امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۱۲:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4775
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۴:۵۱
تعداد بازدید: 112
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عراق طی دو هفته گذشته عرصه درگیری مسلحانه‌ای شد که این کشور را تا مرز یک جنگ طایفه‌ای شبیه به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عراق طی دو هفته گذشته عرصه درگیری مسلحانه‌ای شد که این کشور را تا مرز یک جنگ طایفه‌ای شبیه به آنچه که در سوریه روی داده است، پیش برد.

ماجرا از آنجا شروع شد که تعدادی از افرادی که تحت عنوان معترض در میدان‌ الحویجه شهر کرکوک حضور داشتند به نیروهای ارتش عراق حمله کردند که این مسئله منجر به درگیری دو طرف شد که طی آن 27 نفر کشته شدند.

پس از این درگیری موجی از حملات رسانه‌ای علیه دولت عراق شکل گرفت، رسانه‌هایی که دو سال قبل با همین شیوه تبلیغاتی اعتراضات در سوریه را به جنگی تمام عیار مبدل کردند.

شخصیت‌های سیاسی عراق نیز در این میان به چند دسته تقسیم شدند؛ افرادی چون اسامه نجیفی رئیس پارلمان و ایاد علاوی رئیس فهرست العراقیه از این ناآرامی‌ها که مبدا آن به اعتراضات دو ماهه گذشته در استان‌های الانبار، موصل و صلاح‌الدین بر می‌گشت به عنوان فرصتی برای افزایش فشار به دولت استفاده کردند.

شخصیت‌های دیگری چون ابراهیم جعفری رئیس فراکسیون همپیمانی ملی در پارلمان و سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق تلاش کردند با رایزنی با دیگر گروه‌ها در راستای حل مشکلات گام بردارند.

در این میان مراجع عراق نیز که از این خونریزی‌ها نگران بودند از تلاش برای حل مشکل و جلوگیری از تبدیل شدن به بحرانی تما‌م‌عیار حمایت کردند.

دولت عراق هم در این میان با عملکردی مناسب اجازه تشدید خشونت‌ها را نداد و با کمک عشایر مناطق سنی‌نشین تا حد زیادی از افزایش خشونت‌ها جلوگیری کرد.

کارشناسان بر این باورند که آغاز و گام اول برای حل بحران در استان‌های غربی سنی نشین توافقات بین منطقه کردستان با دولت بغداد بود و سفر نیچیروان بارزانی نخست وزیر منطقه کردستان در همین راستا بود.

در این باره یک منبع آگاه به خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: نیچروان بارزانی طی سفر به بغداد با تعداد زیادی از مقامات این کشور دیدار کرد و در این دیدارها 7 موضوع مورد اختلاف را حل کرد.

این منبع اعلام کرد که پس از این توافق بود که وزرای کرد پس از 55 روز به کابینه بازگشتند.

این تحولات نشان داد که شرایط عراق برخلاف پیش‌بینی برخی مقامات منطقه با سوریه متفاوت است و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد.

برخی طرف‌های منطقه‌ای تلاش کردند که شرایط عراق را با دامن زدن به خشونت‌ها، به اهداف مورد نظر خود دست یابند.

مجید جلالی کارشناس مسائل عراق و منطقه کردستان در این باره تاکید کرد که برخی کشورهای منطقه به دنبال انتقام گرفتن از دولت بغداد بودند ولی در رسیدن به این هدف ناتوان ماندند.

وی در این باره تصریح کرد که توافق نوری مالکی با کردستان باعث شد تا بخشی از مشکلات کاهش پیدا کند و زمینه را فراهم کرد تا بغداد در کنار اربیل مسائل پیش آمده در مناطق شمال غربی(سنی نشین) را با تمهیدات بهتر حل کنند.

کارشناسان سیاسی بر این باورند که اگر دولت عراق در حل مشکلات با کردستان موفق باشد، می‌تواند اهل تسنن را برای حل اختلافات از طریق گفت‌وگو ترغیب کند.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها