امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۳:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47654
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 49
عبدالصمد خرمشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص اعمال مجازات جایگزین گفت: تجربه چندین ساله نشان ...

عبدالصمد خرمشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص اعمال مجازات جایگزین گفت: تجربه چندین ساله نشان داده است که مجازات زندان هیچ تأثیری در کاهش آمار جرائم و اصلاح مجرمین ندارد.

وی تصریح کرد: یکی از اهداف زندان تنبه زندانی و سازگاری او با قوانین و مقررات جامعه بوده به نحوی که مجرم بتواند باری بازگشت به جامعه آمادگی لازم را پیدا کند اما متأسفانه در عمل شاهد چنین اتفاقی نبوده‌ایم.

خرمشاهی در ادامه با اشاره به آموزش‌های بزهکارانه در زندان‌ها گفت: هرگونه مجازاتی که جایگزین حبس شود بدون شک اثرات مفیدتری را نسبت به زندان خواهد داشت.

این وکیل دادگستری با ابراز گلایه از عدم طبقه‌بندی زندان‌ها گفت: متأسفانه در حال حاضر متهمان با تحصیلات متفاوت، موقیعت اجتماعی و سنی گوناگون با سایر افراد در یک‌جا نهگداری می‌شوند.

خرمشاهی تأکید کرد: البته اعمال مجازات جایگزین برای برخی جرائم خشن امکان‌پذیر نیست اما در برخی دیگر از جرائم علی‌رغم تأکید قوه قضائیه باز هم قضات مجازات حبس را در نظر می‌گیرند.

وی افزود: ما به جای علت با معلول برخورد می‌کنیم، برای مثال حجم گسنرده‌ای از زندانیان را مجرمین مواد مخدر تشکیل می‌دهند، اما تا زمانی که بستر ایجاد ارتکاب جرائم مواد مخدر از بین نرود نمی‌توانیم توقع کاهش زندانیان را داشته باشیم.

خرمشاهی در پایان خاطرنشان کرد: زندان در یک جمع‌بندی کلی اجازه بازپروری را به زندانی نداده و اهداف قانون‌گذار را برآورده نکرده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها