امروز : شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - 2017 April 29
۱۸:۵۱
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47677
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 58
محمدعلی مجاهدی از شاعران و نویسنگان پیشکسوت کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس درباره بحث‌های به وجود آمده درباره مساله ممیزی کتاب و ...

محمدعلی مجاهدی از شاعران و نویسنگان پیشکسوت کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس درباره بحث‌های به وجود آمده درباره مساله ممیزی کتاب و ضرورت وجودش گفت: این بحث‌ها مربوط به امروز و دیروز نیست و این بحث‌ها قبلا هم وجود داشته است. ممیزی کتاب باید وجود داشته باشد و به خصوص در بعضی حیطه‌ها ضرورتش بسیار بیشتر از دیگر از موضوع‌ها است اما باید در نظر داشت که وقتی کسی کتابی را بررسی می‌کند اولا در آن رشته صاحب نظر باشد و اشراف کامل داشته باشد و دوم اینکه دید باز و جامعی داشته باشد و به مسائل کم اهیمت که آسیبی نمی‌زند، ایرادهای سلیقه‌ای نگیرد.

وی افزود: همه باید بدانند که وقتی پای مقدسات به میان می‌آید آنجا نه تنها خط قرمز نظام بلکه خط قرمز همه ما است و نباید در کتابی به باورهای دینی توهین شود. اگر کسی درباره مسائلی مشکل دارد جای طرحش در کتاب‌ها نیست و باید برود مشکلش را در حایی دیگر و در گفت‌وگو با اهلش طرح کند. اگر کتابی که توهین است به مقدسات منتشر شود، ده‌ها هزار نفر آن را می‌خوانند و فکرشان مشغول می‌شود بعد هزاران نفر مشغول می‌شوند به پاسخگویی تا به آن شبهه‌ها پاسخ دهند، از طرف دیگر هزینه‌های دیگری به وجود می‌آید برای اینکه کتاب جمع آوری شود و حذف ممیزی و نظارت پس از چاپ این هزینه‌ها را به بار خواهد آورد.

مجاهدی اظهار داشت: ممکن است بعضی کتاب‌ها که ربطی به اندیشه و دین ندارند، نیاز به ممیزی نداشته باشند اما بعضی از موضوعات بسیار حساس هستند. مثلا من معتقدم حوزه ادبیات دینی حوزه بسیار مهمی است که باید نظارت دقیقی بر انتشار کتاب‌های این حوزه صورت بگیرد. فرهنگ تهاجمی غرب کیان فرهنگ شیعی را نشانه گرفته است و هرگونه غفلت در این حیطه پیامدهای ناگواری را به بار می‌آورد.

این شاعر آیینی گفت: من در مقام یک منتقد که 50 سال است قلم می‌زنم، دلم از انتشار کتاب‌هایی در حوزه شعر دینی به درد آمده است. در بررسی که در کتاب‌های منتشر شده در این حوزه در 2-3 سال اخیر داشتم به بیش از 120 مجموعه شعر مذهبی رسیدم و توجه کنید که این شاعران دینی و مذهبی بودند نه اشعار آزاد یا غزل‌های عاشقانه که اشعار آنها با اعتقادات ما منافات دارد و من این مستندات را که نزدیک که 500-600 شعر می‌شد چند ماه پیش نزد وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی بردم و گفتم چاپ و نشر این اشعار که مطالبی موهن هستند و نسبت اولوهیت به حضرات معصوم می‌دهند، کیان نظام اسلامی ما را زیر سوال می‌برد و باید دقت بیشتری در این زمینه اعمال شود.

مجاهدی افزود: پیش از این وهابیت با اختصاص میلیادها دلار سعی داشت چنین اعتقادات و نوشته‌هایی بین شیعیان به وجود بیاید اما متاسفانه امروز عده‌ای با اشعار آسیب ساز آب به آسیاب دشمن می‌ریزند و نظارتی هم نمی‌شود و دست آویزی فراهم می‌شود برای کسانی که به دنبال زیر سوال بردن تمامیت شیعه هستند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها