امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۸:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47548
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، اخبار تحولات آفریقا در زیر آمده است: انفجار در پایتخت رواندا با یک کشته و 14 زخمی انفجار یک ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، اخبار تحولات آفریقا در زیر آمده است:

انفجار در پایتخت رواندا با یک کشته و 14 زخمی

انفجار یک بمب دست ساز در کیگالی، پایتخت رواندا، در سه روز مانده به برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور دستکم یک کشته و 14 زخمی برجا گذاشت.

داماس غاتاری، سخنگوی پلیس رواندا گفت: این انفجار ساعت 18:30 دیروز جمعه به وقت محلی در بازار تجاری شلوغی روی داد و آمار فعلی از قربانیان یک کشته و 14 زخمی است.

وی در عین حال گفت که مقامات رواندا سه تن را در ارتباط با این انفجار دستگیر کرده و تحقیقات جریان دارد.

هنوز هیچ طرفی مسئولیت این حمله را که پایتخت رواندا، یکی از باثبات ترین پایتخت های آفریقا را هدف قرار داده، برعهده نگرفته است.

دو انفجار مشابه نیز در ماه های مارس و جولای گذشته در رواندا روی داد که در آن زمان مقامات این کشور شورشیان هوتو از نیروهای فدرال برای آزادی رواندا را متهم در حمله معرفی کردند که کشور همسایه جمهوری دموکراتیک کنگو را پایگاه خود قرار داده اند.

این در حالی است که واجدین شرایط رای دهی در رواندا دوشنبه هفته جاری برای شرکت در انتخابات پارلمانی به پای صندوق های رای می روند و انتظار می رود که حزب حاکم «جبهه ملی رواندا»، به رهبری پل کاگامه، رئیس جمهورر این کشور پیروز این انتخابات شود.

ارتش سودان جنوبی 100 تن از اعضای یک قبیله را کشته است

دیده بان حقوق بشر دیروز جمعه اعلام کرد ارتش سودان جنوبی طی هفت ماه مقابله با شورشیان ایالت جونگلی در شرق این کشور، بیش از یکصد نفر از اعضای یک قبیله را کشته است.

این در حالی است که وزارت دفاع سودان جنوبی به گزارش دیده بان حقوق بشر هیچ واکنشی نشان نداد ولی در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفت مقامات این کشور تحقیقی را در ماه اوت در مورد سوء استفاده های ارتش در کشور آغاز کرده اند.

ارتش سودان جنوبی مدت هاست با شورشیانی که فردی به نام دیوید یائو یائو رهبری آنها را بر عهده دارد مقابله می کند و درگیری هایی نیز بین قبیله المورلی که یائو یائو از اعضای آن است با قبیله رقیب النویر در نزدیکی مرز اتیوپی جریان دارد.

دیده بان حقوق بشر در گزارشی گفت: سربازان بین دسامبر تا جولای گذشته دستکم 96 تن از قبیله المورلی را کشتند که شامل 74 غیرنظامی از جمله 17 زن و کودک  بودند.

دیدبان حقوق بشر افزود: برخی از کشته شدگان در در جریان درگیری با شورشیان در مناطق تیراندازی محاصره شده بودند و بقیه به اتهام حمایت از یائو یائو یا به مخاصر مخالفت با تحویل سلاح خود در جریان خلع سلاح ساکنان محلی کشته شدند.

وزیر دادگستری لیبی از طرح ربایش خود توسط افراد ناشناس خبر داد

وزیر دادگستری دولت موقت لیبی اعلام کرد که تلاش برای ربودن وی در طرابلس، پایتخت این کشور ناکام ماند.

صلاح المرغنی در صفحه فیس بوک خود در این باره گفت: ظهر روز جمعه زمانی که در مراسم تشییع جنازه شماری از کشته شدگان درگیری های اخیر باب العزیزیه در شهر طرابلس شرکت کرده بودم ، تلاش هایی برای ربودنم صورت گرفت اما این تلاش ها با مداخله شماری از مردم و نیروهای پلیس و انتقال فوری من به خودروی پلیس بی نتیجه ماند.

دولت موقت لیبی این روزها به سبب ضعف عملکردش در حفظ امنیت و تشکیل نیروهای پلیس و سازمان ارتش این کشور و بهبود سطح زندگی  با انتقادهای شدیدی از سوی مردم روبه رو است.

شکایت از نخست وزیر و وزیر کشور تونس

خانواده محمد البراهمی و حزب جبهه مردمی که این نماینده فقید مجلس موسسان آن را تاسیس کرده بودند تصمیم گرفته است که از نخست وزیر و وزیر کشور تونس به خاطر اینکه از طرح ترور مطلع بودند اما اقدام جدی برای تعامل با این امر انجام ندادند شکایت کنند.

حزب جبهه مردمی در بیانیه ای تاکید کرد: دولت و وزارت کشور تونس به طور عمد هیچ اقدام لازمی را برای جلوگیری از وقوع جنایت ترور البراهمی انجام نداد و حتی به خانواده شهید نیز موضوع طرح ترور را مطرح نکرد و این مدرکی بر دست داشتن دولت در ترور البراهمی است.

این نماینده معارض مجلس موسسان تونس در 25 جولای گذشته توسط افراد ناشناس به ضرب گلوله مقابل درب منزلش کشته شد.

وکلای مدافع البراهمی پنجشنبه گذشته اعلام کردند که بر اساس اسنادی که در اختیار دارند نخست وزیر و وزارت کشور تونس از طرح ترور البراهمی از سوی تندروها مطلع بودند.

روزنامه نگار تونسی از بازداشت آزاد می‌شود

یک وکیل تونسی گفت که زیاد الهانی، روزنامه نگاری که دیروز جمعه قرار بازداشت وی صادر شد آزاد می شود.

الهانی به دلیل انتقاد از حکم قضایی پیگرد یک تصویربردار تلویزیونی از حادثه پرتاب تخم مرغ به سوی وزیر تونسی قرار بازداشت وی صادر شد.

عبدالعزیز الصید، وکیل تونسی گفت: الهانی به شرط پرداخت هزار یورو وثیقه به طور موقت آزاد می شود.

اتحادیه روزنامه نگاران تونسی دیروز جمعه اعلام کرده بود که برای آزادی زیاد الهانی، اعتصاب می کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها