امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 14
۰۰:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47837
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۲
تعداد بازدید: 72
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه المنار، دفتر امور آوارگان جنبش حماس در بیانیه‌ای تاکید کرد: عاملان جنایت صبرا ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه المنار، دفتر امور آوارگان جنبش حماس در بیانیه‌ای تاکید کرد: عاملان جنایت صبرا و شتیلا هرگز از مجازات گریزی نخواهند داشت و جامعه جهانی باید عاملان این کشتار را به دادگاه جنایی بین‌المللی به دلیل ارتکاب جنایت جنگی ضد انسانی تحویل دهد.

حماس همچنین از تشکیلات خودگردان و اتحادیه عرب خواست تا ارائه شکایت و درخواست تعقیب جنایتکاران صهیونیست و عاملان ارتکاب این جنایت و محاکمه آنها در دادگاه بین‌المللی را پیگیری کرده و اجازه ندهند دشمن از مجازات فرار کند.

در این بیانیه همچنین آمده است که طرح مذاکرات با صهیونیست‌ها، وقت تلف کردن و تباه کردن تلا‌ش‌های فلسطینی، حقوق و اصول فلسطین، جانفشانی‌ها و خون ملت فلسطین است.

حماس همچنین تسریع در تحقق آشتی ملی و توافق بر سر طرح ملی و یکپارچه فلسطین و هدایت به سمت رفع محاصره نوار غزه را که اهالی این منطقه را در تنگنا قرار داده است، خواستار شد.

کشتار فجیع صبرا و شتیلا

در فاصله روزهای 16 تا 18 سپتامبر 1982 (25 تا 27 شهریور 61) اردوگاه‌های فلسطینی صبرا و شتیلا در جنوب بیروت شاهد به خاک و خون کشیده شدن هزاران زن و کودک و پیر و جوان آواره فلسطینی توسط صهیونیست‌ها به فرماندهی آریل شارون وزیر جنگ وقت رژیم صهیونیستی و مزدوران وی یعنی نیروهای فالانژ بودند.

نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی به فرماندهی آریل شارون سه ماه پیش از وقوع این کشتار در سال 1982 پس از عبور از مرز لبنان تا مرکز بیروت پیشروی کردند و این شهر به طور کامل زیر یوغ اشغال صهیونیست‌ها قرار گرفت.

در پی این یورش وحشیانه، رژیم صهیونیستی معاهده به اصطلاح صلحی را بر مسئولان لبنانی که در آن زمان درگیر جنگ‌های داخلی بودند، تحمیل کرد و سران صهیونیست و شخص شارون در توجیهی مزورانه، هدف از اشغال بیروت را خارج ساختن گروه‌های فلسطینی از این کشور به عنوان منبع «تشنج» خواندند!

شارون از دلایل دیگر این تهاجم، از بین بردن ساختار سازمان آزادیبخش فلسطین در لبنان را ذکر کرد و مدعی شد با این کار دولت لبنان از قدرتی برخوردار خواهد شد که بتوان با آن به عنوان طرف مورد گفت‌وگو به بحث پرداخت.

صهیونیست‌ها با تقویت گروه طرفدار خود در لبنان (فالانژیست‌ها) "بشیر جمیل" رهبر وقت حزب فالانژ (معروف به کتائب) را به ریاست جمهوری لبنان سوق دادند اما وی بیش از 3 هفته در راس حکومت نبود چرا که بر اثر انفجار بمب به همراه 18 نفر از اعضای حزب کتائب کشته شد.

ترور بشیر جمیل و حضور هزاران نظامی صهیونیست در بیروت آریل شارون را بر آن داشت که با بهره برداری از این فرصت و به بهانه انتقام خون جمیل با همکاری مزدوران لبنانی خود ساکنان اردوگاه صبرا و شتیلا را به خاک و خون بکشد.

از همین رو نظامیان صهیونیست و نیروهای فالانژ لبنان عصر روز 16 سپتامبر 1982 به اردوگاه صبرا و شتیلا یورش برده و در مدت 48 ساعت به فجیع ترین وضع ممکن به قتل عام آوارگان فلسطینی پرداختند.

در این قتل عام سه هزار و 297 فلسطینی و لبنانی شهید شدند. در میان کشته‌ها 136 لبنانی وجود داشت. پیکر هزار و 800 نفر در خیابان‌ها و کوچه‌های تنگ این اردوگاه رها شده بود و هزار و 97 تن دیگر نیز در بیمارستان غزه و 400 تن دیگر در بیمارستان عکا به شهادت رسیدند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها