امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۴:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48225
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۲
تعداد بازدید: 61
به گزارش فارس و به نقل از «پژواک»،«ریچارد استگ» سفیر انگلیس در کابل، در مقاله‌ای که به مناسبت «روز جهانى دموکراسى» منتشر شده، نوشته است: در صورتى که ...

به گزارش فارس و به نقل از «پژواک»،«ریچارد استگ» سفیر انگلیس در کابل، در مقاله‌ای که به مناسبت «روز جهانى دموکراسى» منتشر شده، نوشته است: در صورتى که طالبان بخواهند افتخار شرکت در انتخابات را کسب و یک کاندیدای مشخص را براى شرکت در انتخابات افغانستان معرفى کنند، این حق آنها است.

«استگ» افزوده است: مردم دنیا از روز جهانى دموکراسى در سراسر جهان جهت انتخاب رهبران و نحوه حکومتداری آنان که حق اساسى‌شان به شمار مى‌رود تجلیل می‌کنند در حالیکه افغان‌ها برای سال‌های زیاد از این حقوق محروم بود‌ه و حکومت‌های استبدادی، خشونت‌طلب و متعصب بر آنها تحمیل شده بود.

سفیر انگلیس خاطرنشان کرد: وضعیت در 10 سال گذشته تغییر کرده و مردم افغانستان، در تاریخ ١٦ فروردین سال آینده به منظور انتخاب رئیس جمهور کشورشان به پای صندوق‌های رأی می‌روند و تمام افغان‌ها از حق انتخاب بهره‌مند خواهند بود.

وی ابراز امیدواری کرده که اکثر مردم، از تمام مناطق افغانستان در این انتخابات شرکت کنند.

استگ، با اشاره به ثبت‌نام مجدد رأی‌دهندگان، تعیین اعضای جدید کمیسیون مستقل انتخابات و تصویب قانون انتخابات، نوشته است که روند آمادگی‌ها برای انتخابات به خوبی به پیش مى‌رود.

وی در خصوص نقش کشورش در این روند گفته است: انگلیس به تصمیم مردم افغانستان برای انتخاب رئیس جمهور ارج می‌نهد و از کاندید مشخصی در انتخابات افغانستان حمایت نمی‌کند.

سفیر انگلیس تصریح کرد ما در روند انتخابات مداخله نمی‌کنیم، افغان‌ها از هرکس دیگر بهتر می‌دانند که چه شخصی مناسب است تا آنان را رهبری کند ما با کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در جهت مبارزه با تقلب در جریان این روند کار خواهیم کرد و مردم را در تمام مناطق افغانستان، برای شرکت گسترده در انتخابات تشویق خواهیم کرد.

وی همچنین خاطرنشان کرد که رئیس جمهور آینده افغانستان، مسئولیت بزرگی به عهده خواهد داشت.

استگ، حفظ دستاوردهای دوران حکومت کرزی و ادامه آن را بخشی از این مسئولیت خواند و نوشت که برای ثبات و رشد اقتصادی افغانستان، نیاز است که حکومت آینده، استعدادهای مختلفی را از تمام کشور به کار بگمارد.

به اعتقاد وی، اطمینان تمام افغان‌ها از سهیم شدن در حکومت، افغانستان را به یکی از قوی‌ترین کشورها تبدیل خواهد کرد.

به گفته وی، انگلیس و سایر کشورها متعهد به حمایت درازمدت از افغانستان هستند و بر اساس آن، به همکاری‌های نزدیک خود با این کشور ادامه می‌دهند.

سفیر انگلیس در این مقاله، با اشاره به انتخابات سال آینده در افغانستان نوشته است که این، اولین انتقال قدرت سیاسی مطابق با قانون اساسی در دهه اخیر، از یک رهبر افغان به رهبر دیگر خواهد بود که در خاطره مردم افغانستان باقی خواهد ماند.

این نخستین باری است که یک مقام انگلیسی با وجود تأکید طالبان بر مبارزه مسلحانه علیه دولت افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در این کشور چنین اظهارنظری داشته است.

چندی پیش، دولت افغانستان و شخص رئیس جمهور این کشور با انتقاد از حملات پهپادهای انگلیسی در افغانستان در دیدار با نماینده ویژه این کشور در امور افغانستان و پاکستان خواستار توقف این حملات در افغانستان شد.

انگلیس کشوری است که با پرونده سیاه استعمار 200 ساله جایگاهی در افکار عمومی مردم افغانستان ندارد.

زمانی که 2 قرن پیش «شاه شجاع» حکمران وقت افغانستان معاهده‌ای 3 ماده‌ای را با «مونت استوارت» نماینده وقت انگلیس در «پیشاور» امضا کرد، هرگز فکر نمی‌کرد که راه را برای دخالت انگلیس در امور کشورش باز کرده است و روند آن تا 200 سال بعد نیز ادامه می‌یابد.

این کشور باعث بروز جنگ‌های بسیاری در افغانستان شد که در آن هزاران افغان بی‌گناه قربانی شدند تا توانستند استقلال خود را از استعمار پیر بازپس گیرند.

مردم افغانستان هرگز فراموش نخواهند کرد که انگلیس با برجای گذاشتن زخم «دیورند» سال‌های طولانی پایه‌گذار چه اختلافاتی بین 2 ملت و کشور افغانستان و پاکستان شد.

سیر تاریخی دخالت انگلیس در افغانستان نشان می‌دهد که دولتمردان انگلیسی در راستای سیاست‌های استعماری علاقه خاصی به حضور در افغانستان دارند و این قبیل اظهار نظرها را تنها برای تطهیر چهره سیاه خود در این کشور مطرح می‌کنند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها