امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۰۶:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47373
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 111
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین سفر استانی خود وارد شهر مقدس قم شد و پس از زیارت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین سفر استانی خود وارد شهر مقدس قم شد و پس از زیارت حرم حضرت معصومه(س)، دیدار خود با مراجع عظام تقلید شیعیان و علما را آغاز کرد.

در ادامه گزیده‌ای از مباحث مطرح شده در دیدار وزیر ارشاد با مراجع می‌آید:

*آیت‌الله نوری همدانی: در آزادی بیان باید مرزها رعایت شود/لزوم دقت در انتخاب مشاوران/اختلافات به مطبوعات کشیده نشود

آیت‌الله حسین نوری همدانی اظهار داشت: اگر ما جامعه را مانند یک پیکر در نظر بگیریم وزارت اطلاعات چشم این پیکر و نظامیان بازوان این پیکر هستند و فرهنگ و کار جنابعالی بیان و زبان این پیکر هستند.

وی با اشاره به اینکه در آزادی بیان باید مرزها رعایت شود، گفت: در مجموعه شما باید افرادی متخصص و آگاه به کار باشند و پس از ارزیابی مناسب کتاب‌ها، اجازه نشر کتاب‌های غیر مفید را ندهند.

این مرجع تقلید با اشاره به اهمیت مسئله هنر گفت: اسلام با هنر مخالف نیست و باید طوری مورد استفاده قرار بگیرد که در خدمت دین و اسلام باشد.

آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه هنر و کتاب و موسیقی و رسانه می‌تواند در راستای رشد و بالندگی جامعه کمک کند، گفت: این مسیر بسیار حساس است و شما می‌توانید با همت و تلاش خود به یاری خدا در این کار موفق شوید.

وی ادامه داد: شما باید در انتخاب مشاوران خود دقت کنید تا افرادی باشند که این خصوصیات را درک کنند و در این خصوص متعهد باشند.

استاد عالی حوزه علمیه قم با اشاره به اهمیت صدور انقلاب به جهان گفت: مشاهده می‌شود که دنیا تشنه موازین انقلاب است و شما باید در گسترش این انقلاب به جهان تلاش کنید.

وی با اشاره به اینکه سایت‌های صهیونیستی کارهای ما را سبک و بی‌ریشه نشان می‌دهند، افزود: صهیونیست‌ها بر کل مطبوعات جهان سیطره دارند و شما در میدانی وارد شده‌اید که هجمه فراوانی وجود دارد و باید عزم و اراده داشته باشید که بتوانید در این میدان موفق شوید.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه دشمنان سعی می‌کنند فضای کشور را متشنج نشان دهند، گفت: ما باید وحدت خود را حفظ کنیم و اختلافات خود را به مطبوعات نکشانیم.

در ادامه این دیدار، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ما یک تهاجم فرهنگی از بیرون داریم که تمام سبک زندگی مردم را تغییر داده است گفت: باید تلاش شود که معنویت در جامعه ایجاد شود که بخش عمده این وظیفه بر عهده روحانیت و علما است.

وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم باید شرایطی فراهم کند که کارها به نحو مطلوب انجام شود، همچنین ما به فکر تأسیس مجمعی در حوزه علمیه هستیم که تمام کتاب‌های دینی در این مجمع بررسی شود و تصمیم داریم این کار را در خصوص کتاب‌های کودک، علمی و... نیز گسترش دهیم.

*آیت‌الله موسوی اردبیلی:فیلم‌ها باید مناسب باشد و جنبه شرعی آن‌ها رعایت شود

آیت‌الله سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه کار شما بسیار عظیم است، اظهار داشت: باید در جامعه سعی شود که مسائل شرعی رعایت شود.

وی با اشاره به اینکه فیلم‌ها باید مناسب باشد و جنبه شرعی آن‌ها رعایت شود، افزود: در جامعه ما بعضی چیزها را اشتباه می‌گیرند و مسائل شرعی را خلاف شرع می‌دانند و وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که این موارد را در جامعه کنترل کند.

در ادامه این جلسه علی جنتی با اشاره به اینکه در جامعه باید شرایطی فراهم شود که نشاط در جامعه افزایش یابد، گفت: باید در باب فرهنگ و هنر تلاش شود و کتاب‌های مفید فراهم شود و در عین حال مراعات مسائل شرعی شود. وی ادامه داد: علاوه بر اینکه ما باید فیلم‌سازان ارزشی را تقویت کنیم، باید شرایطی را فراهم کنیم که فاصله فیلم‌سازان با دولت کم شود و باید به گونه‌ای با هنرمندان برخورد کنیم تا رابطه آن‌ها با نظام حفظ شود و از نظام دور نشوند.

*آیت‌الله سبحانی: باید در انتشار کتاب‌های علوم انسانی و دینی دقت فراوانی صورت گیرد/جلوگیری از ورود کتاب‌های ضدشیعی به نمایشگاه کتاب

آیت‌الله جعفر سبحانی در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: از اینکه در اوایل مسئولیت خود سفر به قم و دیدار علما را در نظر گرفتید تبریک عرض می‌کنم که این نشان از عزم شما در انجام کارهای محوله دارد.

وی با اشاره به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بستر فرهنگ سازی برای تمام کشور است و مسئولیت بسیار بزرگی بر عهده وزیر قرار دارد، خاطرنشان کرد: اگر در نظام‌های گذشته کشور ضربه می‌خورد و در نگارش کتاب‌های دینی مشکلاتی وجود داشت، بخش مهمی از مشکلات ناشی از اداره نگارش در زمان رژیم گذشته بود و حال که این وزارتخانه مرکز لطمه است باید در اداره آن دقت بیشتری شود.

این مرجع تقلید ابراز داشت: باید در انتشار کتاب‌های علوم انسانی و دینی دقت فراوانی صورت بگیرد، خصوصاً حالا که اقلیت‌های مذهبی هم به دنبال انتشار کتاب هستند.

وی با اشاره به اینکه در نمایشگاه‌های کتاب، امکان ورود کتاب‌های غیر علمی وجود دارد، گفت: باید کتاب‌ها قبل از ورود به نمایشگاه مورد تفکیک قرار بگیرند و تمهیداتی صورت بگیرد که از ورود کتاب‌های غیر مفید و ضد شیعی به نمایشگاه جلوگیری شود.

وی با اشاره به گرانی کاغذ بیان کرد: نشر کتاب با توجه به گرانی کاغذ بسیار مشکل است و ناشران کتاب در این زمینه متحمل مشکلات فراوانی می شوند و دولت باید تمام تلاش خود را برای حل این مشکل انجام دهد .

در ادامه علی جنتی با اشاره به اینکه کار اصلی فرهنگی بر عهده حوزه علمیه و مراجع تقلید و نهادهای فرهنگی است اظهار داشت: وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فراهم کردن بستر مناسب و تسهیل کردن شرایط است.

وی افزود: کارهایی مانند چاپ کتاب، رونق بخشیدن به کتابخانه‌ها، رسیدگی به وضعیت مساجد و کانون‌های فرهنگی در مساجد، نظارت بر ساخت فیلم‌های سینمایی و فعالیت‌های هنری، اوقاف، بقاع متبرکه و حج و زیارت تنها بخشی از فعالیت‌های زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

جنتی با اشاره به اینکه در گذشته مشکلاتی در ممیزی کتاب وجود داشته است گفت: در گذشته گاهی اوقات کتاب‌ها یک سال برای بررسی نگه داشته می‌شدند و در این دولت در تلاش هستیم که با در خدمت گرفتن متخصصان آشنای به کار و اهل فضل به این کار سرعت بیشتری دهیم و کتاب‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن بررسی شوند.

وزیر ارشاد با اشاره به وجود بعضی از کتاب‌های مضر در نمایشگاه‌های کتاب، تصریح کرد: در نمایشگاه‌های کشورهای دیگر مشاهده کرده‌ام که برای ورود کتاب به نمایشگاه سختگیری‌های زیادی انجام می‌شود و ما هم سعی می‌کنیم این نظارت‌ها و ارزیابی ها در نمایشگاه کتاب تهران هم صورت بگیرد تا از ورود کتاب‌های غیر علمی و غیر مفید به نمایشگاه جلوگیری شود.

وی با اشاره به حساسیت موجود در معاونت فرهنگی و به ویژه بحث ممیزی کتاب، ادامه داد: با وسواس دنبال این هستم که در صورت امکان یک شخصیت حوزوی در معاونت فرهنگی ارشاد گماشته شود.

*آیت‌الله صافی گلپایگانی: ارشاد اسلامی به معنای واقعی خود تحقق پیدا کند/ کتاب‌ها قبل از چاپ مورد بررسی قرار گیرند

آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به وسیع بودن حوزه فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار داشت: گاهی اوقات برنامه‌هایی مشاهده می‌شود که باید با نظارت و ارزیابی عمیق‌تر نسبت به اصلاح و تعمیق آن تدابیر بیشتری اندیشیده شود.

وی افزود: شما باید همین مسیر اسلامی را ادامه دهید و خدا را در همه حال پیش روی خود قرار دهید و باید به این فکر کنید که ارشاد اسلامی به معنای واقعی خودش تحقق پیدا کند.

وی با اشاره به اهمیت ممیزی کتاب گفت: مشاهده می‌شود که یک عده از افراد غیر متخصص در رشته‌های تخصصی در صدد نشر کتاب بر می آیند که باید جلوی این کار گرفته شود و این کتاب‌ها قبل از چاپ مورد بررسی قرار بگیرد.

در ادامه این جلسه، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی عنوان کرد: با قبول این مسئولیت در تلاش هستم که قدمی در نشر علوم دینی بردارم و در راستای این هدف تصمیم گرفتم که در شروع کار، خدمت مراجع برسم.

وی با اشاره به اینکه اطلاع دارم که در گذشته به برخی فعالیت‌های این وزارتخانه ایرادهایی داشته‌اید، بیان کرد: با حضور در این جلسه خواستم که از ارشادات شما در قرار گرفتن در مسیر اسلامی استفاده کنم.

وی در ادامه گفت: در صورت معرفی یک رابط بین دفتر آیت‌الله صافی گلپایگانی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارتباط بین دو مجموعه مطلوب‌تر خواهد شد.

*آیت‌الله مکارم شیرازی: نظام را پشتوانه‌های فرهنگی حفظ کرده است

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار با علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه انتخابات حساسی را از سر گذراندیم، اظهار داشت: من نگران انتخابات بودم و هر روز بعد از نماز صبح دعا می کردم و الحمدلله خونی از دماغ کسی نیامد و گزینش هم گزینش خوبی بود.

این مرجع تقلید افزود: اما حجم مشکلات بسیار زیاد است و ایشان وارث میراث بسیار پیچیده‌ای هستند و بایستی با لطف خداوند این مشکلات حل شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: یکی از مشکلات اساسی، مشکل تورم است و مشکل دیگری، آمار نادرست است. به عنوان مثال یکی آمار داده بود که صنایع زود بازده 4 درصد مشکل داشته است و دیگری گفته بود 40 درصد و اختلاف این آمار زیاد بود.

استاد عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: نمی‌شود یک شبه انتظار معجزه داشت اما إن شاء الله به تدریج مسائل و مشکلات حل می‌شود.

وی افزود: مشکل اصلی، مشکل خارجی است و با همه پیچیدگی‌هایی که در داخل می بینیم، مشکل خارجی پیچیده‌تر است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه نظام را پشتوانه‌های فرهنگی حفظ کرده است، تصریح کرد: مسائل فرهنگی در صورت عدم رسیدگی به سرعت به مسائل سیاسی تبدیل می‌شود، اگر فرهنگ کشور عوض شود، جوانان ما دیگر جان بر کف نخواهند بود، بسیج نخواهیم داشت و پشتوانه‌های نظام از بین می‌رود.

استاد عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: سلاح‌های خوبی داریم، ولی در مقابل سلاح‌های آن‌ها خیلی تفاوت است، آن چیزی که ما داریم، فرهنگ غنی است و اگر این فرهنگ غنی را بگیرند، واقعاً خلع سلاح می‌شویم.

مبلغ عالی حوزه علمیه قم اظهار داشت: مسأله فرهنگی، تنها فرهنگی نیست بلکه سیاسی هست و پایگاه نظام ما در مسأله فرهنگی است و باید در آن دقت به خرج داد.

وی ادامه داد: باید از مدارس، دبیرستان و رسانه‌ها شروع کرد و کار فرهنگی در این جاها از پایه انجام شود، آموزش و پرورش از نظر فرهنگی بسیار مهم است و باید کار گسترده‌ای را انجام دهید.

در ابتدای این دیدار، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در بیاناتی با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی انجام شده، اظهار داشت: در قم کارهای خوبی انجام شده است و مؤسسات فرهنگی بسیاری به فعالیت مشغولند که باید گسترش یابد.

علی جنتی با اشاره به اینکه در تلاش هستیم که در زمینه‌های فرهنگی شرایطی فراهم شود که نشاط در جامعه افزایش یابد، گفت: با توجه به مشکلات اقتصادی بهترین راه برای ایجاد روحیه شادی و نشاط در جامعه باز کردن فضای جامعه و کم کردن از سختگیری‌ها در جامعه است.

وی با اشاره به اینکه ممیزی کتاب باید به اهل فن آن سپرده شود، گفت: در ممیزی کتاب توجه بیشتری باید به محتوا شود.

*نماینده آیت‌الله سیستانی: امیدوارم مشکلات کشور با کوشش و تلاش دولت جدید حل شود

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجواد شهرستانی نماینده آیت‌الله سیدعلی حسینی سیستانی در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن عرض تبریک برای انتخاب حجت‌الاسلام حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور جدید ایران اظهار داشت: امیدوارم مشکلات کشور با کوشش و تلاش دولت جدید حل شود.

وی افزود: در زمان انتخاب آقای روحانی من در مدینه بودم و از آنجا با ایشان تماس گرفته و انتخاب ایشان را به عنوان رئیس جمهور تبریک گفتم و از کنار قبر پیامبر(ص) برای ایشان دعا کردم.

در ادامه این دیدار، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی گفت: دولت آقای روحانی در تلاش است که به یاری خدا و با فراهم شدن شرایط فضا را در جامعه باز کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها