امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۳:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47454
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۰۴
تعداد بازدید: 105
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، در برنامه مناظره امروز که در خصوص قانونی که به تازگی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است مبنی بر اینکه افرادی کمتر ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، در برنامه مناظره امروز که در خصوص قانونی که به تازگی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است مبنی بر اینکه افرادی کمتر از 10 سال بیمه‌ پرداخت کرده‌اند می‌توانند در تامین اجتماعی بیمه شوند، محمدرضا پورابراهیمی نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و حسن کامران دستجردی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی به مناظره در این باره پرداختند.

در ابتدا پورابراهیمی در خصوص تبصره 2 طرح جدید مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه افرادی که کمتر از 10 سال سابقه حق بیمه داشتند می‌توانند بیمه شوند، اظهار داشت: بر اساس تبصره 2 این طرح بند 3 ماده 80 لغو شده است که بر اساس این بند به افرادی که کمتر از 10 سال سابقه داشتند و 90 روز نسبت به پرداخت حق بیمه اقدام کردند مستمری کامل می گیرند که این بند در قانون جدید لغو شده است.

وی ادامه داد:‌ تامین اجتماعی مکلف است بدون در نظر گرفتن هیچ نوع شرطی نسبت به پرداخت مستمری اقدام کند که در متن قانون نیز در این باره اشکالاتی وجود دارد.

پورابراهیمی با بیان اینکه قانون قبلی جامع‌تر از قانون فعلی بود، اظهار داشت: در قانون قبلی کسانی که حق بیمه پرداخت می‌کردند پس از فوت پدر یا مادر می‌توانست مستمری خود را دریافت می‌کردند ولی این بند حذف شده است و فقط در قانون جدید فرزند یا همسر می‌تواند مستمری را دریافت کند.

در پاسخ به اظهارات پورابراهیمی؛‌ حسن کامران دستجردی اظهار داشت: در موارد بیمه و دریافت مستمری سه دسته افراد وجود دارند افرادی که بالای 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند، ‌افرادی که زیر 10 سال سابقه پرداخت بیمه دارند و افرادی که 10 سال سابقه حق پرداخت بیمه دارند.

وی ادامه داد: در قانون قبلی در صورتی که فرد کمتر از 8 سال سابقه پرداخت حق بیمه داشت و در صورتی که حق بیمه آن به حد نصاب نرسیده بود و فوت می‌کرد، تمام سنوات وی از بین می‌رفت و این ظلم به خانواده آن فرد بوده است.

وی درباره اینکه پدر ومادر در قانون جدید از دریافت مستمری حذف شده‌اند، اظهار داشت: در حال حاضر در صورتی که همسر شهید مجددا ازدواج کند مستمری وی قطع نمی‌شود. ولی در گذشته در صورتی که همسر یک کارگری که فوت کرده است، ازدواج می‌کرد مستمری آن قطع می‌شد که در قانون فعلی این موضوع رفع شده است.

کامران دستجردی خاطرنشان کرد: مستمری که به پدر و مادر می‌دادند بسیار ناچیز بود و در قانون جدید این پول در قالب سنوات به آنها داده می‌شود.

وی تاکید کرد:‌ در قانون قبلی نیز در صورتی که فرد 60 سال سن و 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد، با 30 روز بازنشسته می‌شد که قانون جدید به نفع سازمان تامین اجتماعی است و فرد 10 روز مستمری دریافت می‌کند.

در ادامه پورابراهیمی خاطرنشان کرد: کل دارایی شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی 120 هزار میلیارد تومان است. در صورتی که سالانه سازمان تامین اجتماعی با یک میلیون و 850 هزار نفر مستمری‌بگیر 26 هزار میلیارد تومان فقط بابت پرداخت مستمری‌ها هزینه می‌کند در صورتی که در سا‌ل‌های آینده تعداد مستمری‌بگیران به 3 میلیون نفر می‌رسد و باید هزینه‌های بیشتری را در این خصوص صرف کنیم. بنابراین با وضعیت فعلی شرکت‌های شستا نباید هزینه‌های اضافی را تحمیل کند.

وی ادامه داد: در دولت گذشته نیز بابت پرداخت 35 هزار میلیارد تومان از مطالبات تامین اجتماعی از شرکت‌ ورشکسته به سازمان تامین اجتماعی دادند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها