امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۳:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47822
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۰
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سومین روز از مذاکرات وزرای خارجه روسیه و آمریکا پایان یافت. «سرگئی لاوروف» و «جان کری» بعد از ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سومین روز از مذاکرات وزرای خارجه روسیه و آمریکا پایان یافت. «سرگئی لاوروف» و «جان کری» بعد از این جلسه در کنفرانس خبری مشترک حضور پیدا کردند.
«جان کری» با حضور در این کنفرانس خبری از توافق بر سر چارچوب اجرای طرح نظارت بین‌المللی بر تسلیحات شیمیایی دمشق خبر داد و گفت دولت سوریه یک هفته فرصت دارد تا لیستی از تسلیحات شیمیایی خود را منتشر کند. به گفته کری، برای اجرای این طرح 6 مرحله در نظر گرفته شده است. در پایان این طرح، تسلیحات شیمیایی سوریه نابود می‌شود.
وزیر خارجه آمریکا بار دیگر تاکید کرد که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور راهکار دیپلماتیک را به استفاده از قوای نظامی در موضوع سوریه، ترجیح می‌دهد. با این حال وی مدعی شد که دو طرف توافق کرده‌اند که اگر سوریه به تعهدات خود پایبند نباشد، شورای امنیت به بند هفت منشور سازمان ملل متوسل شود. این بند از منشور در صورت لزوم اجازه استفاده از قوای نظامی علیه کشورهای دیگر را صادر می‌کند.
«سرگی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز نشست امروز خود با کری را «خوب» توصیف کرد. پیشتر خبرگزاری رویترز هم گزارش داده بود که دو طرف به توافق نهایی در مورد نحوه اجرای طرح پیشنهادی روسیه، نزدیک شده‌اند. لاوروف تاکید کرد که دمشق به تعهد خود برای پیوستن به معاهده منع استفاده از تسلیحات شیمیایی پایبند است. به گفته لاوروف، دو طرف به اهدافی که روسای‌جمهور آمریکا و روسیه در حاشیه نشست «جی 20» بر سر آن توافق کرده بودند، دست یافته‌اند.
بنا بر طرحی که مورد توافق طرفین قرار گرفته، دولت سوریه باید پیش از نابودی تسلیحات شیمیایی، به بازرسان سازمان ملل اجازه دهد به محل‌های نگهداری این تسلیحات دسترسی کامل داشته باشند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها