امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۷:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47433
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۰
تعداد بازدید: 85
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسن صادقی نماینده صاحبان اصلی صندوق تأمین اجتماعی در مناظره وضعیت بیمه تأمین ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسن صادقی نماینده صاحبان اصلی صندوق تأمین اجتماعی در مناظره وضعیت بیمه تأمین اجتماعی عصر جمعه از شبکه یک پخش شد اظهار داشت: ابتدا به ساکن باید دید سازمان تأمین اجتماعی امروز همان سازمانی است که اصل 29 قانون از آن سخن گفته یا یک سازمان بیمه اجتماعی کارگری است.

وی افزود: اگر به تاریخچه سازمان تأمین اجتماعی برگردیم از سال 1303 شمسی به یمن تأسیس خطوط راه‌آهن در ایران و حضور آلمانی‌ها مجموعه‌ای به نام سازمان اجتماعی بیمه‌ای کارگران شکل گرفت و در طول مسیر توسعه ایران کم کم کارگران صنعتی هم تحت پوشش قرار گرفتند و تا سال 54 عملاً دولت دخل و تصرفی در آن نداشت و تمام پول از حق بیمه کارگران تأمین می‌شد.

وی با اشاره به اینکه، قانون این سازمان در سال 1354 تغییر کرد افزود: طبق این قانون بنا شد تا دولت سه درصد از سهم را بپردازد و در واقع همین قانون جامع رفاه تأمین اجتماعی شکل گرفت. ولی کارگران دست به اعتصاب زنجیره‌ای زدند اجازه تأسیس وزارت رفاه را به رژیم سابق ندادند.

صادقی ادامه داد: پس از آن قرار شد تا این سازمان زیر نظر وزارت بهداشت فعالیت خود را ادامه دهد و سه درصد از حق بیمه را دولت و 27 درصد را کارفرما و کارگران مشترکاً تأمین کنند پس سازمان تأمین اجتماعی امروز سازمان بیمه‌های اجتماعی کارگران است.

نماینده صاحبان اصلی صندوق تأمین اجتماعی تصریح کرد: بعد از انقلاب هم حمایت‌های اجتماعی که نظام متعهد شد در مقابل ملت در قالب قوانین متعددی به این سازمان تحمیل شد و سهام کارگران از مجموع 100 درصد بیمه شدگان بیمه تأمین اجتماعی در سال 58 امروز به 72 صدم درصد رسیده است و بقیه را شما مجلسی‌ها در قالب قوانین حمایتی تحمیل کردید.

وی با بیان اینکه ما قبول داریم نظام باید حمایت‌های اجتماعی‌اش را گسترش دهد خاطرنشان کرد: قبول داریم قوانین جاری و ساری باید گسترش داده شود تا بتواند پاسخگوی نیاز مردم و کسانی که در راه مانده‌اند باشد اما چه کسی متعهد اجرای این تعهدات است. صندوق تأمین اجتماعی با یک صندوق حمایت‌های اجتماعی را برای افراد آسیب‌پذیر جامعه که قادر به تأمین هزینه‌های زندگی خود نیستند و توان مشارکت در صندوق های بیمه‌ای را ندارند تشکیل دهد و این امر بر عهده دولت است.

صادقی افزود: بیمه اجتماعی برای کسانی که قادر به کار و فعالیت بوده و با پرداخت حق بیمه در تأمین آینده خود و خانواده‌شان مشارکت می‌کنند حمایت‌های اجتماعی متعلق به بیت‌المال است اما منابع بیمه‌های اجتماعی حق‌الناس محسوب می‌شود و مصرف آن در مواقع قانونی جزدر موارد تعیین شده و توافق شده در صندوق شرکای تأمین اجتماعی جایز نیست.

نماینده صاحبان اصلی صندوق تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه حتی در قرآن نیز آیات صریحی در این خصوص داریم گفت: آیات متعدد قرآن اجازه دخل و تصرف در اموال بیت‌المال را نمی‌دهد و دخالت بر حق‌الناس مجازات دارد تا جایی که آیات متعددی در سوره آل عمران، سوره نور، سوره نسا، سوره اعراف، سوره هود، سوره شورا و سوره حجرات آن را تأیید می‌کنند.

صادقی تصریح کرد: سازمان تأمین اجتماعی ما حق‌الناس است که حتی دولت هم مجاز به دخل و تصرف در آن نیست.

وی خطاب به کارگران گفت: جامعه کارگری و کارگران عزیز و بازنشستگان محترم بدانند که صندوق سازمان اجتماعی، بانک رفاه، شعب تأمین اجتماعی و 384 بیمارستان مال شماست و شما باید نسبت به این صندوق حساس باشید و اجازه ندهید قوانینی تحت عنوان حمایتی تصویب شود و بعد سازمان تأمین اجتماعی را متولی حمایت‌های اجتماعی بدانند.

نماینده صاحبان اصلی صندوق تأمین اجتماعی افزود: مخالف نیستیم دولت سیستم‌های اجتماعی را گشترش دهد اما باید به موازات آن حمایت‌های اجتماعی را به وجود بیاورد تا افراد در را مانده را در این صندوق جای دهد و دلیلی ندارد همه را کارگر بداند.

صادقی گفت: یک کارگری که یک ماه کار کرده و الان یک برج‌ساز بزرگ در تهران است نباید بگوییم چون یک ماه کار کرده 9 سال و 11 ماه را به بیمه بدهد و وارد صندوق شود پس آن کارگر بدبختی که 45 سال حق بیمه پرداخته و امروز دارد 700 میلیون تومان می‌گیرد و سازمان در تأمین همین پول نیز عاجز مانده چه کند.

به گفته وی، سازمان تأمین اجتماعی 4 هزار میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات ناشی از افزایش حقوق در امسال و پرداخت معوقات استقراض کرده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها