امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۶:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48238
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 138
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دیان ساویچ مدیر مسئول تئاتر ملی صربستان در دیدار با محمود شالویی رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دیان ساویچ مدیر مسئول تئاتر ملی صربستان در دیدار با محمود شالویی رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در بلگراد ضمن اعلام آمادگی برای همکاری همه جانبه گفت: مجموعه‌های نمایشی وابسته به تئاتر ملی صربستان بیشتر از 750 هنرمند مجرب را در رشته‌های مختلف در حلقه عضویت خود دارد و همه ساله کارهای هنری متنوعی ارائه می‌کند که البته قالب آن‌ها در زمینه درام است. 
 
ساویچ افزود: اخیرا فعالیت نمایش عروسکی و تئاتر ترکیبی با تلفیق دو مقوله نمایشی و موسیقی در صربستان رشد قابل توجهی یافته و در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی نمونه‌های خاصی از آن اجرا شده است. مدیر مسئول تئاتر ملی صربستان در ادامه گفت: برای ما فرصت گران بهایی است که همکاری نزدیکی را با مجموعه‌های هنر نمایشی در جمهوری اسلامی ایران از سر بگیریم و تعامل چشمگیری داشته باشیم.

دیان ساویچ با اشاره به جایگاه والای فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: ما در جریان بسیاری از فعالیت‌های هنری در ایران هستیم و با جدیت هم دنبال می‌کنیم و مشتاقیم تا با جشنواره‌ها و رویدادهای هنری ایران چه در بخش دولتی و چه در بخش‌های خصوصی همکاری و مشارکت داشته باشیم.

مدیر مسئول تئاتر صربستان همچنین گفت: ما علاقه‌مندیم تا برای هنر ایران هم میزبان خوبی و هم میهمان خوبی باشیم.

دیان ساویچ مدیر مسئول تئاتر ملی صربستان افزود: همه ساله در پایتخت و دیگر شهرهای صربستان   جشنواره‌های متعددی برپا می‌شود که فرصت مناسب و مساعدی برای حضور گروه‌های تئاتری ایران فراهم خواهد شد.

وی یادآور شد در رابطه دوسویه این امکان هم ایجاد می‌شود تا با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در بلگراد، گروه‌های تئاتری صرب انتخاب و به جشنواره‌های ایرانی فرستاده شوند.

دیان ساویچ که اضافه بر مسئولیت تئآتر ملی، رهبر ارکستر موسیقی در منطقه بالکان است از علاقه خویش به فعالیت‌های موسیقیایی نیز اشاره کرد و گفت: افزون بر مشارکت و همکاری در برنامه‌های نمایشی، زمینه مثبت و مساعدی برای جلب همکاری در عرصه موسیقی نیز وجود دارد. 

محمود شالویی رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران هم در این دیدار ضمن قدردانی از استقبال مقام مسئول هنرهای نمایشی صربستان گفت: علاقه دو طرف به توسعه فعالیت‌های مشترک، بستر مناسبی را فراهم خواهد ساخت و از یک سو به تبادل تجربه و غنای جشنواره‌های هنری و از سوی دیگر به آگاهی و آشنایی هرچه بهتر و بیشتر با روند رویدادهای فرهنگی و هنری منجر می‌شود.

شالویی با اشاره به خیل عظیم هنرمندان تئاتری در ایران و برپایی رخدادهای متعدد هنری به ویژه برگزاری منظم جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اظهار داشت: تئاتر در ایران رشد و شکوفایی قابل توجهی یافته و نه تنها در پایتخت بلکه در سراسر کشور هم  رو به گسترش است و بدین منظور جشنواره‌های مختلفی را رقم زده است.
 
رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه افزود: هم اکنون در ایران مراکز حرفه‌ای آموزش تئاتر و دانشکده‌های معتبر و متعدد هنری در سطح وسیعی به تربیت دانشجویان و علاقه‌مندان همت گماشته‌اند که از این منظر، امکان همکاری‌های آموزشی و پژوهشی نیز دور از دسترس نیست. 

شالویی خاطر نشان کرد: آثار تئاتری ایران به خاطر بهره‌مندی از متون نمایشی غنی و پر محتوا و حضور کارگردانانی برجسته و صاحب سبک و همچنین بازیگری هنرمندان خوش ذوق و حرفه‌ای، جایگاهی رفیع یافته و قلمرو مقبولیت آن به مجامع هنری طراز اول جهانی امتداد پیدا کرده است.

شالویی در ادامه گفت: رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران  در بلگراد می‌کوشد تا ارتباط حوزه‌های تئاتری ایران و صربستان محقق شود و با معرفی هرچه بهتر ظرفیت‌های دو کشور، امکان همکاری‌های جدی فراهم شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها