امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۹:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47920
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۱
تعداد بازدید: 79
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس امین حسین رحیمی رئیس دیوان عالی محاسبات بعد از ظهر امروز در مراسم تودیع و ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس امین حسین رحیمی رئیس دیوان عالی محاسبات بعد از ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه وزرای سابق و جدید این دیوان در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره جلوگیری از تخلفات اداری دولتی اظهار داشت: بسیاری از تخلفاتی که دستگاه‌های اجرایی انجام می‌دهند به دلیل این است که مدیران قوانین و مقررات را نمی‌دانند. از این رو آموزش مدیران مالی یکی از اولویت‌های ما به شمار می‌رود که نیاز به تعامل با دولت دارد.

رئیس دیوان عالی محاسبات تصریح کرد: اگر دولت نخواهد، این کار انجام نمی‌شود چرا که وظیفه آموزش در وهله اول به عهده خود دولت است اما ما امکانات را فراهم و اساتید را در اختیارشان قرار می‌دهیم تا بتوانند آموزش‌های لازم را ارائه دهند.

وی افزود: اگر مدیران آموزش ببینند بسیاری از تخلفات غیرعمد کم می‌شود؛ همچنین یکی دیگر از راه‌ها استقرار کنترل داخلی است و در هر دستگاه اجرایی باید یک سیستم باشد که اقدامات مالی آن را کنترل کند.

رحیمی یادآور شد: مطابق قانون دیوان محاسبات تنها مرجعی که صلاحیت دارد بگوید چه مرجعی در چه دستگاهی باشد دیوان محاسبات است که تاکنون این موضوع کمتر مورد توجه قرار گرفته از این رو مستلزم همکاری دولت است.

رئیس دیوان عالی محاسبات افزود: استقرار سیستم کنترل داخلی در دستگاه‌های اجرایی که در واقع دیوان آنها را آموزش داده و از آنها گزارش می‌گیرد یکی دیگر از اقدامات است و با شعارهای دولت، ما امید به همکاری داریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: دیوان محاسبات نباید اقدامات خود را جنجالی کرده و با حاشیه همراه کند. ما پرونده‌های بسیاری در دیوان داشتیم که رسیدگی شد اما رسانه‌ای نکردیم از این رو تا موضوعی که درباره آن رای قطعی نباشد نباید رسانه‌ای شود.

وی در ادامه منظور از اطلاع‌رسانی دیوان را راجع به پرونده یا فرد خاصی ندانست و گفت: به طور کلی اگر دیوان گزارشات را به موقع به مجلس دهد جلوی تخلفات گرفته می‌شود.

رحیمی از نشست خبری خود در آینده نزدیک خبر داد و گفت: به زودی برنامه‌هایم را به طور مفصل بیان خواهم کرد و اگر پرونده‌ای مجاز باشد در آنجا مطرح می‌کنم.

رئیس دیوان عالی محاسبات در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا رویکرد شما با رسانه‌ها تغییر خواهد کرد افزود: ما اطلاع‌رسانی را با استفاده از رسانه‌ها بسیار جدی می‌گیریم اما بپذیرید که در خصوص پرونده‌هایی که افراد در آن به عنوان متخلف مطرح هستند تا رای قطعی صادر نشود مرجعی نباید راجع به آنها اطلاع‌رسانی کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره دادستان دیوان محاسبات نیز گفت: این فرآیند هم مثل ریاست دیوان است. کمیسیون برنامه از افراد داوطلب ثبت‌نام و آنها را بررسی می‌کند و در نهایت در صحن مجلس که در مهرماه و بعد از تعطیلات خواهد بود انجام می‌شود.

رحیمی در پاسخ به سوالی درباره شکایت چند شرکت خصوصی از بانک مرکزی گفت: این از موضوعاتی است که فعلا چیزی درباره آن نمی‌گوییم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ما وقتی انحرافات بودجه را مطرح می‌کنیم علت‌های انحراف را هم می‌گوییم اظهار داشت: وجود قوانین دست و پاگیر یا متناقض، قوانینی که دستگاه اجرایی انجام ندهد از جمله انحراف بودجه است که در صدد اصلاح آن هستیم.

به گزارش خبرنگار فارس در ابتدای مراسم تودیع و معارفه روسای سابق و جدید دیوان عالی محاسبات عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس طی سخنانی اظهار داشت: در دوره ریاست آقای رحمانی‌فضلی تعامل خوبی با مجلس وجود داشت و نماینده دیوان در کمیسیون اجتماعی مجلس نیز حضور می‌یافت.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: گسترش مناسبات بین‌المللی در حوزه حسابرسی و استفاده از دستاوردهای مجامع بین‌المللی، تشکیل سند راهبردی و برنامه پنجساله دیوان، تعامل با دستگاه‌های نظارتی و تصمیم‌گیری بر مبنای خرد جمعی از اقداماتی بود که آقای رحمانی‌فضلی به آنها جامه عمل پوشاند.

عزیزی همچنین خاطرنشان کرد: امیدواریم حضور آقای رحیمی نیز بسیار پربرکت باشد و مطمئن هستیم اقدامات خوبی که آقای رحمانی فضلی انجام داده، ادامه می‌دهد و باید دانست راه ورود به دولت از دیوان محاسبات می‌گذرد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها