تاکید کرد که طبعا وجود سازمان القاعده علت دیگری برای افزایش دامنه ترورهاست، اما تنها این سه عامل در پیدایش اوضاع کنونی نقش نداشته‌اند.

الربیعی در مورد منابع حمایت از تروریست‌های القاعده در عراق گفت که تامین مالی آنها از خارج است و بنا به دلایل زیاد از جمله فساد در برخی ادارات دولتی نمی‌توان جلوی سرازیر شدن اموال برای این تروریست‌ها را گرفت، بسیاری از این تروریست‌ها از عربستان سعودی، مصر، یمن و افغانستان به عراق سفر می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه بدون همکاری منطقه‌ای امکان از بین بردن تروریسم وجود ندارد، ‌تاکید کرد که موسسات امنیتی عراق بعد از ورود تروریست‌ها به این کشور آن‌ها را شناسایی می‌کنند؛ اما چیزی از منابع تامین مالی آنها و ابزارهای انتخاب هدف و مکان‌های آموزش آنها نمی‌دانند.

سیاستمدار سابق عراقی در تحلیل تاثیر اشغال‌گری نظامی آمریکا بر عراق در تشدید تروریسم در منطقه تاکید کرد که اشغالگری آمریکا هزاران اشتباه راهبردی و تاکتیکی و عملیاتی در پرونده‌های امنیتی، اقتصادی وسیاسی مرتکب شد.

الربیعی در مورد موضع عراق در قبال تحولات سوریه نیز تاکید کرد که عراق مخالف هر حمله نظامی به سوریه است؛ چرا که دخالت نظامی آمریکا اوضاع سوریه را به سمت جنگ منطقه‌ای می کشاند که کشورهای دیگری را وارد آن خواهد کرد.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها