امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۶:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47550
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 86
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، «تایماز پنق» نماینده شرکت صانیر (SUNIR) در ترکمنستان با اشاره به اینکه ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، «تایماز پنق» نماینده شرکت صانیر (SUNIR) در ترکمنستان با اشاره به اینکه این شرکت در سال‌های اخیر عامل خریداری برق ترکمنستان و انتقال آن به ایران است، گفت: میزان خرید و فروش برق میان این شرکت و دولت ترکمنستان سالانه حدود 75 الی 80 میلیون دلار برآورد می‏‌شود.

پنق در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌آباد در حاشیه نمایشگاه بین‏‌المللی صنعت برق ترکمنستان، ضمن بیان مطالب فوق تصریح کرد که هم اکنون شرکت صانیر مشغول مذاکرات فعال با مقامات ترکمنی در زمینه حضور گسترده این شرکت در بازار انرژی برق ترکمنستان است.

وی که در نمایشگاه مذکور ترکمنستان غرفه شرکت خود را دایر کرده بود، گفت: ساخت نیروگاه‌های جدید، تجهیز و بازسازی ایستگاه‌های برقی، واردات تجهیزات و ادوات صنعت انرژی برق در سراسر ترکمنستان از جمله طرح و مباحثی هستند که با طرف ترکمنی در حال انجام است که مقرر شده تعدادی از طرح‌ها در این زمینه به شرکت صانیر واگذار شود.

نمایشگاه بین‌المللی توسعه صنعت برق ترکمنستان با حضور بیش از 70 شرکت از 20 کشور دنیا از جمله شرکت ایرانی در زمینه صنعت انرژی برق، ارائه خدمات فنی و مهندسی، امروز در محل قصر نمایشگاهی عشق‏‌آباد پایتخت کشور ترکمنستان آغاز به کار کرد.

تعدادی از معاونان رئیس جمهور، رئیس مجلس، وزرای دولت ترکمنستان و نیز فعالان بخش خصوصی این کشور از غرفه‏‌ شرکت‏‌ صانیر ایران که در محل قصر نمایشگاه‌های دائمی عشق‏‌آباد که با قرائت پیام تبریک رئیس جمهور ترکمنستان در مراسم رسمی افتتاح شده بود، بازدید و برای انعقاد قراردادهای مختلف برای افزایش همکاری‌های دوجانبه مذاکرات و ملاقات‌های کارشناسی تأکید کردند.

«مراد آرتیک‏‌اف» وزیر انرژی از جمله مقامات عالی‌رتبه دولت ترکمنستان بود که به همراه سفرا و دیپلمات‏‌های خارجی مقیم عشق‏‌آباد از غرفه‏‌های این نمایشگاه و غرفه صانیر ایرانی بازدید و با صاحبان آنان گفت‌وگو کرد.

این مقامات به دستیاران خود دستور دادند که تمامی پیشنهادات و محصولات شرکت‌ ایرانی حاضر در نمایشگاه مذکور مورد بررسی بیشتر کارشناسی قرار گیرد.
لازم به ذکر است که ترکمنستان هم اکنون بخشی از انرژی برق خود را به افغانستان و ایران به صورت دائم و به تاجیکستان نیز به صورت دوره‏‌ای صادر می‌کند و در سال‌های اخیر بخش عمده نیروگاه‌های خود را با نصب توربین گازی شرکت «جنرال الکتریک» آمریکا بهینه سازی کرده و قصد دارد میزان تولید و صادرات انرژی برق خود را افزایش دهد.

حضور پررنگ شرکت‌ ایرانی در نمایشگاه مذکور و استقبال از شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه درحالی است که وزارت انرژی ترکمنستان پیشتر طرح احداث کامل خط انتقال برق بالکان‏‌آباد (ترکمنستان) به گنبد را به مناقصه بین‏‌المللی گذاشت که فرصت مناسبی برای شرکت‏‌های صنعتی، خدمات فنی و مهندسی کشورمان ارزیابی می‌شود.

این وزارتخانه در جدیدترین اطلاعیه ضمن اعلام این مطلب تصریح کرد که ظرفیت خط مذکور 400 کیلووات پیش‌بینی می‏‌شود.

این گزارش حاکی از آن است که وزارت نیرو ترکمنستان همچنین همزمان طرح خط انتقال برق «عشق‌‏آباد- بالکان‏‌آباد- ترکمنباشی» به ظرفیت 500 کیلووات را نیز به مناقصه بین‏‌المللی گذاشت.

براساس طرح ملی توسعه اقتصادی- اجتماعی ترکمنستان که برای سال‌های 2011 تا 2030 تهیه شده، تولید سالانه برق در این کشور به 25.5 میلیارد کیلووات خواهد رسید که از این میزان سالانه بیش از 11 میلیارد کیلووات آن صادر خواهد شد.

نگاهی به تولید و صادرات برق در ترکمنستان

کشور ترکمنستان که از نظر ذخایز گاز طبیعی در جهان مقام چهارم را در اختیار دارد، دارای آینده امیدوار کننده‏‌ای در صنعت تولید انرژی برق و صادرات آن به کشورهای منطقه از جمله ایران است.
صنعت تولید انرژی برق ترکمنستان در سال 1945 میلادی در دوران شوروی سابق شکل گرفت و هم اکنون با داشتن هشت نیروگاه بزرگ و مجهز تولید انرژی برق به یکی از بزرگترین تولید و صادرکنندگان انرژی برق در منطقه تبدیل شده است.

نیروگاه برق «مرو» با ظرفیت 1685 مگاوات بزرگترین نیروگاه ترکمنستان محسوب می‌شود و حجم کل تولید سالانه انرژی برق ترکمنستان 6/3341 مگاوات در سال است.

دولت ترکمنستان در اقدامی بی‌نظیر در جهان به همه مردم خود برق، گاز، آب، نمک خوراکی و ماهانه 120 لیتر بنزین به صورت رایگان ارائه می‌دهد.

در ترکمنستان در سال 2008 میلادی 14967 میلیون کیلووات ساعت برق تولید شد که 12813 میلیون کیلووات ساعت آن در داخل کشور مصرف شده است.
صادرات برق به ایران

کشور ترکمنستان انرژی برق خود را به ایران، افغانستان، ترکیه و تاجیکستان صادر می‌کند و میزان صادرات برق این کشور در سال 2008 میلادی به کشورهای مذکور 2237 میلیون کیلووات ساعت برآورد شده است.

ترکمنستان نخستین بار صادرات انرژی برق خود را به جمهوری اسلامی ایران در سال 2003 میلادی آغاز کرد که به این منظور خط انتقال برق بالکان‌آباد- گنبد به ظرفیت 220 کیلووات احداث و راه‌اندازی شد که این خط سپس به خط ترانزیت برق ترکمنستان به ترکیه نیز تبدیل گردید.

دولت ترکمنستان بعد از کسب استقلال خود با توجه به داشتن ذخایر زیاد گاز طبیعی بازسازی و تجهیز نیروگاه‌های برق خود را با توربین گازی شرکت جنرال الکتریک آمریکا آغاز کرد.

کارشناسان ترکمنستان پیش‌بینی می‌کنند که مصرف داخلی برق این کشور تا سال 2020 میلادی تا 20 میلیارد کیلووات ساعت و همچنین میزان صادرات نیز به رقم 57/11 میلیارد کیلووات خواهد رسید.

در حال حاضر نیروگاه 2/254 مگاواتی در استان آخال حومه عشق‌آباد، نیروگاه برق آوازه در ساحل دریای خزر به ظرفیت 2/254 مگاوات و نیروگاه برق بالکان‌آباد با ظرفیت 2/254 مگاوات در حال احداث هستند و در مرحله نهایی قرار دارند که با راه‌اندازی آنها، 6/762 مگاوات به میزان تولید انرژی برق ترکمنستان افزوده خواهد شد.

نیروگاه برق مرو با ظرفیت 1685 مگاوات، نیروگاه برق ترکمنباشی به ظرفیت 540 مگاوات، نیروگاه بالکان‌آباد با ظرفیت 126 مگاوات، نیروگاه برق آبادان 321 مگاوات، نیروگاه عشق‌آباد 2/254 مگاوات، نیروگاه سیدی 160 مگاوات، نیروگاه داش‏‌آغوز 2/254 مگاوات از جمله نیروگاه‌های بزرگ تولید انرژی برق ترکمنستان هستند.

دولت ترکمنستان قصد توسعه همکاری‌های بین‌المللی خود را در زمینه انرژی برق دارد و به همین منظور نمایشگاه‌‏های بین‏‌المللی برپا می‏‌کند که در آن شرکت‏‌های ایرانی نیز حضور دارند.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار