امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۳:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47619
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۴
تعداد بازدید: 33
«رسول اسماعیل‌زاده» رایزن فرهنگی سفارت ایران در عشق‌‏آباد در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ترکمنستان، تصریح کرد: ...

«رسول اسماعیل‌زاده» رایزن فرهنگی سفارت ایران در عشق‌‏آباد در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ترکمنستان، تصریح کرد: برای برگزاری مراسم بزرگداشت میلاد حضرت امام رضا(ع) هماهنگی‏‌های لازم با وزارت خارجه، وزارت فرهنگ، آکادمی علوم و نیز شهرداری مرو ترکمنستان انجام شده‏ و تدارکات خاص برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر این مراسم نورانی در قدمگاه آن حضرت در مرو قدیم اتخاذ شده‏ است.

وی افزود: اعلام آمادگی برای حضور از سوی تعداد زیادی از شخصیت‏‌های سرشناس علمی و فرهنگی ترکمنستان به ویژه دانشمندان و محققان از آکادمی علوم، انستیتوی نسخ خطی، انستیتوی تاریخ، انستیتوی باستان شناسی و اساتید دانشگاه‌های ترکمنستان و سخنرانی آنان درباره شخصیت و زندگی حضرت امام رضا(ع) از دیگر ویژگی‏‌های مراسم مذکور امسال در مرو قدیم می‏‌باشد که در اینجا از دولت و مردم محترم ترکمنستان برای این موارد صمیمانه تشکر و قدردانی می‌کنم.

وی اضافه کرد: در ادامه دیدار و مذاکرات رئیس مجلس شورای اسلامی ایران با مقامات ترکمنستان در هفته گذشته پیرامون قدمگاه حضرت امام رضا(ع) در مرو قدیم و دیدگاه مثبت دولت ترکمنستان در این خصوص، گرامیداشت میلاد آن حضرت امسال جنبه علمی و آکادمیک بیشتری توسط محافل علمی و فرهنگی ترکمنستان پیدا کرده که فراهم آوری امکانات برای برگزاری این مراسم در محل قدمگاه آن حضرت در مرو قدیم و حضور فعال محافل علمی، فرهنگی و دانشگاهی ترکمنستان در این مراسم، گواه بر گفته‌های فوق می‏‌باشد.

رایزن فرهنگی سفارت ایران در این مصاحبه تأکید کرد: مراسم میلاد حضرت امام رضا(ع) همزمان با هفته کرامت و همزمان با گرامیداشت حضرت معصومه (س) خواهر آن حضرت برگزار می‏‌شود و قرائت برای اولین بار زیارت‌نامه امام رضا(ع) به نیت مرقد امام، پذیرایی، صرف ناهار و اهدای بسته فرهنگی به شرکت کنندگان از دیگر ویژگی‌های مراسم گرامیداشت میلاد حضرت امام رضا(ع) در مرو قدیم برنامه ریزی شده‏ است. 

مرو قدیم در دهه آخر سال 200 هجری پایتخت حکومت اسلامی بود در محلی معروف به کاخ مأمون‏‌الرشید قرار دارد و حضرت رضا (ع) ‌در مدت 2 سالی که در مرو اقامت داشتند قسمت‏‌های مجلل کاخ مأمون را برای سکونت انتخاب نکردند بلکه در گوشه‏‌ای از حیاط کاخ در منزلی معمولی زندگی می‌کردند.

بنا به تحقیق تاریخ‏ نویسان و جغرافی‏‌دانان، علیرغم گذشت سال‏‏‌ها و خراب شدن آن کاخ مجلل آثاری از خانه آن حضرت باقی مانده که در بین مردم ترکمنستان به «قدمگاه حضرت امام رضا(ع)» معروف است.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار