امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۸:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47564
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۳
تعداد بازدید: 236
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جمعی از اهالی رسانه فعال در حوزه نشر ضمن بازدید از کارخانه چوب و کاغذ ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جمعی از اهالی رسانه فعال در حوزه نشر ضمن بازدید از کارخانه چوب و کاغذ مازندران در نشستی با ابوالفضل روغنی گلپایگانی مدیرعامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران و رئیس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران پرسش‌هایی را مطرح کردند. 

* شرکت چوب و کاغذ مازندران بزرگترین واحد تولید کاغذ در خاورمیانه
 
مدیرعامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران ضمن بیان توضیحاتی درباره این کارخانه آن را بزرگترین واحد تولیدکننده کاغذ در خاورمیانه مطرح و ضمن تاکید بر هدفگذاری‌های پیش‌رو اظهار داشت: شرکت چوب و کاغذ مازندران بزرگترین واحد تولید کاغذ در خاورمیانه است. اما در افق چشم‌انداز 1404 به دنبال این هستیم که بر مبنای برنامه‌های صنعت به قطب تولید کاغذ در خاورمیانه تبدیل شویم.

وی ادامه داد: هم‌اکنون 18 تا 20 درصد سهم تولید در کشور متعلق به این کارخانه است و به نوعی رهبری بازار با ماست، امابه دنبال این هستیم که این ظرفیت را افزایش دهیم. بنابر این گروه‌هایی در کارخانه تشکیل شده که در امور کیفی مشغول به تحقیق و جمع‌بندی هستند. از جمله نوع نیاز بازار و نوع ماشین‌آلات مورد نیاز که بتوانیم در دولت یازدهم فعالیت جدی‌تری داشته باشیم.  

* وام برای کارخانه چوب و کاغذ مازندران جهت افزایش ظرفیت تولید/ ابراز نگرانی نعمت‌زاده به واسطه اطلاعات ارائه شده غلط است

روغنی با بیان اینکه بزودی خط تولید سوم این کارخانه راه اندازی خواهد شد تا پاسخگوی بخشی از نیازهای داخلی باشیم، افزود: این کارخانه در زمان ریاست جمهوری حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی و وزارت نعمت‌زاده وزیر صنعت تاسیس شد، البته اخیرا آقای نعمت‌زاده که در دولت یازدهم هم به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت فعالیت می‌کند مواردی را در راستای کارخانه مطرح و ابراز نگرانی کرده بودند، زیرا گزارش ارائه شده به او در زمینه روند فعالیت کارخانه حاوی اطلاعات غلطی بود، از این رو وزیر دولت یازدهم نگران بودند، ولی این اظهار نگرانی نشان دهنده اهمیتی است که ایشان و دولت برای وضعیت تولید کاغذ در کشور قائل هستند و این جای تقدیر است.

رئیس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران خاطر نشان کرد: وزیر صنعت در دولت یازدهم از همین رو حساسیت خاصی بر این کارخانه دارد و اخیرا ما گزارشی از روند کار در اختیارشان قرار دادیم و ایشان اکنون با حساسیت بیشتری بحث تولید کاغذ در داخل را دنبال می‌کنند. همچنین نمایندگان استان مازندران در مجلس شورای اسلامی نیز به دنبال این هستند تا کارخانه چوب و کاغذ مازندران بتواند از طریق دولت وام جهت افزایش ظرفیت تولید دریافت کند.
 
*  به دنبال افزایش تولید 175 هزار تنی فعلی به 400 هزار تن هستیم
 
مدیرعامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران ضمن بیان اینکه ما به دنبال این هستیم که تولید 175 هزار تنی فعلی را به 400 هزار تن افزایش دهیم. البته اکنون نیاز کشور سالیانه 2 میلیون تن کاغذ است در حالی که در کشور ما 700 هزار تن کاغذ به صورت سالانه تولید می‌شود، اضافه کرد: نیاز کشور سالیانه 2 میلیون تن کاغذ است در حالی که در کشور ما 700 هزار تن کاغذ به صورت سالانه تولید می‌شود، اما ظرفیت یک میلیون تن را دارا هستیم.

*  وضعیت وجود منابع اولیه در کشور برای تامین کاغذ مناسب نیست

روغنی گلپایگانی تصریح کرد: کاغذ موضوعی محوری است و با این حال وضعیت وجود منابع اولیه در کشور برای تامین کاغذ مناسب نیست و ما به سمت استفاده از کاغذهای بازیافتی و رییسایکل برویم.

روغنی همچنین از افتتاح طرح بزرگ OCC طی 16 ماه آینده در این کارخانه خبر داد و گفت: اکنون اقدامات اولیه انجام شده، پیش‌پرداخت ارائه شده و می‌توان امیدوار بود که این طرح به موقع افتتاح شود.

* باید فرهنگ‌سازی کنیم و با انعکاس از طریق رسانه ملی ثروت بزرگ و جدیدی را به وجود آوریم/ بازیافت سرمایه مناسب

این مقام مسئول در کارخانه چوب و کاغذ مازندران ضمن تاکید بر کشورهای توسعه یافته گفت: در آمریکا 520 شرکت بزرگ تولید کاغذ وجود دارد که بیش از 50 درصد مصرف کاغذ از همین بازیافتی‌هاست. ما نیز در کشور باید فرهنگ‌سازی کنیم و با انعکاس از طریق رسانه ملی ثروت بزرگ و جدیدی را به وجود آوریم که مردم به آن بی‌توجه هستند. در امریکا 520 شرکت بزرگ تولیدکننده کاغذ فعالیت می‌کنند و در مجموع 50 درصد کاغذ مصرفی آنها از کاغذهای بازیافتی استحصال می‌شود، اما در ایران این چرخه 1.2 و حداکثر 2 بار است که این الگو باید اصلاح شود و ما باید نسبت به جمع آوری کاغذهای بازیافتی و تولید مجدد کاغذ از آنها برای چند بار اقدام کنیم. 

* خط تولید جدید با ظرفیت تولید 120 هزار تن کاغذ از کاغذهای بازیافتی

مدیرعامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران با اعلام یک خبر دیگر در این نشست اظهار داشت: خط تولید جدید با ظرفیت تولید 120 هزار تن کاغذ از کاغذهای بازیافتی از سوی این شرکت در حال تدارک است، بر این اساس حدود 20 درصد از مبلغ مربوط به سقف قرارداد با شرکت آلمانی (طرف قرارداد) جهت خرید ماشین آلات مورد نیاز این طرح از طرف ما پرداخت شده است.

* آغاز پروژه جوهر زدایی از کاغذ/ ابتدا جوهرزدایی و سپس تبدیل کاغذ سفید به خمیر در تولید کاغذ جدید

مدیرعامل کارخانه چوب و کاغذ مازندران در ادامه گفت: کاغذ روزنامه کاغذی است با عمر کوتاه اما در کشور ما به دلیل منابع مالی خوبی که وجود دارد در طی سال‌های اخیر تلاش شده تا از بهترین کاغذ‌ها برای روزنامه استفاده شود در حالی که این روندی غلط است و در هیچ کجای دنیا از کاغذ با کیفیت بالا برای چاپ روزنامه استفاده نمی‌شود. بنابر این ما در برنامه‌های سال‌های آینده پروژه دیگری را نیز در نظر گرفته‌ایم و اکنون یک جمع‌بندی کلی در این زمینه رسیده‌ایم مقدمات انعقاد قرارداد اجرا شده تا پروژه جوهرزدایی از کاغذ را طی یکی، دو سال آینده کلید زنیم. این تکنولوژی جوهر را از کاغذهای سفید پاک می‌کند و کاغذ سفید را به خمیری قابل استفاد در تولید کاغذ جدید تبدیل می‌کند.

* عدم پاسخگویی به سبد پیشنهادی کارخانه چوی و کاغذ مازندران از سوی آموزش و پرورش

رئیس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران از سبد پیشنهادی خود به آموزش و پرورش اشاره و ضمن اشاره به عدم پاسخگویی این وزارتخانه افزود: یک سبد پیشنهادی از سوی ما به آموزش و پروش برای تولید کاغذ مورد نیاز کتب درسی ارائه شده اما هنوز بازخوردی از طرف وزارت آموزش و پرورش دریافت نکرده‌ایم، از این موضوع متاسفم.

روغنی در ادامه به سوالی پیرامون عرضه کاغذ به روزنامه‌ها در سال گذشته و حل مشکل با این اقدام عنوان کرد: اقدام ما بخشی از مشکلات روزنامه‌ها را حل کرد، ولی این حرکت مُسکّن بود؛ لذا پیشنهاد ما این است که صنعت ژورنالیسم در ایران خود را با فرهنگ مصرف کاغذ داخلی تطبیق دهد چون واقعیت این است که این کاغذها نه تنها تفاوتی از نظر کیفیت با کاغذهای خارجی ندارد بلکه ما آنها را بر اساس استانداردهای جهانی تولید می‌کنیم.

روغنی به دو درصد افزایش تولید سالجاری نسبت به سال گذشته اشاره و تصریح کرد: این دو درصد افزایش در حوزه کاغذ‌های بسته‌بندی و یا صنعتی بود اما از سوی ناشران، آموزش و پرورش و... تقاضای چندانی برای کاغذ تحریر وجود نداشت. در حالی که کارخانه چوب و کاغذ مازندران به عنوان یک پروژه ملی این آمادگی را دارد که نیاز صنایع داخلی کشور و آموزش و پرورش را برطرف کند.

* دفاع مدیر عامل کارخانه از مسئله محیط زیست/ تنها از درخت‌های در حال نابودی استفاده می‌کنیم

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این نکته که در ایران 10 میلیون هکتار جنگل وجود دارد، گفت: 150 هزار هکتار از جنگل‌های ایران در اختیار کارخانه کاغذ و چوب مازندران قرار دارد که ما تلاش کردیم علاوه بر مراقبت از این جنگل‌ها به افزایش آن نیز بپردازیم. چرا که برخلاف ذهنیتی که می‌گویند شرکت‌های تولید کننده کاغذ موجب کاهش جنگل‌ها و از بین رفتن آنها می‌‌شوند ما چنین نکردیم. در مجموع باید گفت کشور ما در ناحیه خشک دنیا قرار گرفته بنابراین آتش‌سوزی مهمترین دلیل از بین رفتن جنگل در سال‌های اخیر شده است. کارخانه چوب و کاغذ مازندران در طی سال‌های نظارت خود بر فضای جنگل تحت اختیار به احداث 1200 کیلومتر جاده در جنگل پرداخت که این اقدام موجب شد کمترین آسیب ممکن به جنگل‌های تحت پوشش آن در آتش‌سوزی 3 سال اخیر در جنگل‌های گلستان و مازندران وارد شود و البته اقدامات دیگری از جمله استفاده ازجنگل‌بان و سیستم اطفای حریق نیز در این زمینه نقش داشتند. 

روغنی با بیان این مطلب که برای استفاده از درخت‌ها در جنگل‌ به نشانه‌گذاری می پردازیم گفت: درخت‌های سالخورده فرتوت که از درون پوک شده‌اند را نشانه‌گذاری می‌کنیم و به ازای هر درختی که قطع می‌شود 9 نهال کاشته می‌شود. چوب به عنوان یک ثروت ملی محسوب می‌شود و اقتصاد چوب در بسیاری از کشورهای دنیا موضوع مهمی است در این بخش می‌توان به تجربه کشور برزیل اشاره کرد که از جایگاه مقروض‌ترین کشور امروز نهمین اقتصاد بزرگ دنیا را داراست و تنها با استفاده از تجارت قوه و چوب. پس می‌توان گفت صنعت چوب می‌تواند به یک کشور کمک‌های بزرگی ارائه کند. 

* امکانات سختگیرانه فرصت استفاده از جنگل‌های کشورهای همسایه را از ما گرفت

مدیرعامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران همچنین به هدر رفتن آنچه فرصت‌های بزرگ سرمایه گذاری در دولت‌های نهم و دهم در حوزه کاغذ نامید، اشاره کرد و با بیان اینکه حدود 140 میلیون هکتار جنگل در سیبری قرار دارد، گفت: بزرگترین جنگل‌های دنیا در همسایگی ما و در کشور روسیه هستند، ما به راحتی می‌توانستیم از این جنگل‌ها و با استفاده از راه‌های آبی که در دریای خزر هست، با انعقاد قراردادهایی با کشور روسیه، استفاده کنیم؛ اما به دلیل مقررات بسیار سختگیرانه این امکان تقریباً از دست رفت. البته باید عنوان کنم که این موضوع به دولت یازدهم موکول شده و ما امیدواریم یکی از این ضوابط که می‌گوید چوب حتماً باید با پوست وارد شود، مورد بازنگری قرار گیرد و ما بتوانیم از جنگل‌های موجود در روسیه هم برای تقویت تولید داخلی کاغذ استفاده کنیم.

* شیوه ساخت خطوط تولید کارخانه امکان استفاده از باگاس را برای تولید کاغذ نمی‌دهد

روغنی در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در راستای امکان استفاده شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران از باگاس و نیشکر در تولید کاغذ در این کارخانه گفت: شیوه ساخت خطوط تولید این کارخانه امکان استفاده از باگاس را برای تولید کاغذ نمی‌دهد، ضمن اینکه برای این کار باید یک کارخانه خمیرسازی جداگانه راه اندازی شود که این امکان فعلاً وجود ندارد. اما در زمینه بازیافت کاغذ ما جزو کشورهای مزیت دار هستیم و باید در این زمینه بیشتر تلاش کنیم. بالاترین نرخ مصرف سرانه کاغذ در دنیا با 300 کیلوگرم در اختیار فنلاند و کانادا است، متوسط سرانه مصرف جهانی هم 60 کیلوگرم است اما در ایران سرانه مصرف کاغذ 18 کیلوگرم است و این نشان دهنده یک فاصله عمیق است.

یوسفیان قائم مقام کارخانه چوب و کاغذ مازندران نیز در ادامه این نشست طی سخنانی با اشاره به این نکته که طی سال‌های اخیر استفاده از باگاس (ساقه نیشکر) در تولید کاغذ مطرح شده است، گفت: دو میلیون تن باگاس در کشور ما سالانه آتش زده می‌شود در حالی که اگر کارخانه خمیرسازی از باگاس در جنوب کشور تاسیس شود و ماشین‌آلات متناسب برای استفاده از آن در اختیار کارخانه‌ها قرار گیرد می‌توان 300 هزار تن خمیر از باگاس تهیه کرد. بنابراین با توجه به اینکه انتقال آن از جنوب به شمال و به لحاظ اقتصادی غیرممکن است دولت باید نسبت به تاسیس کارخانه خمیرسازی در جنوب اقدام کند.

رئیس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران در همین خصوص وضعیت ایران را از نظر تولید ماشین‌ها و تجهیزات مورد نیاز برای بازییافت کاغذ بحرانی خواند و گفت: ما در زمینه تکنولوژی و تجهیزات لازم برای صنعت بازیافت تقریباً صفر هستیم. به هر حال کشور ما تحریم است و ما امکان خرید ماشین آلات این صنعت و وارد کردن آنها را به کشور نداریم.
 
* دولت نهم و دهم هیچ کمکی به صنایع چوب مازندران نکرد

روغنی همچنین با تاکید بر اینکه هیچ کمکی از سوی دولت‌های نهم و دهم به شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران نشد و حتی یک سِنت هم برای تامین مواد اولیه، منابع ارزی به ما ندادند، عنوان کرد: ما برای پروژه آبگرید کردن شرکت قراردادی به ارزش 10 میلیون دلار با یک شرکت آلمانی منعقد کردیم ولی به دلیل تحریم‌ها امکان انجام این کار هم فراهم نشد. هزینه دو پروژه (OCC) و (DIP) حدود 20 مییلیارد تومان است و وزارت صنایع هم به این شرکت اعلام کرده تا این پول پرداخت نشود، امکان ارائه تسهیلات به شرکت مذکور وجود ندارد.
 
* تاکیدات رهبر انقلاب بر لزوم افزایش تولید داخلی و حمایت از آن

روغنی با اشاره به تاکیدات رهبر انقلاب بر لزوم افزایش تولید داخلی و حمایت از آن نیز گفت: متاسفانه ما طی سال‌های اخیر به این مهم بی‌توجه بودیم صنعت کاغذ در کشور بیش از هر چیز نیازمند به تغییر فرهنگ است. این درست است که برای کتب مرجع باید از بهترین کاغذ‌ها استفاده کرد و اکنون ما درکشور ظرفیت تولید این کاغذ را نداریم اما برای کتابهای درسی مدارس، روزنامه‌ها و کتاب‌های که مصرف یک ساله و یا چند ساله دارند کاغذهای خوبی در داخل کشور تولید می‌شود که باید از آنها استفاده کرد. در این زمینه می‌توان به روزنامه آساری که بالاترین شمارگان چاپ در دنیا را دارد اشاره کرد که از کاغذ مات استفاده می‌شود و گاهی روزنامه به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد اما در ایران روزنامه‌ها از بهترین و با کیفیت‌ترین کاغذ استفاده می‌کنند. پس قبل از هر چیز باید به تغییر فرهنگ و زائقه در بین مردم پرداخت.

* چشم‌انداز تولید کاغذ در کشور؛ آمارها نشان می‌دهد تولید کاغذ بیش از هر چیز نیازمند توجه ویژه است

مدیرعامل کارخانه چوب و کاغذ مازندران در انتهای این جلسه با اشاره به چشم‌انداز تولید کاغذ در کشور گفت: آمارها نشان می‌دهد تولید کاغذ در کشور بیش از هر چیز نیازمند توجه ویژه است.

وی افزود: در بحث استراتژی صنعت در وزارت صنعت تاکنون غیرکارشناسی برخورد شده و باید تغییراتی ایجاد شود. کارخانه‌ها باید گسترش پیدا کنند که این قسمت بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است ارزهای بسیاری برای واردات مطرح می‌شود که باید به آن توجه کرد.

* کارخانه کاغذ پارس نیاز به بازسازی دارد/ برای حضور بخش خصوصی باید رغبت ایجاد شود

وی به لزوم ریل‌گذاری و بسترسازی مناسب جهت بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: هم اکنون تعدادی از شرکت‌های کاغذ ما از جمله کارخانه کاغذ مراغه، کرمانشاه و پارس از بین رفته‌اند، این کارخانه‌ها به دلیل بی‌توجهی یا عدم امکان تامین سرمایه به تعطیلی کشیده شد، کارخانه کاغذ پارس هم اکنون نیاز به بازسازی دارد، در صورتی می‌تواند به تولید کاغذ تحریر کمک بسیاری کند پس قبل از هر چیز برای حضور بخش خصوصی باید رغبت ایجاد شود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها