امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۳:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47881
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۴
تعداد بازدید: 253
به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دیشب برای دومین شب متوالی، کنسرت گروه 40 دف در تالار وحدت برگزار شد. در این ...

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دیشب برای دومین شب متوالی، کنسرت گروه 40 دف در تالار وحدت برگزار شد. در این کنسرت که بخش نخست آن از آلبوم اصفهان تنظیم شده و شامل 5 قطعه موسیقایی بود، نخست غم و شادی، سپس آغاز اصفهان، 40 مضراب و سپس قطعه‌ای با نام جهان یک سر نمی‌ارزد اجرا شد.

پس از این قطعه، قطعه‌ تک نوازی نی اجرا شد و پس از دقایقی تنبک به همنوازی با نی پرداخت و سپس قطعه همنوازی دف و نی اجرا شد، پس از این بخش خواننده گروه با نی همراه شد و این قطعه ادامه یافت.

«حسن خوش بیشتر عاشق روی توام بیشتر از پیش‌تر»

پس از این قطعه‌ای بیکلام در همنوازی سازها اجرا شد و سپس قطعه « غافل به من رسید و وفا را بهانه ساخت. افکنده سر به پیش و حیا را بهانه ساخت. آمد به بزم و دید من تیره روز را. ننشست و رفت و تنگی جا را» سپس سایر ابیات با همنوازی سازها همراه شد.

پس از این قطعه برای دقایقی تنبک و سنتور به همنوازی پرداختند و پس از آن همراه تک نوازی عود، خواننده ابیات زیر را برای حاضران اجرا کرد.

«باد ما و بود ما از داد تست      هستی ما جمله از ایجاد تست

لذت هستی نمودی نیست را     عاشق خود کرده بودی نیست را

لذت انعام خود را وامگیر    نقل و باده و جام خود را وا مگیر

ور بگیری کیت جست و جو کند    نقش با نقاش چون نیرو کند

منگر اندر ما مکن در ما نظر    اندر اکرام و سخای خود نگر

ما نبودیم و تقاضامان نبود     لطف تو ناگفتهٔ ما می‌شنود»

پس از این قطعه، قطعه «باده دهی زنده کنی مرده را     آنکه شود محو بیانی دگر» اجرا شد.

پس از این بخش و بعد از استراحتی کوتاه در پارت دوم اجرای گروه 40 دف، دف‌نوازان که متشکل از 25 هنرمند بودند به جمع نوازندگان اضافه شدند و از مجموعه‌ای با نام ریتم کاغذی، نخست قطعه «الله الله» را برای مخاطبان اجرا کردند.

سپس قطعه‌ای در همنوازی دف و نی اجرا شد و سپس قطعه‌ای کردی در آواز اصفهان و از مشتقات دستگاه همایون و با شعری از دکتر شریعتی اجرا شد. قطعه‌ای از این شعر به شرح زیر است:

«نمی دانم پس از مرگم چه خواهد شد،

نمی‌خواهم بدانم کوزه گر از اندام خاکم چه خواهد ساخت

ولی بسیار مشتاقم که از خاک گلویم سوتکی سازد

گلویم سوتکی باشدبه دست کودکی گستاخ و بازیگوش
و او یک ریز و پی‌در پی
دمش را بر گلویم سخت بفشارد
وخواب خفتگان خفته را آشفته تر سازد

بدین سان بشکند در من، سکوت مرگبارم را...»

پس از این قطعه، قطعه‌ای در مقام کردی و سپس تصنیف کردی من توم ئه وی در بیات ترک اجرا شد.

سپس قطعه دف‌نوازی «22 بهمن» و سپس تصنیف «سلطان من» با شعری از مولانا و تنظیم بهروز توکلی اجرا شد.

پس از این قطعه تصنیف رندامن براساس ملودی ترکی اوتوجان و بعد از آن قطعه‌ی مرکب نوازی دف با نام پرنیان اجرا شد.

بعد از این قطعه تصنیف کردی بریندار در دستگاه شور با شعری از ماموستا گوران برای مخاطبان اجرا شد و در انتها قطعه‌ای با نام یورتمه در مقام کردی توسط گروه 40 دف اجرا شد.

در این اجرا که فرشید قریب‌نژاد سرپرستی گروه 40 دف را بر عهده داشت، نوازندگانی از جمله فرمان قریب نژاد (نوازنده تاس،دهل و کاسه)، امیر کردستان‌چی (نوازنده دهل)، سیاوش حیدری (نوازنده کاخون، تمپو و اودو)، میدیا کیاست(نوازنده دید جریدو و شیکر)، نغمه بابایی (نوازنده اودو) و جمشید آقایی (نوازنده سنتور)، مرتضی خیام زاده(نوازنده بربط)، رضا پدیدار(نوازنده نی)، رضا توسلی (نوازنده تار)، سهیل سان احمدی (نوازنده تار و بم‌تار)، جواد عزیزی (نوازنده دیوان و تنبور)، محمد رضا اصغری (نوازنده سنتور)، امید ثمری (نوازنده سنتور باس)، فرشید خلیلی‌فر و بهرنگ مفیدی(نوازنده سنتور)، شهروز قطبی (نوازنده ویولن و کمانچه)، آیدین ترکیان (نوازنده کمانچه) حضور داشتند.

دف‌نوازان این گروه متشکل از محمدرضا افشاری (دف دایره)، ابراهیم احمدی (دف، دایره، دهل)، علی مبارکی، بهنود زیبایی، سعید حسینی، رضا فروزان‌پور، مجید معدنی‌پور، مرتضی شاه‌میریف جاسم جلالی، شوان قریب‌نژادف کیان زندی، سید پیمان میرعابدی، سهیل حیرتی، فریده قریب‌نژاد، فوژان قریب‌نژاد، طیبه حامد، سمنترا پارسی، کتایون فهیمی، آمنه عباسیان، زهره‌شاه‌محمدان،‌زهره درویش، ریحانه بابائیان، سوسن بخشی، لیلی محمودی، منیر هنردوست، مائده ده‌پهلوان، پرنیان خرمی، افسانه استاجی، مریم فلاح‌زاده و نسترن شبستری گروه را همراهی می‌کردند.

گروه 40 دف از بهمن 1378 تشکیل شده و از جمله فعالیتهای این گروه می‌توان به چندین اجرای تلویزیونی در شبکه‌های بین‌المللی و همچنین انتخاب بعنوان گروه برگزیده شانزدهمین جشنواره موسیقی فجر همچنین هفدهمین جشنواره فجر و مقام اول فستیوال روز جهانی موسیقی در فرانسه اشاره کرد.
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها