امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۷:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48173
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 74
«عبدالقادر کمالی سرپلی» کارشناس و مسئول پژوهش «بنیاد آموزشی-پژوهشی نورهدایت» افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به ...

«عبدالقادر کمالی سرپلی» کارشناس و مسئول پژوهش «بنیاد آموزشی-پژوهشی نورهدایت» افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: مهمترین دغدغه سازمان همکاری‌های شانگهای موقعیت اقتصادی و امنیتی اعضای این پیمان است، بنابراین موقعیت اقتصادی افغانستان به خصوص در بخش‌هایی مانند ذخایر نفت و گاز در شمال، معادن آهن حاجیگگ و مس عینک، لاجورد کمران، طلا و اورانیوم برای اعضای این سازمان حائز اهمیت می‌باشد و همچنین این کشور مسیر اتصال آسیای مرکزی به جنوب است.

وی افزود: از سوی دیگر عبور خط لوله گاز و بازار مصرف افغانستان بر اهمیت این کشور در پیمان شانگهای می‌افزاید، در نتیجه افغانستان پس از سال 2014 از لحاظ سیاسی، فرهنگی و اقتصادی برای اعضای شانگهای حائز اهمیت است. این در حالی است که مهمترین مسئله برای خود افغانستان ایفای نقش در عرصه بین‌المللی است و این کشور می‌تواند از ظرفیت‌ کشورهای همسایه که با آنها مرز مشترک دارد در مورد مسائلی مانند تروریسم، مواد مخدر، مناسبات فرهنگی، تبادل دانشجو و بورس‌های تحصیلی و سرمایه گذاری استفاده لازم را برده و تعامل مناسبی را برقرار سازد البته که از این ناحیه دچار کم تحرکی بوده است.

به گفته وی همکاری افغانستان با سازمان شانگهای پس از سال 2014 سبب تقویت حکومتداری در افغانستان می‌شود.

کارشناس افغان با اشاره به حضور نیروهای آمریکایی و نقش اعضای شانگهای در امنیت افغانستان اظهار داشت: تجربه بیش از یک دهه حضور نیروهای خارجی در افغانستان نشان می‌دهد که هیچگونه توسعه زیربنایی در این کشور صورت نگرفته و آن‌ها برای منافع خود تلاش می‌کنند و در عین حال نیروهای خارجی بخصوص آمریکایی‌ها با ایجاد ناامنی‌های ساختگی و در حال رشد در افغانستان بدنبال توجیه حضور درازمدت خودشان هستند.

این در حالی است که دولت افغانستان نیز با کشورهای منطقه تعامل لازم در عرصه‌های مختلف را نداشته است، بنابراین اعضای شانگهای بویژه روسیه به عنوان یکی از مهمترین ظرفیت‌ها و عضو شورای امنیت سازمان ملل و چین نیز می‌توانند نقش حائز اهمیتی در تحولات سیاسی و اقتصادی افغانستان داشته باشند.

شانگهای حریف جدی در مقابل ناتو

کمالی سرپلی با اشاره به توانایی اعضای شانگهای در زمینه‌های مختلف، این پیمان را موثر در تحولات منطقه‌ای دانسته و افزود: با وجودی که سازمان شانگهای بیشتر در حوزه اقتصادی فعال بوده اما اکنون به سمت مسائل سیاسی و امنیتی پیش می‌رود.

وی ادامه داد که سازمان شانگهای در اجلاس سال 2006 در ازبکستان ساختاری منطقه‌ای و ضد تروریسم و امنیتی پیدا کرده و موضوع سوریه که در سطح جهان و کشورهای منطقه بسیار حائز اهمیت است نیز شامل این گفت‌وگوها بود.

کارشناس افغان تاکید کرد که کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری‌های شانگهای بزرگترین توان اقتصادی، نظامی، هسته‌ای و فضایی جهان را دارد یعنی چین، روسیه، هند بزرگترین ظرفیت‌های جمعیتی را نیز دارند همچنین بزرگترین مصرف کننده و تولید کننده انرژی نیز در جهان هستند.

بنابراین بایستی توجه داشت که سازمان شانگهای می‌تواند حریفی جدی در برابر پیمان ناتو باشد.

وی اظهار داشت: این در حالی است که در سال 2005 ایالات متحده آمریکا درخواستی مبنی بر عضویت ناظر سازمان همکاری های شانگهای ارائه دادکه این در خواست از سوی سازمان شانگهای رد شد. همین امر نشان می‌دهد که سازمان شانگهای در بسیاری از مسائل مخالف با آمریکا است بنابراین در مورد سوریه نیز به نظر می‌رسد که موضعی کاملا جدی در برابر آمریکا اتخاذ کرده است.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها