امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۲۲:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47443
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۱
تعداد بازدید: 214
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس در ادامه مناظره درباره سهیم کردن کارگران با سابقه پرداخت حق بیمه کمتر از ۱۰ سال در پرسشی که مردم از 5 شرکت‌کننده در ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس در ادامه مناظره درباره سهیم کردن کارگران با سابقه پرداخت حق بیمه کمتر از ۱۰ سال در پرسشی که مردم از 5 شرکت‌کننده در مناظره تامین اجتماعی شرکت کرده بودند، از آقای حسن کامران دستجردی سؤال شده بود آیا شما تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستید و اگر بودید باز هم موافق این طرح بودید؟

کامران گفت: بنده بیمه تامین اجتماعی نیستم و اگر بودم موافق این طرح بودم.

از حافظی رئیس سابق سازمان تامین اجتماعی پرسیده شد آیا شما خودتان کارگری کرده‌اید، یا از دید کارگران اطلاع دارید که شما را در رأس تامین اجتماعی گذاشتند؟

حافظی پاسخ داد:‌ من در زمان اوایل انقلاب کارگری کردم. زمانی کارگر خیاطی بودم، زمانی در بخش برق فشار قوی کار می‌کردم و مدت کوتاهی هم در صنایع دستی اصفهان قلم‌زنی کردم.

مجری مناظره سؤالی که مردم از صادقی نماینده صاحبان اصلی تامین اجتماعی پرسیده بودند را مطرح کرد و گفت: چرا خانه کارگر نتوانست در مجلس نظر صاحبان تامین اجتماعی اعلام کند تا مجلس به طور قاطع دست در جیب بازنشستگان و صندوق کارگران نکند؟

صادقی گفت: با یک گل بهار نمی‌شود، آقای محجوب تنها نماینده ما در مجلس است که در فراکسیون کارگری تلاش‌های خود را انجام می‌دهد.

سؤال دیگر مربوط به پورابراهیمی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بود که آیا مجلس در وظیفه خود نسبت به تامین اجتماعی عقب‌نشینی نکرده؟ ‌مگر مجلس در راس امور نیست؟

وی گفت: معتقدم مجلس به وظیفه خود عمل می‌کند حالا اگر دولت به وظیفه خود عمل نکرد وظیفه مجلس استیضاح است. وقتی دولت اجازه نمی‌دهد حداقل دستمزد بالا برود، چرا دولت باید از کارگران مظلوم زیر 10 سال حمایت کند؟

حیدری در ادامه این سؤال خطاب به پورابراهیمی گفت: مگر شما مخالف اجرای این طرح نیستید؟

وی گفت: ما می‌گویم منابع باید در یک سازمان حمایتی باشد، ما با موضوع مخالفتی نداریم بلکه با مکان اجرای آن مشکل داریم.

قربانی در پاسخ به این سؤال که انتصاب رئیس سیاسی موجب کوتاه آمدن مجلسیان شد و چرا نتوانستید ثابت کنید که مجلس در راس امور است گفت: صداقت مجلس در بخش کارگری، سیاسی و قانون‌گذاری مشهود است.

مردم در سؤال دیگری از رئیس سابق تامین اجتماعی پرسیده بودند چرا نیروهای متخصص در سیستم تضمین ‌کیفیت کارخانه‌ها اجراج می‌شوند؟

حافظی گفت: من الان در سیستم تامین اجتماعی نیستم و علت را نمی‌دانم.

در ادامه این مناظره خبرنگار روزنامه شرق خطاب به قربانی نماینده مجلس گفت: دقیقا منابع این طرح قرار است از کجا تامین شود؟ شما اشاره فرمودید از محل حق بیمه کارگران. آیا کسی که 30 سال بیمه پرداخت کرده و با کسی که یک ماه حق بیمه پرداخته کرده برابر است؟‌ چرا آقایان نماینده نمی‌خواهند قبول کنند که طرح مشکل دارد؟

قربانی در پاسخ گفت: فکر می‌کنم شما یک بار هم به خودتان زحمت نداده‌اید تا این طرح را بخوانید. این طرح 3 تبصره دارد که در یک تبصره سازمان تامین اجتماعی مکلف کرده که به همسر و فرزندان فردی که زیر 10 سال بیمه پرداخت کرده مطابق با سنوات مستمری بپردازد.

وی ادامه داد: چند نفر از بدو تاسیس تامین اجتماعی تا به امروز یک ماه سابقه بیمه داشته‌اند و از همین قانون استفاده کرده‌اند. کارگری که 9 سال حق بیمه پرداخته و اکنون سنش به 60 سال رسیده و قادر به پرداخت نیست الان هیچ حق و حقوقی ندارد، نباید فراموش کرد که مابه‌التفاوت، حق بیمه به قیمت روز و با نرخ سال جاری، متناسب با تورم محاسبه و به حساب تامین اجتماعی واریز می‌شود.

قربانی تصریح کرد: بحث دوستان شاید این باشد که مباحث حمایتی باید درست اجرا شود، آمار دارم که درآمد حاضر از دریافت حق بیمه در سال گذشته 33 هزار میلیارد تومان بوده که یک سوم آن یعنی چیزی حدود 12 هزار میلیارد تومان باید مختص درمان شود که فقط 5 هزار میلیارد تومان آن هزینه شده است.

علی خدایی خبرنگار روزنامه جوان خطاب به حافظی رئیس سابق سازمان تامین اجتماعی پرسید، در بحث‌های مطرح شده اکثرا از بحران مالی تامین اجتماعی صحبت شد ولی باید پرسید که چرا تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی هیچوقت به نتیجه نمی‌رسد و همیشه در میانه راه متوقف می‌شود.

حافظی در پاسخ گفت: در سال 89 مصوبه‌ای را برای تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی در مجلس داشتیم که دو سه ماه بعد از این حکم من خورد و در همان آغاز تیمی که باید کارشان را شروع می‌کردند جای تاسف است که بگویم دنبال تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی نبودند و خواسته‌هایی داشتند. وقتی تیم آمد به من لیستی دادند که این تعداد کارشناس با این میزان حقوق با فلان مقدار بلیت را با فلان شرکت قرارداد ببندیم. من هم به مسئول تحقیق و تفحص موضوع را گزارش کردم و آقایان تیرشان به سنگ خورد و گفتند مدیرعامل نمی‌گذارد ما کارمان را بکنیم و بعد هم هجمه‌هایی را علیه تامین اجتماعی آغاز کردند.

حیدری مجری مناظره گفت:‌ ظاهرا مجدداً‌ تحقیق و تفحص دیگری از تامین اجتماعی در مجلس کلید خورده است.
حافظی گفت: ظاهرا بله،

سؤال دیگر از سوی خبرنگار خبرگزاری ایلنا مطرح شد که آقای قربانی در این طرح یک بحث قضیه پرداخت مستمری است ولی بحث اصلی خدمات درمانی است که مشاع محسوب می‌شود که هر کس چه یک سال و چه 30 سال بپردازد می‌تواند از آن بهره‌مند شود. در اواخر دهه 80 این بحث بوجود آمد که خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی محدود شود و بیمه‌شدگان پولی در این زمینه بپردازند ولی توضیحات شما در مورد تامین منابع خدمات درمانی کافی نبود؟

قربانی گفت: حدود 11 هزار و خرده‌ای‌ میلیارد تومان باید سهم درمان شود که این رقم از تعداد بیمه‌شدگان دریافت شده که باید در بخش کارهای ملکی تامین اجتماعی، درمان غیرمستقیم هزینه پرسنلی و اداری در سال 91 پرداخت می‌شد در حالی که این رقم حدود 5 هزار میلیارد تومان است و باید پرسید مازاد 12 هزار میلیارد تومان چه شده و اگر در درمان هزینه نشده، پس کجا رفته است؟
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها