امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۴:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48121
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 62
جمال قدوسی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس اظهار داشت:  مسئله نشت نفت در تمامی راه‌های آبی مرسوم است، بر همین اساس لازم است که پیش‌بینی‌های لازم به ...

جمال قدوسی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس اظهار داشت:  مسئله نشت نفت در تمامی راه‌های آبی مرسوم است، بر همین اساس لازم است که پیش‌بینی‌های لازم به منظور جلوگیری از ادامه دار بودن این روند در تمامی‌ راه‌های آبی صورت گیرد.

این کارشناس محیط زیست ابراز داشت: با توجه به اینکه کالاهای متعددی از راه‌ها و مسیرهای آبی میان کشورهای مختلف منتقل می‌شود و از آنجایی‌ که نفت نیز یکی از این کالاها است، بنابراین لازم است که حفاظت و صیانت ویژه‌ای در مسیرهای آبی هم به منظور سالم رسیدن کالاها و هم در جهت حفاظت از منابع آبی کشور صورت گیرد.

وی ابراز داشت: طی سالیان گذشته متأسفانه شاهد بروز نشت نفت و در نهایت لکه‌های نفتی در رودخانه‌هایی مانند کارون، اروند‌ رود و همچنین خلیج فارس بوده‌ایم.

به گفته وی، لکه‌های نفتی از طرق مختلف و به دنبال بروز سوانح مختلفی بر روی رودخانه‌ها و دریاچه‌های کشور ورود پیدا می‌کنند.

وی نشت نفت از لوله‌های انتقال دهنده و همچنین چاه‌هایی که منبع آنها در زیر دریاها است را از جمله علل ظاهر شدن لکه‌های نفتی در رودخانه‌ها و دریاها عنوان کرد و بیان داشت: نمونه بارز نشت نفت از دهانه چاه در خلیج مکزیک مشاهده شد.

قدوسی بیان داشت: در ایم میان مواردی نیز است که در زمان حمل نفت از طریق نفتکش‌ها شاهد نشت نفت در آب‌های سطحی می‌شویم.

وی در ادامه به نشت نفتی از یک نفتکش هندی در آب‌های خلیج فارس اشاره کرد و گفت: اخیراً شاهد بروز نشت نفتی در آب‌های خلیج فارس به دنبال قصور یک نفتکش هندی بودیم.

این کارشناس محیط زیست بیان داشت: در چنین مواردی سازمان محیط زیست باید اقداماتی را در دستور کار خود قرار دهد.

قدوسی اضافه کرد: در این زمینه وزارت نفت مسیرهای انتقال مواد نفتی را شناسایی و مورد کنترل قرار می‌دهد اما در این میان شرکت نفت چه میزان با سازمان محیط زیست در تعامل است،‌ جالی تأمل دارد.

وی ایجاد تعامل میان وزارت نفت با سازمان محیط زیست را در موارد این چنینی بسیار حائز اهمیت دانست و بیان داشت: ایجاد آلودگی در محیط‌های آبی زندگی جاندارانی که در این منطقه زیست می‌کنند را به خطر می‌اندازد.

وی بیان داشت: سلامتی و ایمنی خطوط انتقال نفت باید با سازمان محیط زیست هماهنگ شود و برای آن قوانین دقیقی وضع شود.

این کارشناس محیط زیست یادآور شد: سازمان محیط زیست باید پاسگاه‌های کنترل نشست نفت را ایجاد کند؛ به‌طوری‌که نفتکش‌هایی را که حداقل در محدوده ایران وارد خلیج فارس می‌شوند را چک کند.

وی ادامه داد: کنترل‌ها باید در طول مسیر انجام شود و فقط به صورت نقطه‌ای کنترل اعمال نشود.

قدوسی افزود: باید قوانین داخلی و بین‌المللی در خصوص کشتی‌ها و نفتکش‌هایی که آلودگی‌ها به خصوص آلودگی‌های نفتی را وارد این دریا می‌کند اجرایی شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها