امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۰:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48120
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 43
مینا کاویانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، خاطرنشان کرد: اولین و مهمترین نکته در خرید شیر و فرآورده‌های لبنی توجه به تاریخ تولید و ...

مینا کاویانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، خاطرنشان کرد: اولین و مهمترین نکته در خرید شیر و فرآورده‌های لبنی توجه به تاریخ تولید و انقضای محصول است. در عین حال توصیه می‌شود افراد از خرید فله‌ای شیر، کشک و پنیر بپرهیزند و تا حد ممکن از انواع بسته‌بندی و استاندارد آن استفاده کنند.

وی در مورد علت این موضوع گفت: ممکن است میکروب‌های بیماری‌زا در انواع فله‌ای زیاد باشد که خود به بروز بیماری‌هایی مانند تب مالت کمک می‌کند.

کاویانی گفت: معمولاً هنگام خرید با عناوینی مانند هموژنیزه، پاستوریزه یا استرلیزه روی فرآورده‌های لبنی به‌ویژه شیر روبه‌رو می‌شویم که هر یک تعریف خاص خود را دارد. شیرهای استرلیزه معمولا به اندازه‌ای حرارت داده می‌شوند که تمام میکروب‌های آن اعم از بیماری‌زا و غیر بیماری‌زا از بین می‌رود.

به گفته این کارشناس ارشد تغذیه شیرهای پاستوریزه معمولا در درجه‌ای حرارت داده می‌شوند که میکروب‌های بیماری‌زا در آن از بین می‌روند و شیرهای هموژنیزه در فرآیندی سبب می‌شود که سرشیر و چربی در سطح شیر به طور یکنواخت پخش شود.

وی به تمام افراد بزرگسال توصیه کرد تا مصرف شیر و لبنیات کم چرب را در دستور غذایی خود قرار دهند و افزود: در اکثر محصولات کم چرب و یا پر چرب بودن قید شده اما محصولات لبنی که بین نیم تا 5/1 درصد چربی داشته باشند، کم چرب و 3 تا 5/3 درصد پرچرب محسوب می‌شوند.

کاویانی در مورد مصرف شیر گفت: شیرهای پاستوریزه و بسته‌بندی نیازی به جوشاندن ندارند به شرط آنکه تاریخ انقضای آن نگذشته باشد و در صورتی که افراد به سالم بودن شیر بسته بندی شک کردند می‌توانند با جوشاندن و ظاهر شیر مطمئن شوند. چرا که پروتئین‌های شیر فاسد از هم جدا می‌شود.

مسئول آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه وزارت بهداشت توصیه کرد تا هیچگاه شیری که از بطری خارج می‌شود را دوباره به پاکت برنگردانید و جداگانه در ظرفی در یخچال نگهداری شود.

وی همچنین مصرف دوغ خانگی را برای افرادی که دچار عارضه عدم تحمل لاکتوز شیر هستند، توصیه کرد و گفت:‌ از نظر خاصیت غذایی می‌توان دو لیوان دوغ را معادل یک لیوان شیر در نظر گرفت.

وی همچنین در مورد مصرف کشک گفت:‌ برخی از کشک برای تزئین آش استفاده می‌کنند اما توصیه می‌شود حتی کشک پاستوریزه را با کمی آب رقیق کرده و بجوشانند و سپس برای تزیین آش استفاده شود.

این کارشناس ارشد تغذیه خوردن پنیر خامه‌ای و پرچرب را توصیه نکرد و گفت: افرادی که تمایل به خوردن پنیر لیقوان و فله‌ای دارند دقت کنند که خطر وجود میکروب در پنیرهای فله‌ای وجود دارد.

انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها