امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۹:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47384
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۱
تعداد بازدید: 78
به‌گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بعدازظهر دیروز پنج‌شنبه با حضور در مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ...

به‌گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بعدازظهر دیروز پنج‌شنبه با حضور در مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری پس از بازدید سه ساعته از نمایشگاه دائمی، با رئیس، معاونین و محققین این مرکز گفت‌وگو کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این بازدید، با ابراز خرسندی از پیشرفت‌های ایران در عرصه علوم و فناوری‌های زیستی، صنعتی، انرژی هسته‌ای، هوا و فضا و محصولات نانویی، توجه بیشتر به این دانش و صنعت را مقدمه قرار گرفتن ایران در کنار کشورهای مطرح صنعتی جهان دانست.

وی تصریح کرد: خوشبختانه دانشمندان و نخبگان کشور، از همان دهه اول انقلاب راه مستقلی را در مسیر سرعت، پیشرفت و توسعه علم و فناوری در پیش گرفتند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با توجه به اینکه دنیا به‌سرعت در حال پیشرفت در زمینه‌های علمی و صنعتی است، گفت: برای پیشگام شدن در همه عرصه‌ها، نیازمند همت بیشتر مراکز دانشگاهی به ویژه نخبگان و اندیشمندان هستیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: پیشرفت علم و فناوری‌های نوین باعث افزایش قدرت در سایر حوزه‌ها خواهد شد؛ به‌طوری که محصولات موجود در این نمایشگاه می‌تواند علاوه بر بازارهای داخلی، به خارج از کشور نیز صادر شود.

وی افزود: جالب اینست که بخشی از محصولات این نمایشگاه به روسیه صادر می‌شود که ما دانش آن را از خود روس‌ها گرفتیم ولی در فناوری جلو افتادیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله راه‌های تحقق شعار استقلال و خودکفایی را دستیابی به دانش و تولید فناوری‌های روز دنیا و انتقال آن به جهان دانست و گفت: این مرکز می‌تواند با توسعه ارتباط بین صنعت و دانشگا‌ه‌های داخل و خارج، با ارائه مدل‌های کارآمد و پویا نیازهای داخلی را در اسرع وقت تأمین کند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با قدردانی از دانشمندان و نخبگان علمی کشور بخاطر پایه‌گذاری تحقیقات علمی، بر ضرورت توسعه ارتباط این مرکز با مراکز پژوهشی و تحقیقاتی از جمله دانشگاه آزاد تأکید و ابراز امیدواری کرد در آینده‌ای نزدیک، شاهد همکاری و تقویت این روابط و شکل‌گیری پارک‌های علمی و فناوری گسترده متخصصان دانشگاهی و شرکت‌های دانش‌بنیان باشیم.

وی یادآور شد: دانشگاه آزاد اسلامی با بیش از 40 هزار هیئت علمی تمام‌وقت و پاره‌وقت، 20 میلیون متر مربع زیربنای علمی - آموزشی و پژوهشی و بیش از 400 واحد در سراسر کشور، پتانسیل عظیمی است که می‌تواند از این حرکت علمی و تکنولوژیکی حمایت کند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بر همین اساس متذکر شد «ما در نظر داریم مشابه چنین اقدامی را در سراسر کشور برای توسعه فناوری انجام دهیم».

وی با اشاره به گزارشات ارائه شده توسط مسئولان بخش‌های بیوتکنولوژی، دارویی، تجهیزات پزشکی، فناوری‌های کشاورزی، آب، نانو فناوری، هوا فضا، ICT، مدیریت بحران و ژئوفیزیک، فناوری‌های مرتبط با حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی و برق و نیروی نمایشگاه در زمان بازدیدش تصریح کرد: دانش بیوتکنولوژی بیانگر سرآغاز این بخش بوده و دستاوردهای موجود بیانگر مأموریتی است که به تناسب نوع پروژه و شرایط کشور و حساسیت‌های آن نقش‌آفرینی داشته است.

وی عبور از تحریم‌های بین‌المللی در دستیابی متخصصان ایرانی به دانش فنی طراحی و ساخت آزمایشگاهی را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: امروز شاهد تحقق آرزوهایم در پیشرفت‌های عظیم علمی و فناوری بودم که گام‌های ابتدائی آن در دوران سازندگی برداشته شد و این امر نیز برای رسیدن به خودکفایی و عدم وابستگی به کشورهای خارجی با توجه به فضای تحریم بسیار حیاتی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام حمایت همه جانبه از عملیاتی شدن دستاوردهای فناوری‌های پیشرفته کشور از جمله داروهای با فناوری برتر، سامانه جراحی هوشمند، دستگاه شنوایی‌سنجی نوزادان، تشخیص مواد مخدر، کودهای بیولوژیک و کشت بافت گیاهی، انرژی‌های نو و تجدیدپذیر و فناوری‌های هوا، فضا را ضروری و آن را تحول مهمی در رقابت با محصولات مشابه تولید شده توسط شرکت‌های مطرح دانست.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پایان سخنانش از زحمات و خدمات مهندس سجادی، دکتر میرزاده و مهندس امیری‌نیا در حمایت از توسعه علوم و فناوری‌های تحقیقاتی تشکر کرد.

در طول بازدید رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از نمایشگاه، دکتر معنوی توضیحات مبسوطی در خصوص تأمین دارو و تولید واکسن و رتبه مقالات علمی ایران در مقایسه با سایر کشورها، دکتر مهبودی در خصوص تولید داروهای بیماری‌های صعب‌العلاج و داروهای بیوسیمیلار، دکتر مدنی در مورد تولید داروها از جمله زخم پای دیابتی، دکتر سرکار در خصوص دستگاه تشخیص سرطان سینه و تیروئید و سامانه راهبری جراحی و سهم انتشارات مرتبط با نانو، دکتر سعیدی در خصوص محصولات باغی ارائه کردند.

در ابتدای این دیدار، دکتر میرزاده دبیر هیئت امنای مؤسسه توسعه فن‌آوری نخبگان طی سخنانی اظهار داشت: امروز نهال کوچک فناوری علمی که در دوران دولت سازندگی کاشته شد، تبدیل به درختی تنومند شده است.

وی تصریح کرد: موفقیت‌های امروز نشان‌دهنده اقتدار علمی جمهوری اسلامی ایران و دستیابی به زوایای پیچیده فناوری‌های پیشرفته به عنوان یک رویکرد مهم و راهبردی برای برون‌رفت کشور از تحریم‌های تحمیلی و مشکلات اقتصادی، بیکاری و خروج کشور از اقتصاد تک‌محصولی است.

مهندس امیری‌نیا نیز با ارائه گزارش مبسوطی از آخرین وضعیت فناورهای پیشرفته در کشور گفت: امروز 75 درصد از اقتصاد دنیا متأثر از فناوری‌های پیشرفته است که تا سال 2030 به 90 درصد خواهد رسید.

وی با اشاره به تأثیر فناوری‌های نوین بر اقتصاد کشور تأکید کرد: دیپلماسی فناوری براساس تعامل با کشورهای دنیا به ویژه کشورهای اسلامی است.

مهندس امیری‌نیا در همین راستا اعلام کرد: ایران در بخش تولید علم نانو تکنولوژی رتبه هشتم در جهان و در بیوتکنولوژی رتبه اول را در کشورهای منطقه به‌دست آورده‌ و چشم‌انداز آتی نظام، فتح سنگرهای کلیدی فناورانه در دنیاست.

وی با بیان اینکه سنگ‌بنای این حرکت فناوری با آوردن دانش و اجرای  پروژه واکسن هپاتیت B در دولت سازندگی گذاشته شد، گفت: برخی دستاوردهای موجود در این نمایشگاه نمونه مشابهی در دنیا نداشته و مالکیت انحصاری آن به‌‌نام جمهوری اسلامی ایران در مراجع بین‌المللی به ثبت رسیده است.

مهندس‌ امیری‌نیا در پایان خاطر نشان کرد که شرکت‌های دانش‌بنیان مجری این پروژه‌ها، نیازمند حمایت‌های عملی دولت از این دستاوردهای فناورانه برای توسعه و صادرات آن هستند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها