امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۵:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48015
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۳
تعداد بازدید: 70
«فادیا دیب»، رئیس کمیته روابط خارجی و بین المللی مجلس سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در سوریه، اظهار داشت: ...

«فادیا دیب»، رئیس کمیته روابط خارجی و بین المللی مجلس سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در سوریه، اظهار داشت: راه حل روسیه که در صحنه سیاسی سوریه نمود یافته است، پس از فشارهای فراوان سیاسی و رسانه‌ای و حتی تهدید نظامی علیه دمشق، برای برون رفت از بحران کنونی به شیوه دیپلماتیک، بسیار حائز اهمیت است و در نهایت منجر به گفت‌وگوی ملی از طریق کنفرانس ژنو 2 خواهد شد.

وی با اشاره به موافقت سوریه با راه حل پیشنهادی روسیه، تصریح کرد: همه طرف‌های دست اندرکار این توافق باید به فکر راه حل سیاسی باشند، زیرا هرگونه اقدام نظامی در منطقه، آتش جنگ جهانی را شعله‌ور خواهد کرد.

دیب با بیان اینکه اکنون جهان نظامی چند قطبی شده و دیگر نظام تک قطبی پایان یافته است، تاکید کرد: سوریه نیز در صحنه سیاسی بین المللی حائز اهمیت فراوانی است.

این عضو مجلس سوریه در ادامه، راه حل سیاسی را برای همه طرف‌ها رضایت‌بخش دانست و گفت: این راه، آرامش را در منطقه برقرار می‌کند، ضمن اینکه سوری‌ها همواره به دنبال حل و فصل سیاسی بوده‌اند، زیرا خشونت و خونریزی را به هیچ وجه راهی برای حل بحران‌ها نمی‌دانند.

وی با اشاره به اینکه دولت سوریه از ابتدا بر راه حل سیاسی تاکید داشت، تصریح کرد: این دولت سوریه بود که تشکیل کمیته تحقیق بین المللی در خصوص حوادث «خان العسل» را خواستار شد، زیرا بنابر گزارش روسیه در خان العسل، نیروهای ارتش و شهروندان سوری هدف حمله افراد مسلح  قرار گرفتند و روسیه نیز گزارش مزبور را با اسناد و مدارک متعدد به شورای امنیت سازمان ملل ارسال کرد.

دیب، یادآور شد که دولت سوریه، بارها از کمیته مزبور خواست با تحقیق در این خصوص از تکرار حوادث مشابه جلوگیری به عمل آورد، اما این درخواست در راهروهای شورای امنیت و سازمان ملل مسکوت ماند و تمام نشانه‌ها و مدارک آن نیز محو شد.

وی افزود: به نظر می‌رسد، از کمیته تحقیق خواسته شده است که از اعلام عامل استقاده از سلاح شیمیایی خودداری کند تا به این ترتیب از فاش شدن بسیاری از واقعیت‌ها جلوگیری شود.

دیب تصریح کرد: پس از آن و پیش از روشن شدن نتیجه کمیته تحقیق، آمریکا از حمله نظامی به سوریه سخن گفت، با این حال سوریه چیزی برای پنهان کردن و بیم داشتن ندارد، زیرا از سلاح شیمیایی استفاده نکرده و نخواهد کرد، اما کسانی که از روشن شدن نتایج تحقیق بیم دارند، همان کسانی هستند که از این سلاح استفاده کردند.

وی در ادامه گفت: بهتر است آمریکا به عنوان ابر قدرت جهان، خود را در این درگیری ها دخالت ندهد، بلکه به عاملی برای حل سیاسی بحران سوریه تبدیل شود و از شعله‌ور کردن آتش جنگ در منطقه که فاجعه‌ای جهانی را به دنبال خواهد داشت، دوری کند.

آمریکا خود را درگیر بحران نکند

این عضو مجلس سوریه اظهار داشت: برای کشوری که ابر قدرت بوده و منشورهای بین المللی را امضا کرده و عضو شورای امنیت است، بهتر است که خود را درگیر بحران نکند بلکه بکوشد آن را از طریق دیپلماتیک حل و فصل کند.

وی افزود: ما به متحدان روسی، ایرانی و چینی و تمام کشورهایی که در کنارمان قرار گرفتند، اطمینان داریم و از کسانی که با منابع مالی و تسلیحاتی، از تروریست‌ها حمایت می‌کنند، می‌خواهیم این اقدامات را متوقف سازند، زیرا اکنون گروه‌های تروریستی القاعده وارد خاک سوریه شده و به کشتار مردم بی‌گناه آن رو آورده‌اند، پس چگونه یک کشور بزرگ که در خاک خود با تروریست‌ها مبارزه می‌کند، به خود اجازه می‌دهد که در خاک یک کشور دیگر حامی آنان باشد؟

دیب در توضیح این مطلب افزود: این سیاست دوگانه و یک بام و دو هوا است و مردم آمریکا باید همان‌طورکه در کشور خود با تروریست مبارزه می‌کنند، در مبارزه با تروریست‌ها، در کنار ما قرار بگیرند.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها