امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۰۵:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47867
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۲
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حامد اختیاری با ارائه مقاله‌اش تحت عنوان «توانبخشی شناختی برای تخلیه نفس در میان معتادان به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حامد اختیاری با ارائه مقاله‌اش تحت عنوان «توانبخشی شناختی برای تخلیه نفس در میان معتادان به مواد مخدر» است، گفت: قشر مخ در افراد معتاد به مت آمفتامین، کمتر است.

وی مراحل تحقیق خود روی افرادی که در سنین 20 ، 27 ، 30 ، 32 و 33، دوره هایی از اعتیاد و ترک را تجربه کرده و در نهایت به زندگی بازگشتند، تشریح کرد.

اختیاری اظهارداشت: از روی MRI مغز این افراد و افراد سالم و مقایسه آنها با یکدیگر، به تفاوت هایی در دو نیمکره راست و چپ آنان رسیدیم که بیشتر این تفاوت در نواحی پیشانی مغز است.

وی نتیجه گرفت که قشر مخ در افراد معتاد کمتر شده و در نتیجه کارکرد این ناحیه از مغز آسیب دیده است .

وی با طرح این سؤال که چه عملکردهایی مربوط به این نواحی می شود گفت: عملکردهایی که به نواحی پیشانی مربوط می‌شود عبارتند از تنظیم و مدیریت فعالانه هیجانات، مقاومت در برابر خواسته‌ها، تصمیم گیری‌های فعالانه و انتخاب بین گزینه ها و همچنین تمرکز توجه و حفظ و استمرار فعالیتهای هدفمند .

اختیاری افزود: افراد معتاد برای جبران آسیبهای وارد شده به این بخش از مغز و اختلال در عملکرد آن و به اصطلاح، مدیریت تهی شدگی،باید با آموزش، کسب مهارتها، ورزش های منظم، نگاه کردن به خود در آیینه و..، منبع خودفعال مغز را افزایش دهند تا در مواقع لزوم از آن استفاده کنند و از سویی از کاهش این منبع یا خزانه جلوگیری کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار