امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۶:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47748
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۴
تعداد بازدید: 139
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین سفر استانی خود به شهر مقدس قم رفت و پس ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین سفر استانی خود به شهر مقدس قم رفت و پس از زیارت حرم حضرت معصومه(س)، دیدار خود با مراجع عظام تقلید شیعیان و علما را آغاز کرد.

در این دیدارها مراجع عظام ضمن تاکید مواردی در حوزه فرهنگ و اشاره به سوابق افرادی که در گذشته در این وزارتخانه فعالیت داشته‌اند حوزه فرهنگ را مهم خوانده و مواردی را یادآور شدند.

آیات عظام با بیان اینکه هنر، کتاب، موسیقی و رسانه می‌تواند در راستای رشد و بالندگی جامعه کمک کند، این مسیر را بسیار حساس خواندند و تاکید فرمودند که می‌توان با همت و تلاش خود به یاری خدا در این کار موفق شد. شما باید در انتخاب مشاوران خود دقت کنید تا افرادی باشند که این خصوصیات را درک کنند و در این خصوص متعهد باشند.

موضوع انتخاب افراد برای معاونت که اجرائیات را در هر وزارتخانه بر عهده دارند بسیار مهم محسوب می‌شود، معاونان هنری، مطبوعاتی و سینمایی وزارت ارشاد معرفی شدند و تنها معرفی معاون فرهنگی باقیست، که باید نکاتی را در این حوزه به وزیر ارشاد یادآور شد.

اهمیت این مهم به حدی است که علی جنتی در دیدار با مراجع عظام تقلید به نکاتی اشاره و عنوان داشت، با وسواس دنبال این هستم که در صورت امکان یک شخصیت حوزوی در معاونت فرهنگی ارشاد گماشته شود.

این سخن جنتی باید مواردی را در بر داشته باشد تا تاکید بر منویات مطرح شده مراجع عظام باشد، چرا که تنها انتخاب فردی حوزوی کفایت نمی‌کند چه بسیار افرادی که حتی در دوره‌های گذشته حوزوی بوده اما در سایت‌ها و بخش‌هایی فعالیت می‌کردند که لطمات زیادی وارد کرده و حتی برخی از همکارانشان هم در آن سوی مرزها و در سایت‌های و رسانه‌هایی چون بی‌بی سی فارسی و صدای آمریکا مشغول به کار هستند.

مهر تایید تنها در پرونده معاونی زده نمی‌شود که حوزوی باشد چرا که گاهی عملکردهای افرادی که خودشان را جریان سوم یا نواندیشی دینی مطرح کرده بودند که سپردن سکان معاونت فرهنگی به آنها ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

مشاور و معاون امین و موافق هم راستا با منویات رهبر و موازین نظام جمهوری اسلامی ایران باید مورد تاکید وزیر ارشاد برای انتخاب یک معاون اصلح باشد تا هم مقابل جریان نواندیش‌پندار گرفته شود و هم پای روشنفکران از جریان کتاب و ورود به ممیزی بریده شود.

البته انتخاب مهمترین حوزه معاونت وزارت ارشاد احتیاج به مشاورانی دارد که خود به دغدغه مراجع تقلید اعتقاد داشته باشند نه این که این دیدارها فقط به صورت سمبلیک برگزار شود و خروجی آن با سخنان مطرح شده در این گونه دیدارها مغایرت داشته باشد.

معاون فرهنگی که انتخاب می‌شود باید بداند انتشار کتاب‌های علوم انسانی و دینی باید دقت فراوانی صورت بگیرد و سیر تولید و ترجمه این گونه آثار نباید یکسره از خارج به داخل صورت بگیرد.

 فردی که هم‌اکنون در گمانه‌زنی‌ها و احتمالات به عنوان گزینه معاون فرهنگی مطرح است در سابقه خود حضور ناموفق در ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری را در کارنامه کاری خود دارد و دیگر سوابقش نیز سیاسی (نمایندگی مجلس) و رشته تخصصی‌اش نیز پزشکی است و حال در ادامه روند سابق در انتصابات معاونت فرهنگی در دو دوره گذشته به نظر می‌رسد یک شخصیت شبه‌سیاسی و خارج از خوزه فرهنگ سکاندار این عرصه خواهد شد.

در دیدار جنتی با مراجع تقلید کتاب بسیار مورد توجه بود به گونه‌ای که به نمایشگاه کتاب و ورود کتاب‌های غیر علمی هم تصریح شد که در نمایشگاه‌های کتاب، امکان ورود کتاب‌های غیر علمی وجود دارد، باید کتاب‌ها قبل از ورود به نمایشگاه مورد تفکیک قرار بگیرند و تمهیداتی صورت بگیرد که از ورود کتاب‌های غیر مفید و ضد شیعی به نمایشگاه جلوگیری شود.

اما موضوع قابل ذکر دیگر که به وزیر ارشاد منعکس شد گرانی کاغذ، بود، آیات عظام پیرامون این مهم عنوان داشتند که نشر کتاب با توجه به گرانی کاغذ بسیار مشکل است و ناشران کتاب در این زمینه متحمل مشکلات فراوانی می‌شوند و دولت باید تمام تلاش خود را برای حل این مشکل انجام دهد. 

اهمیت ممیزی کتاب که این روزها حاشیه‌های فراوانی را برای این وزارتخانه ایجاد کرده، از موارد مطرح شده دیگر بود که یک عده از افراد غیر متخصص در رشته‌های تخصصی در صدد نشر کتاب بر می‌آیند که باید جلوی این کار گرفته شود و این کتاب‌ها قبل از چاپ مورد بررسی قرار بگیرد.

در میان سخنان و نصایح مراجع عظام نکاتی برجسته است که باید سرلوحه فعالیت‌های وزیر ارشاد قرار گیرد، در مرتبه نخست موضوع انتخاب معاون فرهنگی است، چرا که تاکید آیات عظام نشان می‌دهد در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حوزه کتاب بسیار مهم شمرده می‌شود و بحث ممیزی باید مورد تاکید معاون فرهنگی ارشاد باشد، همان فردی که ضمن انجام تمام ضوابط نشر از وجود کلمات سخیف و ضد ارزشهای دبنی و نظام اسلامی باید جلوگیری کند.

از جمله خصوصیات معاون فرهنگی که در دیدار جنتی با مراجع تقلید مورد تاکید قرار گرفت انتخاب مشاوران خوب بود، چرا وزیر ارشاد باید در انتخاب مشاوران خود دقت کند تا افرادی انتخاب شوند که خصوصیات نظام جمهوری اسلامی را درک کنند و در این خصوص متعهد باشند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها