امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۲:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47741
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 174
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس «بن رودز» مشاور «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا و معاون مشاور امنیت ملی در ارتباطات استراتژیک ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس «بن رودز» مشاور «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا و معاون مشاور امنیت ملی در ارتباطات استراتژیک این کشور در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه «العربیه»، تأکید کرد که واشنگتن بر برکناری «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه و حمایت سیاسی و نظامی از معارضان سوری تأکید دارد.

رودز تأکید کرد که دولت اوباما از راهکار نظامی دست نخواهد کشید و این مسئله را به شورای امنیت ارجاع خواهد داد اما واشنگتن بیش از چند هفته برای عمل کردن دمشق به تعهداتش درباره جنگ افزار شیمیایی‌اش صبر نخواهد کرد و این انتظار حتی به یک ماه هم نخواهد رسید.

وی افزود: می‌خواهیم تصمیم شورای امنیت برای خلع سلاح شیمیایی سوریه چشم اندازی به همراه داشته باشد، نمی‌خواهم برای این مسئله جدول زمانی تعیین کنم اما نمی‌خواهیم با روش وقت کشی از سوی دمشق، روبرو شویم. با توجه به حجم تسلیحات شیمیایی حکومت سوریه این مسئله وقت‌گیر خواهد بود و اگر سوریه در مسیر نابود کردن این جنگ افزارها قدم بر دارد مورد قبول خواهد بود اما اگر به تعهداتشان عمل نکنند ما در موضع خود بازنگری خواهیم کرد.

مشاور اوباما همچنین تأکید کرد که نسبت به قاطعیت گزارش‌هایی که حاکی از انتقال جنگ افزارهای شیمیایی دمشق به عراق و لبنان است شک دارد و افزود که خلع سلاح دمشق از سلاح شیمیایی به خودی خود نوعی مجازات به شمار می‌آید.

وی همچنین افزود که ما در حال حاضر در حال بررسی مسئله جنگ افزار شیمیایی و قرار دادن آن تحت نظارت بین المللی هستیم که این مسئله مواضع ثابت ما را که حمایت از معارضان و تأکید بر کنار رفتن اسد از قدرت بر اساس ژنو است، را تغییر نخواهد داد و کناره گیری اسد از قدرت بخشی از گفت‌وگوهای ژنو باقی خواهد ماند.

مشاور اوباما تأکید کرد که واشنگتن معتقد است که در بحث استفاده از تهدید نظامی برای از بین بردن سلاح شیمیایی حکومت سوریه، موفق عمل کرده‌‌ایم و ما به اعمال فشار خود تا زمانی که مطمئن شویم اسد تمام جنگ افزارهای خود را نابود کرده ادامه خواهیم داد.

وی افزود: ما به رایزنی‌های خود با کنگره ادامه می‌دهیم و به نظر می‌رسد برخی از قانون‌گذارها در کنگره می‌خواهند به راهکار سیاسی فرصتی دوباره دهند و در حال بررسی طرح اعطای مجوز حمله نظامی به دولت هستند و از کنگره می‌خواهیم که به این طرح رأی مثبت دهند زیرا همانگونه که رئیس جمهور اعلام کرد ما در آمادگی کامل برای وارد کردن ضربات سنگین به اسد هستیم.

وی مدعی شد که مجازات نکردن اسد به دلیل استفاده از سلاح شیمیایی، ایران را تشویق خواهد کرد که به سلاح هسته‌‌ای دست پیدا کند در حالی که ایالات متحده نمی‌تواند این مسئله را بپذیرد.

وی افزود: تصمیم گرفته‌ایم که از لحاظ سیاسی معارضان وشورای نظامی را حمایت کنیم و کمک‌های ما در چهارچوب انسان دوستانه و نظامی افزایش پیدا خواهد کرد و شامل حال ائتلاف معارضان و شورای نظامی خواهد شد.

وی همچنین از پاسخ دادن به سوالی درباره جزئیات حمایت نظامی از معارضان سر باز زد و گفت: نمی‌توانم وارد جزئیات این مسئله شوم اما ما می‌خواهیم روی معارضانی کار کنیم که تجهیزات بهتری دارند و ما با کشورهای دیگر از جمله ترکیه، عربستان، قطر، امارات و اردن همکاری می‌کنیم که معارضان را با کمک‌های سیاسی و نظامی در داخل سوریه یاری کنیم.

وی همچنین تأکید کرد که به نظر واشنگتن راهکار سیاسی راه حل بحران سوریه است که با برکناری اسد و پایان خشونت در این کشور صورت خواهد گرفت و آمریکا بر اساس نشست ژنو2 حکومت انتقالی را بدون اسد می‌بیند.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها