امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۰:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47570
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۳
تعداد بازدید: 146
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از ستاد خبری چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت، سهراب سلیمی کارگردان تئاتر گفت: نباید به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از ستاد خبری چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت، سهراب سلیمی کارگردان تئاتر گفت: نباید به تئاتر دفاع مقدس تنها از جنبه نظامی نگاه کرد و چه بسا مفاهیمی چون تعهد و ایستادگی هنرمندانه انسان‌هایی فرهیخته بیشتر از هر چیز دیگری در این مهم نمود پیدا کند.

وی در ادامه افزود: اگر به تاریخ ایران و جهان نگاه کنیم درخواهیم یافت از همان بدو پیدایش هنر تئاتر پیش قراولانی تئاتر مقاومت را از دریچه‌های مختلف به صحنه آورده‌اند و چه بسا تمام آثار بزرگانی چون چخوف و برشت هم سرشار از ترویج فرهنگ مقاومت در برابر پلشتی‌ها و بدی‌ها است.

سلیمی با اشاره به اینکه نباید هنر مقاومت را از زاویه‌ای بسته دید، تصریح کرد: شاید نخستین صحنه‌های تئاتر مقاومت به بدو پیدایش انسان و آدم و حوا بازگردد و آن هم چراهایی که با کشته شدن هابیل توسط قابیل پیش آمد.

وی افزود: در این بین رقابتی جذاب و درخور توجه برای ترویج نمادهایی که می‌خواهند خود را در دل این فرهنگ بیمه کنند پدید می‌آید.

سلیمی بیان کرد: عشق پدیده تئاتر مقاومت است و نباید تئاتر مقاومت به عنوان یک ایدئولوژی منحصر به فرد بسته در مفهوم جنگ و دفاع مقدس باقی بماند.

او با تأکید بر این مهم که فرهنگ مقاومتی، هنر تئاتر را با یک انرژی خاص و ویژه از سوی بازیگر و گروه هدایت می‌کند اظهار داشت: آنچه که مهم‌تر از هر چیز دیگری به نظر می‌آید آن است که الگوسازی‌های بسیاری توسط امثال من و همنسلانم برای اثبات این امر صورت گرفته است.

این هنرمند با اشاره به نخستین تجربه‎های خود در حوزه تئاتر مقاومت پس از انقلاب اسلامی ایران گفت: مثلا نمایش «حماسه ننه خضیره» به کارگردانی من را باید نخستین نمایش تئاتر مقاومت و دفاع مقدس دانست که تا حدی موجب رشد تئاتر کشور در این حوزه شد و جوانان را در آن دوره ترغیب به تولید نمایش‌هایی با مضمون مقاومت کرد.

سلیمی در پایان تصریح کرد: شاید موضوع جنگ و بهانه دفاع مقدس بتواند فضا و فرصتی را فراهم کند که از مناظر گوناگون هنر مقاومت را به چالش کشید و با تکیه بر مفهوم والای عشق که تکرار می‌کنم آن را پدیده تئاتر مقاومتی می‌دانم به جستجوی راه حقیقی صلح پرداخت و با برقراری دیالوگ‌های سازنده و به دور از تعصب فرهنگ مقاومت را از انظار گوناگون به چالش کشید.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار