امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۱:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48119
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، باغ گیاه‌شناسی آکادمی علوم تاجیکستان به نام «باغ بوتانیکی» معروف و در شمال ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، باغ گیاه‌شناسی آکادمی علوم تاجیکستان به نام «باغ بوتانیکی» معروف و در شمال شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان واقع می‌باشد که مکانی جذاب و دیدنی است.
بنا به گفته منابع رسمی این باغ متشکل از 30 هکتار زمین بوده و در چند سال گذشته با مساعدت دولت تاجیکستان به طور کلی و با استفاده از تجربه و رعایت سنت‌های نقاشی و معماری ملی بازسازی شده است.

«مظفر خالق‌اف» یک دانشمند گیاه‌شناس تاجیک به خبرنگار فارس گفت: در کنار این باغ انستیتو گیاه‌شناسی آکادمی علوم فعال بوده و در دهه سی‌ام قرن گذشته (1930) زمانی که این مؤسسه پژوهشی راه‌اندازی شد باغ گیاهان نیز به عنوان یک نهاد فرعی آن بنیاد شد.
وی افزود: چندین درخت در جنب ورودی باغ از آن زمان باقی مانده و یادگاری از اولین گیاهانی است که در حدود 80 سال پیش توسط کارمندان مؤسس انستیتو گیاه‌شناسی شناخته شده‌ است.

به گفته وی در دوران فعالیت این پژوهشگاه نادرترین گیاهان تاجیکستان و جهان در محدوده این باغ پرورش داده شده است.
دولت تاجیکستان در سال 2007 میلادی برنامه تجدد این باغ را مورد اجرا قرار داد و مطابق با آن قوم معماری ذخیره قوم‌نگارانه (موزه آثار ملی در فضای باز) شامل خانه‌های سنتی و واحدهای فرعی از بخش‌های مختلف ساختمان‌های صنعتی ساخته و تجهیز شد.

خانه‌های گلین و چوبی که خاص مناطق مختلف تاجیکستان است بخشی از این موزه آثار ملی در فضای باز است.

در کنار یکی از خیابان‌های اصلی باغ، آمفی‌تئاتر تابستانه با گنجایش بیش از یک هزار بیننده نیز ساخته شده‌ است.

باغ گیاهان در پی بازسازی به مرکز اصلی تفریح و مکان برگزاری تدابیر فرهنگی نیز تبدیل شد.
در چند سال اخیر در محدوده این باغ همزمان با برگزاری نمایشگاه‌های گل و گیاه، جشنواره‌های آثار دستی تاجیک‌ها نیز راه‌اندازی شده است.

آنچه در ادامه می‌بینید تصاویر زیبایی از این باغ است.


انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها