امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۲۱:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47616
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۴
تعداد بازدید: 86
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در آنکارا، به دنبال آغاز مذاکرات صلح بین دولت آنکارا و پ.ک.ک و متعاقب آن تحولات سوریه ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در آنکارا، به دنبال آغاز مذاکرات صلح بین دولت آنکارا و پ.ک.ک و متعاقب آن تحولات سوریه و بدست گرفتن کنترل مناطق شمالی این کشور از سوی کُردهای ساکن در این مناطق، برخی سیاستمداران ترکیه ای نسبت به این تحولات واکنش نشان دادند.

به عقیده این عده بعد از تشکیل دولت محلی در شمال عراق توسط کردهای این کشور، گام دوم در راستای پروژه تاسیس «کردستان بزرگ» با بدست گرفتن کنترل شمال سوریه توسط کردهای این کشور برداشته شده است.

سیاسیون مخالف این روند در ترکیه دولت اردوغان و حزب حاکم عدالت و توسعه را مسئول و مسبب این امر می دانند.

مذاکرات صلح با کُردها در ترکیه، خدمت به تاسیس کردستان

آقای نژاد اصلان ژنرال بازنشسته و سیاستمدار ترکیه‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه کردهای منطقه از هر فرصتی برای دستیابی به خودمختاری استفاده می کنند در ادامه افزود: حزب اتحاد دمکراتیک سوریه در واقع دنباله پ.ک.ک در این کشور است و فعالیت های این حزب به موازات مذاکرات صلح با کردهای مخالف در ترکیه ادامه می یابد.

وی افزود: کردهای شمال سوریه نیز عبدالله اوجالان را به عنوان رهبر خود قبول دارند. مذاکرات صلح با کردهای مخالف در ترکیه به روند تاسیس کردستان در منطقه خدمت می کند. آرزوی کردهای منطقه جداکردن بخش هایی از خاک چهار کشور ایران، ترکیه، عراق و سوریه و تاسیس کشور کردستان است. دروازه این دولت به اصطلاح کردستان به آب های آزاد نیز از شمال سوریه باز می‌شود. کردها در نظر دارند از شمال سوریه به دریای مدیترانه دست یابند.

تشکل کردها در شمال سوریه به دست اردوغان تاسیس شد

آقای اوکتای وورال معاون حزب حرکت ناسیونالیست در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در این زمینه، تشکل کردهای شمال سوریه را پیمان سرو جدید ارزیابی کرد.

وی با تاکید بر اینکه این تشکل به دست دولت اردوغان تاسیس شده، پذیرش این تشکل را غیرممکن دانست و گفت: دولت اردوغان سیاست خارجی خود را در راستای اهداف اسرائیل و آمریکا دنبال می‌کند.

بعد از سوریه نوبت ترکیه و ایران است

اونور اویمن سفیر بازنشسته و نماینده سابق مجلس ترکیه نیز در گفتگو با خبرنگار فارس با ابراز نگرانی از تحولات منطقه تاکید کرد ترکیه پیش از این از تمامیت ارضی عراق وسوریه دفاع می کرد، ولی اینک هر دو کشور در حال از دست دادن تمامیت ارضی خود هستند.

وی افزود: در شمال عراق عملا دولتی در درون دولت عراق حضور دارد. اینک می خواهند مورد مشابهی را در شمال سوریه اجرا کنند. بعد هم نوبت ترکیه و ایران فرا می رسد و با جدا کردن بخش هایی از این کشورها کشور کردستان را تاسیس می کنند.

مثلث شیطانی اردوغان، اوجالان، قندیل ورشکسته شد

آقای شفقت چتین یکی دیگر از معاونین حزب حرکت ناسیونالیست اما در گفتگو با خبرنگار فارس به موضوع از زاویه ای دیگر نگاه کرده و اظهار داشت: اعلام توقف روند عقب نشینی نیروهای پ.ک.ک از خاک ترکیه ثابت کرد که سیاست همگرایی حزب حاکم عدالت و توسعه با کردها با شکست مواجه شده است.

وی همچنین تصریح کرد سیاست اتحاد شیطانی مثلث اردوغان، اوجالان، قندیل نیز علیرغم همه حساب های اردوغان نتوانست تا انتخابات بعدی دوام بیاورد و اینک با شکست مواجه شده است.

چتین در بخش دیگری از اظهارات خود خاطرنشان کرد دولت اردوغان با مخاطب قبول کردن گروه تروریستی پ.ک.ک روحیه بالایی به این گروه داد و با دستان خود بخش هایی از خاک ترکیه را به این گروه واگذار کرد، به طوری که اینکه مردم این منطقه کمترین ارتباط را با دولت آنکارا احساس می کنند.

وی در خاتمه تلاش های دولت اردوغان برای همراهی با آمریکا در حمله به سوریه را نیز مایه شرم ملت و کشور ترکیه دانست.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها