امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۸:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4762
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۴:۵۱
تعداد بازدید: 199
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس، به مناسبت انتخاب غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام و به مناسبت سالروز پیروزی مجاهدین افغانستان، عصر دیروز ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس، به مناسبت انتخاب غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام و به مناسبت سالروز پیروزی مجاهدین افغانستان، عصر دیروز مراسم شب شعری با حضور شاعران، نویسندگان و هنرمندان ایران و افغانستان در محل کنسولگری افغانستان در مشهد برگزار شد.
 محمد کاظم کاظمی، نویسنده و شاعر برجسته افغانستان در این مراسم از غزنی به عنوان کانون بزرگ زبان و ادب فارسی یاد نمود و گفت:غزنی نه تنها کانون تمدن زبان فارسی بلکه کانون تمام جهان اسلام است چرا که این سر زمین ادب پرور روزگاری تختگاه سلسله غزنویان بوده و هم بدین واسطه مرکزیت داشته و زادگاه، پرورشگاه و یا مدفن بسیاری از شاعران، نویسندگان، عرفا و دانشمندان جهان اسلام و زبان فارسی بوده است.
 این عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه به چهره های برجسته ادبی و علمی شهر غزنی اشاره نمود و افزود: شخصیت های چون سنایی غزنوی، ابوریحان بیرونی، علی هجویری، ابوالفضل بیهقی از جمله کسانی هستند که یا از این سر زمین برخاسته اند، یا در آنجا ساکن بوده اند و به خلق آثار ادبی و علمی پرداخته اند.

کاظمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آثار و بناهای تاریخی غزنی افزود: آثار و ابنیه تاریخی و مقابر بزرگان علم، ادب و سیاست در این شهر همچون مقبره سنایی غزنوی، ابوریحان بیرونی، علی هجویری و سلطان محمود غزنوی به ارزش تاریخی و فرهنگی این شهر افزوده است.

این شاعر افغان در ادامه به نقش ادبی و تاریخی غزنی در روزگار حاظر پرداخت و با اشاره به اینکه بسیاری از شاعران، نویسندگان و دانشمندان، امروز افغانستان نیز از غزنی برخاسته اند گفت: انتخاب غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2013 از سوی  سازمان علمی و فرهنگی آیسیسکو انتخابی شایسته بوده است و می تواند ثمرات و برکات بسیاری هم برای این شهر و هم برای دیگر اقالیم زبان فارسی داشته باشد.

کاظمی در بخش پایانی سخنان خود انتخاب غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام را در راستای ارتباط میان همزبانان هم فرهنگ بسیار مهم ارزیابی نمود و افزود: ثمره این انتخاب پررنگ شدن زمینه های ارتباط میان همزبانان هم فرهنگ است که گاه به سبب جنگ ها و ناملایمات موجود در کشور افغانستان، کمابیش از همدیگر بی خبر مانده اند. و حقیقت این است که متاسفانه به دلایل گونانگون، شناخت و ارتباط میان همزبانان کشورهای منطقه بسیار کمتر از حد انتظار بوده و همین خود مایه بسیاری از بی خبری شده است.

«سید ابوطالب مظفری» مسئول موسسه فرهنگی «در دری» که این موسسه یکی از برگزار کننده گان این مراسم بوده است در سخنانی کوتاهی انتخاب غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام را مهم ارزیابی نمود و اظهار امیدواری کرد که این نشست فرهنگی که با حضور شاعران، نویسندگان و هنرمندان هم زبان برگزار شده است بتواند زمینه داد و ستد زبانی و فرهنگی را میان هم زبانان گسترش دهد.

پیام «محمد امین صدیقی» سر کنسول دولت افغانستان در مشهد که به دلیل همراهی استاندار خراسان رضوی در سفر به هرات در مراسم حضور نداشت در این مراسم قرائت شد.

صدیقی در این پیام ضمن اشاره به مناسبت انتخاب غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، به سالروز پیروزی مجاهدین در افغانستان نیز اشاره نمود و این دو مناسبت را به حضار تبرک عرض نمود.

در این مراسم شاعرانی از افغانستان و ایران اشعار خود را قرائت نمودند که محمد باقر کلاهی اهری، اسماعیل بختیاری، مهدی سهراب و ایمان مرصعی از شاعران ایرانی مراسم بودند، که سروده محمد باقر کلاهی اهری که به مناسبت انتخاب غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام سروده شده بود مورد توجه حضار در محفل قرار گرفت.

عبدالله آرزو، حکیم بینش، سید ابوطالب مظفری، امان الله میرزایی، زینب بیات، نصیر مجاب، زهرا حسین زاده، رحیمه میرزایی، حسین حیدر بیگی، ریحانه آخوند زاده، لیلا پیمان، رعنا حیدری و مینا نصر از شاعران افغانستانی بودند که اشعار خود را در این مراسم قرائت نمودند.

سید ابوطالب مظفری در حاشیه این مراسم در گفت و گو با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس هدف از این مراسم را داد و ستد میان همزبانان و فرهنگیان دانست و گفت: تجلیل از نقش تمدنی و تاریخی غزنی به عنوان یکی از کانون های مهم علم و ادب فارسی، می تواند زمینه شناخت و داد و ستد زبانی و فرهنگی بیشتر را میان ملت همزبانان فراهم آورد و وقوف بر این همزبانی ها، بر تعمیق همدلی‌ها بیفزاید.

مظفری در ادامه ضمن تشکر از سر کنسول افغانستان در مشهد افزود: این اولین نشست و شب شعری بود که میان یک موسسه فرهنگی غیر دولتی با دولت به صورت مشترک در کنسولگری افغانستان در مشهد برگزار شد و این امر بسیار مهمی بوده است چرا که در گذشته به علل مختلف چنین اعتمادی میان دولت و نهادهای فرهنگی غیر دولتی وجود نداشته است و امیدواریم که چنین محافلی در آینده نیز تداوم یابد.

در بخش های مختلف برنامه گروه «موسیقی نوا» افغانستان، به اجرا برنامه پرداختند که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

این مراسم به همت «سرکنسولگری افغانستان» در مشهد، «موسسه فرهنگی دردری» و گروه «موسیقی نوا» بر پا شده بود.انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها