امروز : سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ - 2017 March 28
۱۷:۳۹
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47664
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 31
به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، وکلای محمد البراهمی، نماینده فقید مجلس موسسان تونس پنجشنبه گذشته اعلام کردند که بر اساس اسنادی که ...

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، وکلای محمد البراهمی، نماینده فقید مجلس موسسان تونس پنجشنبه گذشته اعلام کردند که بر اساس اسنادی که در اختیار دارند نخست وزیر و وزارت کشور تونس از طرح ترور این شخصیت معارض از سوی تندروها مطلع بودند.

لطفی بن جدو، وزیر کشور تونس دیروز جمعه اعتراف کرد که وزارت کشور تونس 10 روز قبل از ترور محمد البراهمی هشداری را از سوی سرویس امنیتی اطلاعاتی کشوری خارجی درباره ترور دریافت کرده بود.

بن جدو پس از دیدار با مصطفی بن جعفر، رئیس مجلس ملی موسسان در جمع روزنامه نگاران گفت: اداره امنیت ملی وزارت کشور تونس در چهاردهم جولای گذشته یک هشدار مکتوبی از سوی سرویس امنیت کشوری خارجی مبنی بر طرح ترور البراهمی دریافت کرد.

بن جدو افزود: اداره امنیت ملی این هشدار را در زمان مناسب جدی نگرفت و من پس از چند روز از اطلاع از طرح ترور دستور دادم از طریق اداره امنیت ملی تحقیقات لازم درباره اینکه این هشدار چرا در اختیار شخص وزیر کشور قرار داده نشده است انجام گیرد.

خانواده محمد البراهمی و حزب جبهه مردمی که این نماینده فقید مجلس موسسان از بنیانگذاران آن بود تصمیم گرفته است که از نخست وزیر و وزیر کشور تونس به خاطر اینکه از طرح ترور مطلع بودند اما اقدام جدی برای تعامل با آن انجام ندادند شکایت کنند.

حزب جبهه مردمی در بیانیه ای تاکید کرد: دولت و وزارت کشور تونس به طور عمد هیچ اقدام لازمی را برای جلوگیری از وقوع جنایت ترور البراهمی انجام نداد و حتی به خانواده شهید نیز موضوع طرح ترور را مطرح نکرد و این مدرکی بر دست داشتن دولت در ترور البراهمی است.

این نماینده معارض مجلس موسسان تونس در 25 جولای گذشته توسط افراد ناشناس به ضرب گلوله مقابل درب منزلش کشته شد.

دولت تونس معتقد است که سلفی‌های افراطی از جمله ابوبکر الحکیم در ترور البراهمی دست دارند و شماری از متهمان به دست داشتن در این ترور بازداشت شدند.

المرزوقی: در کمین تروریست‌های تونس هستیم

منصف المرزوقی، رئیس جمهور تونس دیروز جمعه گفت: دولت تونس در برابر گروهک‌های تروریستی در این کشور ایستاده است و کسانی که از آنها حمایت می‌‌کنند خیر کشور و مردمش و دموکراسی نوپا و آینده آن را نمی‌خواهند.

المرزوقی طی نطقی در مراسم بزرگداشت قربانیان نهاد نظامی تونس که در کاخ ریاست جمهوری این کشور برگزار شد گفت: شهدا و زخمی‌های دستگاه نظامی تونس که قربانی عملیات‌های تروریستی شدند فرزندان همه ملت تونس هستند.

رئیس جمهور تونس جنایات عناصر تروریستی در کشورش را وحشتناک توصیف کرد و گفت: برخی طرف‌ها با اقدام به اغوا و شستشوی مغزی گروهی مشخص از جوانان آن را در عملیات تروریستی تحت پوشش جهاد مشارکت می‌دهند.

انتقادهای شدید اصحاب رسانه علیه دستگاه قضایی تونس

 از سوی دیگر صدور قرار بازداشت زیاد الهانی، روزنامه نگار تونسی به دلیل انتقادهایی که از دستگاه قضایی این کشور کرده بود بار دیگر فضایی از تنش بین رسانه و دستگاه قضایی این کشور حاکم کرد.

الهانی دیروز به اتهام انتقاد از بازداشت نصر الدین السهیلی یک تصویر بردار تلویزیون که از صحنه پرتاب تخم مرغ به سوی وزیری تونسی تصویربرداری کرده بود در برابر قاضی تحقیق در دادگاه بدوی حاضر شد.

اتحادیه روزنامه نگاران تونسی دیروز جمعه اعلام کرده بود که برای آزادی زیاد الهانی و اعلام مخالفت با برخورد دولت علیه شخصیت‌های رسانه‌ای، اعتصاب می‌کند.

دیروز زهیر الجیس خبرنگار رادیو اکپرس اف ام تونس نیز به دلیل اتهام زنی بر رئیس جمهور مبنی بر دریافت حقوق ماهیانه از شبکه الجزیره قطر به دادگاه بدوی احضار شد.

الطاهر بن حسین روزنامه نگار و یک شخصیت سیاسی معارض و همچنین رئیس کانال تلویزیون خصوصی الحوار تونس قرار است نوزدهم سپتامبر به دادگاه احضار شود.

وی متهم به توطئه چینی علیه امنیت ملی و تحریک به نافرمانی مدنی برای سرنگونی نظام است.

عبدالناصر العوینی، یک وکیل و فعال حقوقی تونس گفت: امروز روز سیاه جدیدی در دستگاه قضایی تونس است و حکم بازداشت الهانی رسوایی برای دولت النهضه است و خصومت آن را با رسانه‌ها نشان می‌دهد.

وی افزود: قاضی امروز از دولت دستور می‌گیرد و دستگاه قضایی به مجالی برای تسویه حساب‌ها علیه شخصیت‌های رسانه‌ای شده است.

این در حالی است که یک وکیل تونسی گفت که زیاد الهانی به شرط پرداخت هزار یورو وثیقه به طور موقت از روز دوشنبه هفته جاری آزاد می‌شود.

دیدار غنوشی با رهبر مخالفان تونس

این در حالی است که بحران سیاسی این کشور در پی درخواست مخالفان برای سرنگونی دولت و انحلال مجلس موسسان هنوز حل نشده باقی مانده است.

روزنامه المغرب تونس نیز نوشت الباجی قائد السبسی، رئیس جنبش ندای تونس بار دیگر با راشد الغنوشی، رئیس حزب اسلام گرای النهضه که ریاست حزب حاکم را برعهده دارد دیدار و گفت‌وگو کرد.

این روزنامه به نقل از منابع بسیار آگاه افزود: دیدار غنوشی و السیسی پشت درهای بسته برگزار شد و دو طرف درباره مرحله آتی در تونس بخصوص با توجه به توقف روند گفت‌وگوهای ملی و شکست مذاکرات بین ائتلاف حاکم و مخالفان با یکدیگر رایزنی کردند.

این دو رهبر جناح حاکم و مخالفان در تونس پیش از این نیز در پاریس با یکدیگر دیدار کردند اما مقامات رسمی درباره دیدار و زمان آن سخنی نگفتند.

روزنامه المغرب گفت: احتمال می‌رود که غنوشی و السبسی دیدار تلویزیون مشترکی را از کانال نسمه برگزار کنند تا ضمن شفاف کردن فضای سیاسی کشور گروه‌های سیاسی را به ایجاد راه حل برای پایان یافتن بحرانی که کشور با آن روبه رو است دعوت کنند.

علی العریض نخست وزیر تونس با تاکید بر ضرورت تکمیل دوره انتقالی در این کشور با براندازی دولت مخالف است اما با تشکیل دولت وحدت ملی موافقت کرده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها