امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۴:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47762
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۴
تعداد بازدید: 77
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در پی بازگشایی خانه سینما، روزنامه انگلیسی‌زبان «گاردین» در گزارشی تحت عنوان «تولد دوباره ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در پی بازگشایی خانه سینما، روزنامه انگلیسی‌زبان «گاردین» در گزارشی تحت عنوان «تولد دوباره خانه سینما در تهران و نشانه‌های تخفیف در مواضع سختگیرانه رژیم نسبت به صنعت فیلمسازی داخل کشور»، به نقل از خبرگزاری‌های داخلی ایران نوشت: مهمترین جامعه صنفی صنعت فیلم ایران، حدود دو سال پس از آن‌که توسط تندروها تعطیل شد، بازگشایی شد.

«گادرین» در ادامه افزود: تعطیلی خانه سینما مورد انتقاد کارگردانان مطرحی چون «اصغر فرهادی» که فیلمش برنده اسکار 2012 بهترین فیلم خارجی زبان شد، قرار گرفت. اکنون بازگشایی خانه سینما نشان دهنده تغییر در رویکردهای دولت جدید به ریاست‌جمهوری «حسن روحانی» نسبت به فیلم و سینما است، دولتی که نسبت به دولت پیشین به مراتب معتدل‌تر دیده می‌شود و به نظر می‌رسد که نسبت به مقولات فرهنگی با صعه صدر بیشتری برخورد نماید.

این روزنامه در ادامه گزارش خود یادآوری کرد: انجمن صنفی سینمای ایران که بیش از 5 هزار هنرمند وابسته به صنعت فیلم از سراسر ایران در آن عضو هستند، ژانویه سال 2012 به اتهام تغییر غیرقانونی در مفاد اساسنامه، تعطیل شد. «حجت‌الله ایوبی»، معاونت سینمایی وزارت ارشاد ضمن انتقاد از تعطیلی خانه سینما، تصدیق کرد که تصمیم بر بازگشایی خانه سینما نشان دهنده حمایت رئیس جمهور جدید از فیلمسازان داخلی است.

روزنامه گاردین به مصاحبه «ایوبی» با یکی از رسانه‌های داخلی ایران اشاره کرد و به نقل از او نوشت: زمانی‌که یک مقوله فرهنگی _همانند آنچه که در مورد خانه سینما روی داد_ به مسئله‌ای سیاسی تبدیل می‌شود، به این خاطر است که موقعیت پیش آمده به خوبی مدیریت نشده است. 

گادرین در پایان گزارش خود متذکر شد: بازگشایی خانه سینما این امید را به وجود می‌آورد که «جعفر پناهی»، فیلمساز مشهور ایرانی، ممکن است بتواند به زودی از رویکردهای معتدل به وجود آمده، بهره‌مند شود. «پناهی»، سازنده فیلم‌های «بادکنک سفید» و «آفساید»، اخیرا به خاطر انتقاد از مقامات ایرانی در فیلم‌هایش، تحت بازداشت خانگی قرار گرفته است. او دسامبر سال 2010 به شش سال زندان و ممنوعیت فیلمسازی برای 20 سال محکوم شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها