امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۹:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48171
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 47
به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری صدی البلد، فرستاده رئیس جمهور آمریکا دیروز شنبه برای دیدار با مسئولان بلندپایه سودان و سودان جنوبی، وارد خارطوم ...

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری صدی البلد، فرستاده رئیس جمهور آمریکا دیروز شنبه برای دیدار با مسئولان بلندپایه سودان و سودان جنوبی، وارد خارطوم شد.

دونالد بوس دیروز پس از ورود به خارطوم با مسئول پرونده منطقه ابیی در سودان دیدار کرد.

وی در پایان این دیدار گفت: امروز اولین ماموریت خود را به عنوان فرستاده باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در سودان و سودان جنوبی با آشنایی و اطلاع از دیدگاه‌های درباره ابیی به عنوان منطقه حائل بین سودان و سودان جنوبی که یکی از مسایل اختلافی بین این دو کشور است آغاز کرده‌ام.

این در حالی است که سودان و سودان جنوبی همچنان در برخی زمینه‌ها از جمله منطقه نفت خیز ابیی به سبب ترسیم نشدن مرزهای مشترک اختلاف نظر دارند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در ماه آوریل گذشته دونالد بوس را به عنوان فرستاده خود در امور سودان تعیین کرد تا جایگزین برنتسون شود.

علی کرتی، وزیر خارجه سودان دیروز تاکید کرد: برخی می‌خواهند در قصیه ابیی با انتقاد از سودان این قضیه را بهانه‌ای برای ایجاد تنش در روابط بین دو سودان قرار دهند.

کرتی در اظهاراتی خبری در فرودگاه خارطوم قبل از سفر شب گذشته خود به بروکسل تاکید کرد: سودان اجازه مداخله منفی دیگر کشورها در قضیه ابیی را نمی‌دهد.

وزیر خارجه سودان تاکید کرد: فرستاده آمریکا هیچ نقشی در قضیه ابیی ندارد سودان و سودان جنوبی به توافق شفافی درباره ابیی رسیده‌اند که مورد امضای رهبران دو کشور قرار گرفته است و اظهارات فرستاده آمریکا درباره تنش زا بودن قضیه ابیی بزرگنمایی است.

کرتی تاکید کرد: سودان هیچ گونه دخالت فرستاده آمریکا در امور خود را نمی‌پذیرد مگر این مداخله برای بهبود روابط بین دو سودان و یا بین سودان و آمریکا باشد.

کرتی تاکید کرد: مسائل داخلی سودان و یا روابط این کشور با کشور سودان جنوبی به آمریکا مربوط نمی‌شود آمریکا رابطه خود با سودان را نیز اصلاح نکرده است بنابراین شایسته نیست که درباره سودان نظر بدهد.

وزیر خارجه سودان گفت: تنها میانجیگر در حل اختلافات بین دو سودان اتحادیه آفریقا است و خارطوم هر گونه میانجیگری جدیدی در این پرونده را رد می‌کند.

وزیر خارجه سودان ابراز امیدواری کرد که با حل اختلافات باقیمانده بین دو سودان دو کشور رو به توسعه پیش روند.

وزیر خارجه سودان برای شرکت در نشست بین‌المللی درباره سومالی که قرار است فردا دوشنبه برگزار شود به بروکسل رفته است و پس از آن برای شرکت در نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک می‌رود.

سودان جنوبی تحت حمایت آمریکا به دنبال برگزاری همه پرسی در اکتبر آینده درباره سرنوشت منطقه ابیی است اما دولت سودان خواستار فراهم شدن ساز و کار لازم برای همه پرسی است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها