امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۰:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47599
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 65
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ سید امیر فاتح وحدتی رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، با اشاره به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ سید امیر فاتح وحدتی رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، با اشاره به اینکه دو محور اصلی از برنامه جامع کاهش آلودگی هوای 8 کلان شهر کشور که در اسفند ماه سال 1390 تصویب و ابلاغ شد، شامل توسعه حمل و نقل عمومی و بهبود کیفی سوخت مصرفی در کشور است، اظهارداشت: بر اساس ماده 3 این برنامه 8 کلان شهر موضوع این مصوبه بایستی به‌نحوی برنامه‌ریزی شود که سالانه 5 درصد به سهم حمل و نقل عمومی افزایش یابد.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: بر همین اساس ادارات کل محیط زیست استان‌ها تلاش گسترده‌ای را در حوزه فعالیت خود جهت توسعه سیستم حمل و نقل عمومی انجام و این موضوع را در اولویت فعالیت‌های مرتبط با کاهش آلودگی هوا قرار داده‌اند، گرچه تحقق این محور به کندی در حال انجام است و علت اصلی آن عدم تخصیص اعتبارات مورد نیاز است ولی همواره این موضوع در حال پیگیری است و نقش آن در بهبود مدیریت کیفی هوای شهرها برای تصمیم گیران به اثبات رسیده است.

وی با اشاره به ماده 7 برنامه جامع کاهش آلودگی هوای کلان شهرها در خصوص بهبود کیفی سوخت مصرفی، اظهار داشت: از زمان ابلاغ مصوبه این محور یکی از اصلی‌ترین دغدغه مجریان این برنامه بوده و تلاش خستگی ناپذیری از سوی معاونت محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست جهت اجرایی شدن آن بعمل آمده است که می‌توان به تشکیل جلسات تخصصی با مسئولین وزارت نفت، حضور در نشست‌های سازمان صدا و سیما و بیان توضیحات مرتبط با نقش کیفیت کیفی سوخت در بهبود هوای شهرهای کشور و نیز تأکید بر اجرای برنامه در کمیته‌های ملی کاهش آلودگی هوا و مکاتبات عدیده در این راستا اشاره کرد.

وحدتی، تولید سوخت بنزین و گازوئیل منطبق با سوخت یورو 4 در پالایشگاه‌های اراک و تهران را یکی از اقدامات در خصوص بهبود کیفی سوخت مصرفی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر 21 میلیون لیتر بنزین و 23 میلیون لیتر گازوئیل در تهران و برخی از کلان شهرهای کشور عرضه و در نظر است این میزان به ترتیب به 40 و 52 میلیون لیتر تا پایان سال جاری افزایش یابد.

وی ادامه داد: قطعاً این تلاش تا تطبیق تمامی سوخت‌های تولیدی به استاندارد مورد نظر و بهبود کیفی سوخت ادامه داشته و همزمان با آن اجرای برنامه ارتقا کیفیت خودروهای تولیدی کشور نیز تغییر خواهد کرد و نقش مجموعه برنامه‌های فوق الاشاره بهبود کیفی هوای کشور را به همراه خواهد داشت.

وحدتی همچنین از رده خارج کردن 32 هزار موتورسیکلت فرسوده 4 زمانه و 2 زمانه و نیز از رده خارج کردن 228 دستگاه مینی بوس فرسوده را از دیگر اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست برشمرد.

وی با بیان اینکه حمایت از توسعه ایستگاه‌های توزیع گاز همواره مورد توجه سازمان حفاظت محیط زیست بوده است، افزود: در ماده 8 و 9 برنامه جامع کاهش آلودگی هوای کلان شهرها بر تبدیل جایگاه‌های تک منظوره و دو منظور و توسعه ایستگاه‌ها تأکید شده است.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، تشویق به توسعه بهره‌گیری از انرژی‌های نو و افزایش سهم خودروهای برقی و هیبریدی و کم مصرف نیز از دیگر اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست برشمرد و گفت: این اقدامات در راستای بهبود کیفی وضعیت حمل و نقل و کاهش آلودگی ناشی از آن و بهره گیری از محیط زیست سالم در شهرهای بزرگ کشور بوده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها