امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۰:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47432
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۰
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، محمد قربانی نماینده مجلس در مناظره عصر امروز که با موضوع مناظره درباره سهمی کارگران با سابقه پرداخت حق بیمه کمتر از 10 ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، محمد قربانی نماینده مجلس در مناظره عصر امروز که با موضوع مناظره درباره سهمی کارگران با سابقه پرداخت حق بیمه کمتر از 10 سال اظهار داشت: آقای صادقی بحث حمایت‌های اجتماعی را به حق‌الناس منتسب کرده‌اند ما می‌گویم چرا تامین اجتماعی باید اینگونه باشد و کارگری که 8 سال کار کرده و از کار افتاده یا سن او بالای 60 سال شده و یا با سابقه کم اکنون فوت کرده، حالا باید زن و بچه‌اش اسیر خیابان و دربه‌در شوند.

صادقی نماینده صاحبان اصلی صندوق تامین اجتماعی در واکنش به این سخن قربانی گفت:‌ ما خودمان نسبت به عملکرد تامین اجتماعی انتقاد داریم اما همین سازمان تامین اجتماعی حقوق کارگران را به درستی نمی‌دهد.

قربانی در ادامه سخنان خود گفت: ‌اما همین قانون صراحت دارد که اگر یک نفر از این مزایا استفاده کرده و امروز برج‌ساز شده نباید همه کارگران را محروم کنیم. سابق بر این کارگرانی که با 8 سال سابقه بیمه از کارافتاده می‌شدند طبق قانون قبلی چیزی به آنان پرداخت نمی‌شد اما این موضوع در سال 89 ، 90 و 91 آمده و الان محاسبه کنید که چند نفر از آن استفاده کردند. سودی که بانک‌ها بابت پول پرداختی‌شان می‌دهند بسیار بیشتر از این‌ها است.

صادقی در واکنش به سخنان قربانی گفت: کدام کارگر است که 17 میلیون پول داشته باشد؟

قربانی گفت: باور داریم که مازاد سابقه بیمه فرد را باید به قیمت روز محاسبه کرده و به تامین اجتماعی پرداخت شود، چرا که وقتی فردی 12 سال سابقه بیمه دارد و به هر دلیل فوت کرده نباید از حقش محروم شود. قانون صراحت دارد که باید دوره 90 روزه فرد تکمیل شود بعد عزرائیل جانش را بگیرد و اگر بالای 10 سال بیمه پرداخت کرده باید به محض اینکه رابطه‌اش با بیمه پرداخت شد از حقوق تامین اجتماعی برخوردار شود.

حسن قربانی نماینده مردم در مجلس در ادامه این مناظره گفت: ‌باور داریم که چالش امروز در تامین اجتماعی مدیریتی است و امروز بیمه گذاران از 150 هزار تومان تا 750 هزار تومان در طول 30 سال حق بیمه می‌پردازند و باید پرسید تامین اجتماعی با این پول‌ها چه می‌‌کند.

تامین اجتماعی در 51 درصد بانک صادرات، بانک رفاه، مس سرچشمه، راه‌آهن و بسیاری از شرکت‌ها سرمایه‌گذاری مسکن و شرکت‌های داروسازی هزینه می‌کند و متاسفانه 4 درصد سود درآمدهای حاصل به حساب اعضای شستا می‌رود که بیش از 300، 400 نفر نیستند و این‌ها حق و حقوق کارگران است.

صادقی نماینده صاحبان اصلی صندوق تامین اجتماعی در واکنش به این سخنان گفت:‌ این‌جور نیست، شما طوری صحبت می‌کنید که مردم قضاوت می‌کنند ما با شما همراه هستیم.

قانون صراحتاً می‌گوید کارگری که یک ماه کار کرده باشد می‌تواند 9 سال و 11 ماه مابه‌التفاوت را بپردازد و بلافاصله پوشش درمانی را بگیرد پس فرق آن با کسی که 30، 40 سال بیمه پرداخت کرده است چیست؟

حسن کامران دستجردی نماینده مردم در مجلس، گفت: یک زمانی آقای کاظمی وزیر بود، همین افرادی که سابقه 10 ساله داشتند 30 روز حقوق می‌گرفتند و ما بعد آن را در مجلس تصویب کردیم.

این قانون در سال 1334، 54 و 58 هم بوده بعد زمان آقای شیخ‌الاسلام در سه جلسه هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی قرار شد تا این طرح برای زنان شوهرمرده هم اجرا شود.

وی ادامه داد: آقای عباسی در همین بودجه این موارد را آورده و شورای نگهبان هم گفته شما این را قانون کنید، این هم سندش (تصویر سند را نشان می‌دهد). به تامین اجتماعی گفتیم آمار دهید.

کامران دستجردی گفت: تامین اجتماعی اعلام کند این 3 سالی که از این قانون گذشته چند نفر آمدند و مراجعه کردند. همین 14 میلیون را به بانک بدهند 220 هزار تومان می‌گیرند در حالی که بیمه 62 هزار تومان می‌پردازد. من و شما جزء لپ‌ سرخ‌ها هستیم نه کلاه‌نمدی‌ها.

وی خطاب به صادقی گفت: از زمان تاسیس تامین اجتماعی که فرمودید کارگران 10 شاهی می‌پرداختند، دولت یک قِران، دولت باید به تعهداتش عمل کند و تامین اجتماعی نباید حیات خلوت دولت‌‌ها باشد. چپ و راست این صندوق و سازمان را حیات خلوت کردند. کرد زنگنه صدای ما را بشنود زمانی که به من گفت هزار میلیارد دادم. همان هزار میلیارد تومان را بردند و چاله و چوله خودشان را پر کردند.

وی تصریح کرد: کارگران عزیز بدانند که این اصلا چیزی نیست. دفترچه بیمه فایده نداد، دکتر می‌گوید بیا مطب بیرون و دارویت را از بیرون بخر و دفترچه بدرد نمی‌خورد. من خودم اذان صبح رفتم دم بیمارستان دیدم مردم صف کشیدند، یا پزشک نیست و یا متخصص و یا پول دارو ندارند، با واقعیت همه چیز را حساب کنید.

کاغذ و رقم فایده‌ای ندارد. آقای حیدری شرکتی که گفتم ضرر دهد، مدیرعاملش حداقل 15 میلیون حقوق می گیرد غیر از پاداش که سود سوری را هم تقسیم کنند، سودش 400 میلیون تومان می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها