امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47366
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۲
تعداد بازدید: 140
به گزارش خبرنگار دفتر منقطه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، روحانی و نظربایف در این دیدار که در حاشیه اجلاس سران کشورهای ...

به گزارش خبرنگار دفتر منقطه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، روحانی و نظربایف در این دیدار که در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در بیشکک انجام شد، مسائل توسعه روابط دوجانبه و امنیت منطقه را بررسی کردند.

به گفته این منبع حسن روحانی در این ملاقات به نوبه خود از شرکت همتای نظربایف در مراسم تحلیف ایشان تشکر کرد.

رئیس جمهور کشورمان با اشاره به این که قزاقستان، به عنوان یک کشور دوست و شریک بسیار مهمی برای ایران است تاکید کرد که تلاش دوجانبه در جهت تحقق توافقات گذشته، به سود طرفین خواهد بود.

روحانی در این دیدار، ظرفیت‌های همکاری دوجانبه و منطقه‌ای هر 2 کشور ایران و قزاقستان را پرقدرت توصیف کرد و افزود:  بایستی از پتانسیل عظیمی که در اختیار داریم برای همکاری در تمام بخش‌ها استفاده کرده و نه‌ تنها به توسعه تجارت دوجانبه و روابط اقتصادی، بلکه تعامل کشورهای ما در حوزه فرهنگ نیز باید بیشتر باشد.

نظربایف نیز اعلام کرد: کشورش آماده به داشتن نقشی فعال در حل و فصل مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران است.

طرفین همچنین چشم‌انداز همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های اقتصاد، تجارت، حمل و نقل و تدارکات و حوزه‌های سرمایه‌گذاری ایران در قزاقستان مورد بحث قرار دادند.

رئیس جمهوری قزاقستان ضمن اشاره به اهمیت حل مثبت برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرد قزاقستان علاوه بر این، آماده است در امر توسعه همکاری‌های دوجانبه در بخش حمل و نقل و ارتباطات، به خصوص افزایش عملکرد حمل‌و نقل راه آهن با ایران مشارکتی فعال داشته باشد.

نظربایف همکاری در جهت حل مسائل مربوط به بحث دریای خزر را از دیگر محورهای مهم در روابط دوجانبه با ایران و همزمان زمینه‌ای برای توسعه منطقه دانسته و تاکید کرد که دریای خزر یک میراث مشترک کشورهای ما بوده و لازم است که آن به دریایی دوستی و همکاری تبدیل یابد.

رئیس جمهور قزاقستان در بخش دیگری از این دیدار صلح و امنیت در منطقه را به نفع همه کشورها دانست و همکاری با ایران د در این زمینه را از محورهای سیاست خارجی آستانه عنوان کرد.

روسای جمهور ایران و قزاقستان همچنین در مورد مسائل امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کردند.

دیدار رحانی با رئیس جمهوری قزاقستان بخشی از جلساتی است که طی دو روز سفر در حاشیه نشست شانگهای در بیشکک انجام می‌گیرند.

رئیس جمهوری کشورمان روز پنجشنبه گذشته در بدو وارد به قرقیزستان با «الماسبیک آتامبایف»رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها