امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۲:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 48242
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 108
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ «اشک ستاره‌ها» شاید یکی از کتاب‌هایی باشد که در حوزه قطعه‌ ادبی نوجوانان ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ «اشک ستاره‌ها» شاید یکی از کتاب‌هایی باشد که در حوزه قطعه‌ ادبی نوجوانان بر دلم نشسته است. کتابی که سراسر ارادت و دلدادگی به ساحت امام حسین (ع) است. این دلدادگی از روحانی شاعر دکتر صابر امامی بر می‌آید.

دکتر امامی علاوه بر نثر و توجه به داستان، به ژانرهای دیگر ادبی عنایت ویژه‌ای دارد. شعر و خصوصاً شعر سپید یکی از دلبستگی‌های این شاعر روحانی است. او در شعرهای سپیدش با زبانی قابل فهم و اندیشه برنده، به شکار افکار مخاطب خویش می‌رود؛

«قطارهای حادثه سر می‌رسند
من در ازدحام خبرها گم می‌شوم
دانشجویان سعدی
مصلحان دانشکده‌اند
دانشجویان حافظ
سیاسی‌های دانشگاه
...
و دانشجویان هملت
در دو راهی بودن یا نبودن»
(پرندگان اساطیر صص 298-297)
صابر امامی گاهی در شعرهای سپیدش برای اثرگذاری و ضریب‌دهی به آهنگ شعر از «قافیه» کمک می‌گیرد. مثلاً او در شعری با عنوان «خروس خوانان» که اندیشه‌ای انتقادی در آن به چشم می‌خورد، از آهنگ و اثرگذاری قافیه سود جسته است.
«خروس خوانان
نماز را
چشمان خواب آلوده
به آب شستیم
از زوزه‌های سگان گذشتیم
و صلات ظهر در خیابان‌ها
با سمندهای‌مان شیهه کشیدیم
آب از آب تکان نخورد به ناچار
شبانگاهان
با صدای اذان
به خواب رفتیم»
(همان ص 46)
در کارهای دکتر امامی بوی اشعار فروغ و سلمان هراتی به مشام می‌رسد، یعنی شعر سپیدی که به اجتماع توجه جدی دارد. او در برخی سروده‌هایش دقیقاً به «سلمان هراتی» نگاه دارد که می‌توان گفت «چای اوغلی» نمونه بارزی از این نگاه است؛

«آن روز قطارهایی سر می‌رسند
با واگن‌هایی پر از شمعدانی

و قطارهایی با واگن‌هایی پر از قناری
و قطارهایی
واگن واگن ابرها را می‌آورند
رودخانه‌ها جاری می‌شوند
و در جمجمه‌های خالی هر گورستان

نیلوفران آبی می‌رویند».
(همان، ص 281)

برای بررسی دقیق‌تر و معرفی موشکافانه‌‌تر اشعار «صابر امامی»، باید همه اشعارش را از نظر گذراند. ولی به هر حال توجه ایشان به شعر سپید چشمگیرتر است.

امامی علاوه بر سرایش شعر به پژوهش‌های ادبی نیز مشغول است. توجه او به تحقیق و جستجوهای ادبی از او محققی توانمند ساخته است و این توانمندی را می‌توان در کتاب «شعر معاصر ایران» به تماشا نشست.

دکتر امامی، علاوه بر توجه به شعر و نثر، از جمله مترجمین زبردست و کوشایی است که آثار فاخری ساخته است و این توانمندی را می‌توان در کتاب «شعر معاصر ایران» به تماشا نشست.

دکتر امامی، علاوه بر توجه به شعر و نثر، از جمله مترجمین زبردست و کوشایی است که آثار فاخری را از زبان عربی به فارسی برگردانده است. «سانسور شده‌ها» اثر «جواد جمیل» شاعر عراقی است که یکی از کتاب‌های موفق این شاعر انقلاب اسلامی قرار می‌گیرد.

در پایان این یادداشت برای شناخت بیشتر شعر «امامی» برشی از «سمفونی یاد» را در پی می‌آوریم؛

«می‌آیی و می‌گذری/ و فیضیه در ابدیتی تکثیر می‌شود/ که تا آن سوی مرزهای سیمین نگاهت/ امتداد دارد / خمین اندیشناک آخرین گذار توست / آن روز که کوچه‌هایش را ترک گفتی/ و خورشید بر شانه‌های تو/ غروب کرد/ بزرگا مردا!/ که هفت دریا با خود داشتی/ می‌رفتی که مرداب ستم را/ به آتش صاعقه بخشکانی/ بی‌اضطراب توفانی در چشم/ شگفتا! که بزرگواری را/ تندیسی سزاوار بودی/ هنوز تو را می‌بینم/ از پشت شاخه‌های انار/ بر سنگ فرش آجرین فیضیه ...»
(همان صص 245-244)
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار