امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۰۹:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47389
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۲
تعداد بازدید: 101
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه «رأی الیوم» برخی منابع نزدیک به عباس گزارش دادند دحلان که طی سال‌های اخیر به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه «رأی الیوم» برخی منابع نزدیک به عباس گزارش دادند دحلان که طی سال‌های اخیر به دلیل اختلاف با عباس پس از گشودن پرونده تجاری فرزندان عباس و برنامه‌ریزی برای برکناری عباس از ریاست تشکیلات خودگردان توسط عباس از فتح کنار گذاشته شد، اکنون مقتدرانه به صحنه فلسطین بازگشته و همین امر موجبات نگرانی عباس را فراهم ساخته است.

منبع نگرانی اینجاست که دحلان در مثلث سیاسی مصر، عربستان و امارات سهم بیشتری دارد و این مثلث نیز وزنه سنگینی در رهبری منطقه عربی به شمار می‌رود به گونه‌ای که دحلان از نزدیکان شیخ «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی، شاهزاد «بندر بن سلطان» رئیس دستگاه اطلاعات عربستان و «عبدالفتاح السیسی» رهبر کودتای نظامی در مصر است که به برکناری مرسی منجر شد.

بر پایه این گزارش، وجه مشترک این مثلث نفرت و دشمنی شدید با جنبش اخوان المسلمین و حماس است، امارات و عربستان در مقابل حکومت مرسی ایستاده و برای نابودی آن تلاش کردند و از روز اول از السیسی حمایت کرده و صدها میلیون دلار برای تشویق تظاهرات و اعتراضات علیه مرسی پرداخت کرده و پس از کودتا نیز این دو کشور 9 میلیارد دلار برای حمایت از خزانه مصر کمک کردند.

دحلان که پیش از کودتای حماس در غزه در سال 2006، عملا حاکم نوار غزه بود، یکی  از مشاوران برجسته شیخ محمد بن زاید است و ارتباط تنگاتنگی با بندر بن سلطان دارد و از زمانی که وی سفیر عربستان در واشنگتن بود، ارتباط قوی با وی داشت.

بر پایه این گزارش، نزدیکان مرسی و جنبش اخوان المسلمین دحلان را به توطئه برای برهم زدن ثبات دولتشان متهم کرده و حماس نیز وی را به رهبری تبلیغات برای بدنام کردن حماس در مصر و تحریک ملت این کشور علیه حماس متهم کرده بود.

عباس در راستای ابراز نگرانی خود از بازگشت دحلان به صحنه فلسطین، سریعا به دیدار السیسی رفت و با صدور بیانیه‌ای کودتای نظامی در مصر را تائید کرد زیرا عباس نگران آن است که دولت السیسی و دستگاه‌های نظامی و اطلاعاتی آن به بازگشت دحلان به نوار غزه خواه از طریق کودتای نظامی و یا اعمال فشار بر حماس، کمک نمایند.

بر اساس این گزارش، دحلان از پشتوانه مالی امارات برخوردار است که مقادیر زیادی از آن را به نوار غزه برای تقویت هواداران خود و کسب عناصر جدید هزینه می‌کند که همین امر باعث نگرانی حماس و تشکیلات خودگردان از دحلان شده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها