امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۹:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48174
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 54
به‌ گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «ایگور کاراتچینکو» سردبیر مجله «دفاع ملی» و کارشناس مسائل سیاسی و امنیتی منطقه، اجلاس بیشکک را ...

به‌ گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «ایگور کاراتچینکو» سردبیر مجله «دفاع ملی» و کارشناس مسائل سیاسی و امنیتی منطقه، اجلاس بیشکک را موفقیت‌آمیز دانسته و تأکید کرد که اجلاس سران شانگهای در بیشکک نشان داد که این سازمان در حال تبدیل شدن به‌ یکی از بازیگران مهم عرصه ژئوپلتیکی است.

به‌ اعتقاد وی، طرح مسائل مهم جهانی و استراتژیک در این اجلاس حاکی از آن است که سازمان همکاری‌های شانگهای برای خود اهداف بلند مدت را ترسیم کرده است.

از نگاه کاراتچینکو سازمان همکاری‌های شانگهای که روسیه و چین از اعضای بانفوذ آن به‌شمار می‌روند، دارای قدرتی است که هیچ یک از کشورهای دنیا و ائتلاف بین‌المللی نمی‌توانند وجود آن را نادیده بگیرند.

وی تأکید کرد که سازمان همکاری‌های شانگهای مدعی بازی کردن نقش جامع در کنترل روندهای ژئوپلتیکی و تأمین امنیت در فضای اوراسیا می‌باشد.

سردبیر مجله «دفاع ملی» روسیه در ادامه گفت: نه ناتو، نه آمریکا و نه سایر بازیگران نباید وارد فضایی شوند که سازمان همکاری‌های شانگهای آن را حوزه مسئولیت ژئوپلتیکی خود می‌شناسد.

سازمان همکاری‌های شانگهای به دنبال حل مسائل امنیتی در فضایی متعلق به‌ اعضاست و همچنین کشورهایی که قصد ورود به‌ این سازمان را دارند، می‌باشد و این هدف، این پیام را به دنبال دارد که کسی منتظر آمریکایی‌ها برای حل بحران در منطقه نیست.

به‌ باور کاراتچینکو سازمان همکاری‌های شانگهای در حال تبدیل شدن به یک سازمان با نفوذ‌تر و جذاب‌تر برای کشورهای دیگر است و تلاش‌های مصرانه ایران، هند و پاکستان برای پیوستن به‌ این سازمان و عضویت در آن، نشان می‌دهد که این سازمان در حال تبدیل شدن به‌ یک قدرت واقعی در جهان می‌باشد.

این صاحب‌نظر مسائل سیاسی و امنیتی روس، بحث سوریه را یکی از اصلی‌ترین محورهای اجلاس بیشکک دانست و افزود: کشورهای عضو و علاقمند ورود به‌ این سازمان بار دیگر تأکید کردند که هیچ گونه دلیل واقعی برای مداخله نظامی آمریکا و متحدانش در سوریه وجود نداشته و از راه تجاوز نمی‌توان بحران این کشور را به‌ نتیجه رساند.

سردبیر مجله «دفاع ملی» روسیه ابراز اطمینان کرد که از راه همکاری با کشورهای منطقه و از جمله پاکستان، سازمان همکاری‌های شانگهای می‌تواند در حل بحران افغانستان نقش مؤثری را بازی کند.

وی در پایان صحبت خود بار دیگر تأکید کرد که امروز سازمان همکاری‌های شانگهای به‌ یکی از بازیگران مهم جهانی تبدیل شده و لازم است تا در جهت افزایش نفوذ و جایگاه آن گام‌های جدی‌تری برداشته شود.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها