امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۷:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47868
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۳
تعداد بازدید: 55
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سومین روز از مذاکرات وزرای خارجه روسیه و آمریکا پایان یافت. «سرگئی لاوروف» و «جان کری» بعد از ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سومین روز از مذاکرات وزرای خارجه روسیه و آمریکا پایان یافت. «سرگئی لاوروف» و «جان کری» بعد از این جلسه در کنفرانس خبری مشترک حضور پیدا کردند.
«جان کری» با حضور در این کنفرانس خبری از توافق بر سر چارچوب اجرای طرح نظارت بین‌المللی بر تسلیحات شیمیایی دمشق خبر داد و گفت دولت سوریه یک هفته فرصت دارد تا لیستی از تسلیحات شیمیایی خود را منتشر کند. به گفته کری، برای اجرای این طرح 6 مرحله در نظر گرفته شده است. در پایان این طرح، تسلیحات شیمیایی سوریه نابود می‌شود.
وزیر خارجه آمریکا بار دیگر تاکید کرد که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور راهکار دیپلماتیک را به استفاده از قوای نظامی در موضوع سوریه، ترجیح می‌دهد. با این حال وی مدعی شد که دو طرف توافق کرده‌اند که اگر سوریه به تعهدات خود پایبند نباشد، شورای امنیت به بند هفت منشور سازمان ملل متوسل شود. این بند از منشور در صورت لزوم اجازه استفاده از قوای نظامی علیه کشورهای دیگر را صادر می‌کند.
«سرگی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز نشست امروز خود با کری را «خوب» توصیف کرد. پیشتر خبرگزاری رویترز هم گزارش داده بود که دو طرف به توافق نهایی در مورد نحوه اجرای طرح پیشنهادی روسیه، نزدیک شده‌اند. لاوروف تاکید کرد که دمشق به تعهد خود برای پیوستن به معاهده منع استفاده از تسلیحات شیمیایی پایبند است. به گفته لاوروف، دو طرف به اهدافی که روسای‌جمهور آمریکا و روسیه در حاشیه نشست «جی 20» بر سر آن توافق کرده بودند، دست یافته‌اند.
وزیر خارجه روسیه در این نشست خبری بار دیگر نسبت به تبعات توسل به قوای نظامی در برخورد با سوریه هشدار داد و گفت این امر نه تنها برای سوریه، بلکه برای کل منطقه خطرناک است. لاوروف همچنین گفت در صورتی که سوریه به تعهدات خود پایبند نباشد، پرونده این کشور به شورای امنیت می‌رود، اما قرار نیست از توسل به اقدام نظامی صحبتی شود. به گفته وی، نشست صلح موسوم به «ژنو 2» هم که قرار بود در ماه جاری برگزار شود، به ماه آینده موکول شده است. لاوروف در این نشست تاکید کرد که مخالفان دولت سوریه هم باید با حضور در این نشست، حسن نیت خود را ثابت کنند.
بنا بر طرحی که مورد توافق طرفین قرار گرفته، دولت سوریه باید پیش از نابودی تسلیحات شیمیایی، به بازرسان سازمان ملل اجازه دهد به محل‌های نگهداری این تسلیحات دسترسی کامل داشته باشند. به گفته «جان کری» تسلیحات شیمیایی سوریه باید تا نیمه سال 2014 نابود شده یا از این کشور خارج شود.
وزیر خارجه آمریکا در این نشست خبری به وجود برخی اختلاف نظرها میان واشنگتن و مسکو اذعان کرد، اما گفت همکاری‌های دوجانبه همچنان ادامه می‌یابد. به گفته وی دو طرف در مورد نوع و میزان تسلیحات شیمیایی دولت سوریه نیز توافق دارند.
اوایل هفته قبل «سرگی لاوروف» طرحی را برای نظارت بین‌المللی و امحای تسلیحات شیمیایی سوریه ارائه کرد که این طرح با استقبال بین‌المللی مواجه شد. دمشق نیز این طرح را پذیرفته و آمادگی خود برای پیوستن به معاهده منع استفاده از تسلیحات شیمیایی را نیز اعلام کرده است. «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا نیز اعلام کرده است که تا مشخص شدن نتیجه این طرح، اقدام نظامی علیه سوریه را متوقف می‌کند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها