امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۳:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47670
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 74
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، چند روز قبل «دنیس راس» دیپلمات ارشد سابق آمریکایی با انتشار یادداشتی در روزنامه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، چند روز قبل «دنیس راس» دیپلمات ارشد سابق آمریکایی با انتشار یادداشتی در روزنامه «واشنگتن‌پست»، با توجیهاتی مدعی شد عدم حمله به سوریه، احتمال اقدام نظامی علیه ایران را افزایش می‌دهد.

«علیرضا میریوسفی» رئیس دفتر مطبوعاتی هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل روز گذشته جوابیه‌ای را در پاسخ به این یادداشت راس منتشر کرده است. میریوسفی در این جوابیه بار دیگر تاکید کرده است که هرگونه اقدام نظامی از جانب آمریکا علیه سوریه و بدون کسب مجوز از شورای امنیت، موجب تضیعف نقش سازمان ملل می‌شود. در ادامه مشروح این جوابیه که در روزنامه «واشنگتن‌پست» منتشر شده، آمده است:

بند دوم منشور سازمان ملل تمام اعضا را از «تهدید و یا استفاده از قوای نظامی» علیه هریک از دیگر اعضا منع کرده، که این بازتابی از معیارهای معمول نظم جهانی بعد از جنگ جهانی دوم است. در مباحثی که این روزها در مورد صدور مجوز اقدام نظامی علیه سوریه مطرح است، تردید قابل فهمی هم در بعد چارچوب‌های قانونی و هم از جنبه مشروعیت این اقدام خطرناک مطرح است. همانطور که وزیر خارجه ایران 9 ماه قبل از طریق سوئیس به اطلاع آمریکا رساند، مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد مواد شیمیایی به صورت مخفیانه به مخالفان مسلح تحویل داده شده است. افکار عمومی مردم آمریکا هنوز در مورد مشروعیت اقدام نظامی علیه سوریه متقاعد نشده‌‌اند، همانطور که مقامات سازمان ملل هم این موضوع را زیر سوال برده‌اند.

از منظر مباحث مربوط به ایران و منطقه هم، حمله آمریکا به سوریه نه تنها به تلاش دولت جدید ایران برای رسیدن به راهکاری برد-برد در مذاکرات چندجانبه کمکی نمی‌کند، بلکه بر تلاش‌ها برای رفع مشکلات کهنه در روابط با برخی دولت‌های خارجی نیز تاثیر منفی می‌گذارد. از دید ایران، چنین ماجراجویی نظامی‌ای پیام آشکاری است برای دنیا که نشان می‌دهد جهان همچنان در دوره پیش‌مدرن به سر می‌برد و تمام دستاوردهای برجسته منشور سازمان ملل و ارزش‌های مدرن و متمدن، بی‌فایده بوده‌اند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها